یادداشت حجت‌الاسلام رسایی درباره تذکر معاونت مطبوعاتی به «۹ دی»؛

گزارش «رسانه‌های اسیدپاش» به کجا رسید؟/ کنترل تیترها و مطالب رسانه‌های منتقد دولت، وظیفه اصلی وزارت ارشاد شده است!

حجت‌الاسلام حمید رسایی*

5 دی 1393 ساعت 0:08


در آستانه یوم الله ۹ دی، پست چی محله دفتر نشریه، باز هم نامه ای از طرف معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد تحویلمان داد در حالی که تاریخ آن به چند روز قبل باز می گشت. توقع این که معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد دولت کلید، فرا رسیدن یوم الله ۹ دی را به نشریه ای که پنج سال است به سهم خودش هر هفته این نام را زنده نگه داشته تبریک گفته باشد، بی جا و واقعا زیاده خواهی بود. پاکت نامه را که باز کردم خیالم راحت شد، باز هم تذکر به ۹ دی به خاطر انتقاد از دولت! خدا را شکر کردم که فقط تذکر داده اند و مانند ادبیات برخی مقامات دولتی، الفاظ ناشایست را بارمان نکرده اند (اینجا) و (اینجا) بالاخره وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است باید ادبیاتش متفاوت باشد!


ظاهرا معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد از بس گرفتار تذکر دادن و توقیف رسانه های منتقد و لیست بیمه خبرنگاران خودش و واریز یارانه های مطبوعاتی - آن هم به حساب چند رسانه خاص نزدیک به خودش - است، هنوز فرصت نکرده به قولی که به مردم داده عمل کند. مهر ماه امسال بود که ناگهان خبر اسیدپاشی در اصفهان همزمان با بررسی طرح امر به معروف و نهی از منکر در مجلس شورای اسلامی، تبدیل به سوژه اصلی چند خبرگزاری داخلی و برخی روزنامه های خاص شد.

در حالی که فردی ناشناس در اصفهان به صورت چند زن اسید پاشیده بودند، رسانه های یک جریان خاص همسو با بیگانگان، به صورت نظام اسلامی و متدینین اسید پاشیدند! آش این افتضاح آنقدر شور شد که معاون اول قوه قضائیه لب به گلایه گشود و گفت: «در قضایای اخیر اسیدپاشی، برخی رسانه های داخلی به سبب جهل یا غرض ورزی دست به انتشار اخباری زده و برای انعکاس آن، همدم رسانه های بیگانه شدند.»

اما هیأت نظارت بر مطبوعات انگار نه انگار، جلسات این هیأت که اکثر اعضای آن را نمایندگان دستگاه های دولتی تشکیل می دهند، یکی بعد از دیگری برگزار می شد و این رسانه های داخلی همسو با بیگانگان هم مشغول به التهاب آفرینی بودند تا اینکه صدای اعتراض به عملکرد این هیأت بلند شد که چرا مماشات می کنید و جلوی اسیدپاشی رسانه ها به صورت نظام اسلامی را نمی گیرید؟ فکر می کنید معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد در آبان ماه چه پاسخی داد؟

وقتی در یک برنامه تلویزیونی، مجری برنامه به تشویش اذهان عمومی توسط دو خبرگزاری (خبرگزاری دولتی ایسنا و خبر آنلاین که مرتبط با معاون مطبوعاتی است) اشاره کرد و نظر انتظامی را درباره عملکرد این دو رسانه جویا شد، معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد از بررسی عملکرد این رسانه ها در جلسه آینده هیأت نظارت بر مطبوعات خبر داد و گفت: «قرار است در این مورد تحقیق شود تا مشخص گردد کدام رسانه التهاب ایجاد کرده است و کدام یک این اتفاقات را به موضوعات سیاسی دیگر ربط داده‌اند... موضوع این دو رسانه در حال بررسی است و ما نمی‌توانیم شتاب‌زده رفتار کنیم. هیأت نظارت بر مطبوعات فرادستگاهی است و بر عملکرد رسانه‌ها نظارت می‌کند و وقتی می‌خواهد موضوعی را بررسی کند، باید همه جوانب مورد بررسی قرار داده شود.»

در ادامه مجری برنامه تلویزیونی از معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد پرسید که آیا این کار تعلل در تذکر به این رسانه‌ها نیست؟ و انتظامی باز هم تاکید کرد که نباید احساساتی برخورد کرد. بنده خدا مجری تلویزیون چه دل پاکی داشت! اصلا انگار در باغ نیست که این سئوالات را از آقای انتظامی می پرسید و نمی دانست در دولت کلید، کنترل تیترها و مطالب رسانه های منتقد دولت، وظیفه اصلی این وزارتخانه تعریف شده نه بررسی رسانه هایی که به تعبیر معاون اول قوه قضائیه جاهلانه یا غرض ورزانه به جان اعتقادات مردم افتاده اند!

از مهر ماه (زمان اسیدپاشی) تا دی ماه (امروز) سه ماه می گذرد و هنوز عملکرد این چند رسانه اسیدپاش در هیأت نظارت بر مطبوعات بررسی نشده، اما در تاریخ هایی که در متن نامه معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد دولت کلید آمده دقت کنید: «در صفحه ۲ شماره مورخ ۹۳/۹/۱۵ آن نشریه در جلسه ۹۳/۹/۲۴ هیأت نظارت مطرح ...» یعنی از انتشار مطلب انتقادی در هفته نامه ۹ دی تا بررسی آن در جلسه هیأت نظارت و تایپ نامه و ارسال آن به هفته نامه، فقط ۸ روز گذشته! حالا به این ادعای وزیر ارشاد دولت کلید توجه کنید: «اگر در گذشته محدودیت هایی وجود داشته است، ما قائل به این محدودیت ها نیستم و عموم نویسندگان و روزنامه نگاران که در این زمینه اقدام به انتشار هفته نامه، ماهنامه و دیگر نشریات می کنند را حمایت می کنیم... در یک سال گذشته در حوزه فرهنگ، نوعی آزادی بیان و آزادی قلم در حوزه‌های مختلف ایجاد شده و فضایی باز برای تنفس اهل فرهنگ و هنر پدید آمده است.» ادعای آقای جنتی خنده دار است، نه!


جناب انتظامی، معاون محترم مطبوعاتی دولت کلید! حالا که در انتخاباتی نمایشی خودتان را به عنوان نماینده رسانه ها در هیأت نظارت بر مطبوعات انتخاب کردید(اینجا) ان شاءالله هر وقت از اعطای یارانه میلیاردی به رسانه های خودتان فارغ شدید(اینجا) و موضوع بیمه برای رسانه های خودتان را حل و فصل کردید(اینجا) گزارشی درباره پرونده اسیدپاشی رسانه های داخلی به صورت بچه حزب اللهی ها و این نظام مظلوم به افکار عمومی بدهید، البته اگر - به تعبیر آقای هاشمی رفسنجانی - کنترل تیترها و مطالب رسانه هایی مثل ۹ دی فرصتی برایتان باقی گذاشت.

یادداشتی که وزارت ارشاد دولت آقای روحانی ادعا کرده ما در آن افترا زده ایم و به این دلیل به ۹ دی تذکر داده اینجاست بخوانید و خودتان قضاوت کنید. یاد سخنرانی روز تنفیذ آقای روحانی افتادم که می گفت: پناه می برم به خدا از بستن دهان منتقدان!

* نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی


کد مطلب: 32582

آدرس مطلب: http://khatnews.com/vdcj8iet.uqe8ozsffu.html

خط نيوز
  http://khatnews.com