توصيه مطلب 
 
کد مطلب: 67701
سه شنبه ۱۱ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۳۸
بازار رمزارزها؛ خوش استقبال و بد بدرقه!
بازار رمزارزها؛ خوش استقبال و بد بدرقه!
در مرداد 99 بورس به قله دو هزار و 100 واحدی رسید و پس از آن وارد مسیر نزول شد.برخی سهامداران دچار زیان شدند و سرمایه باقی‌ مانده خود را از بورس خارج کردند و از آنجایی که کشور در شرایط تورمی قرار داشت شبکه های اجتماعی سرمایه گذاری در حوزه رمزارز را معرفی کردند. برخی از سهامداران خرد نیز دوباره وارد این بازار شدند اما این بازار با بورس متفاوت است و ساز و کار اصلی آن مشخص نیست. آنچه مشخص است افرادی که در برخی بازارهای مالی اقدام به سرمایه گذاری می‌کنند اطلاعات کافی از آن ندارند و همین موضوع باعث این می شود که زیان به سراغشان بیاید.

در آشنایی با بازار رمز ارزها مراحل مختلفی وجود دارد که عبارتند از مراحل تئوری آن مانند تعریف نحوه خرید و فعال کردن کیف پول و روش‌های خرید و فروش که با یک جستجوی ساده در اینترنت می‌توان آن را مشاهده کرد. اما آیا همین مقدار اطلاعات برای ورود به یک بازار مالی پیچیده مانند رمزارز کافی است؟ آیا با فرا گرفتن آموزش‌های موجود در فضای مجازی می توان در این بازار به سود رسید؟

در مورد سوال اول پاسخ قطعاً خیر است این تازه آغاز یک راه طولانی و بسیار دشوار است شاید کسانی در این بازار به سودهای مقطعی رسیده باشند ولی تجربه و شواهد نشان داده دستیابی به یک سود مستمر در این بازار به راحتی امکان پذیر نیست.

در بازار رمزارزها کلمه لیکوئید زیاد به کار می‌رود که به معنای صفر شدن حساب معاملاتی است. این اتفاق برای افراد زیادی در این بازار رخ می‌دهد. به عنوان مثال ریزش ۱۷ درصدی قیمت بیت کوین در طی یک شبانه روز باعث لیکوئید شدن پنج و نیم میلیارد دلار حساب معاملاتی شد. اکثر افرادی که وارد این بازار می‌شوند به علت نداشتن اطلاعات کافی و با توجه به احساسات و شنیده ها شروع به فعالیت می‌کنند که این کار با قمار هیچ تفاوتی نکرده و در نهایت باعث ضرر جدی به حساب معاملاتی معامله گر می‌شود.

رمز ارزها ارزش ذاتی ندارند که بتوان برایشان قیمت خاصی تعیین کرد و تنها بر اساس سیستم عرضه و تقاضا در بازار قیمت‌گذاری می‌شود. تشکیل بازارهای این چنینی که به بازارهای مالی شناخته می‌شوند به علت احساس ترس و طمع معامله‌گران ایجاد می‌شود. به طور مثال همه تلاش می‌کنند که در قیمت پایین تر سهم خریداری کنند و در بالاترین قیمت بفروشند. در بازارهای دوطرفه (بازارهایی که هم قابلیت فروش و هم قابلیت خرید دارند) در قیمت‌های بالا می فروشند و در قیمت‌های پایین حساب خود را نقد می کنند.


بازارهای دو طرفه آتی و جهانی
طمع به دست آوردن پول بیشتر و ترس از دست دادن سرمایه همیشه با معامله گران همراه خواهد بود که اگر نگاهی به اصل ماجرا بیندازیم کنترل این دو و استفاده درست و به جا از این احساسات باعث موفقیت معامله‌گران خواهد شد برای کسب سود در این بازار راهکارهایی وجود دارد که شامل سرمایه گذاری یا هولد کردن، استخراج یا ماینینگ، معامله کردن یا تریدینگ است.

سرمایه گذاری یا هلد کردن کردن: به معنای خرید یک ارز مشخص در یک قیمت مناسب و نگهداری آن با نگاه میان مدت است. برای انجام این کار نیاز به یک کیف پول با امنیت مناسب است که می‌توان این اطلاعات را در سایت coins marketcap و یا سایتهای رسمی ارز مورد نظر یافت.

استخراج یا ماینینگ: برای انجام این کار نیاز به دستگاهی به نام ماینر وجود دارد که برای ارزهای گوناگون دستگاه‌های مختلف موجود است. این دستگاه‌ها در قدرت پردازش، کیفیت و قیمت با یکدیگر متفاوت هستند البته در این مورد باید به هزینه برق مصرفی دستگاه ها و هزینه استهلاک و تعمیرات و نگهداری آنها نیز اشاره کرد که مبلغ قابل توجهی را به خود اختصاص می‌دهد و در بسیاری موارد مقرون به صرفه نیست.

معامله گری یا تریدینگ: این روش محبوب‌ترین و در دسترس ترین روش کسب درآمد در این بازار است که به راحتی در دسترس عموم قرار دارد. با باز کردن یک حساب در کارگزاری یا صرافی هایی که این خدمات را ارائه می دهند به سادگی می توان اقدام به خرید و فروش ارزهای مختلف در قیمت‌های مدنظر کرد. وجود اهرم در این بازار به جذابیت و خطرات آن اضافه می‌کند.

اهرم به این معناست که کارگزار به سرمایه گذار اجازه می دهد چند برابر سرمایه خود اقدام به خرید و فروش کند که نسبت به همان اندازه در سود و زیان تغییری ایجاد خواهد شد و در نهایت نتیجه آن می‌تواند سود های نجومی و یا زیان های غیر قابل جبران را در پی داشته باشد.

اینکه چطور می‌توان در این بازارها به سود مستمر رسید باید به این نکته توجه کرد که به ابزارهای مختلفی نیاز است. اولین مورد فراگرفتن روش‌های تحلیلی برای بررسی ارزهای مختلف و مقایسه آنها است. روش‌های تحلیلی موجود در بازارهای مالی عبارتند از۱. تحلیل تکنیکال ۲. تحلیل فاندامنتال ۳. تحلیل سنتیمنتال

۱. تحلیل تکنیکال: به بررسی و تحلیل نمودار قیمت و زمان ارز گفته می‌شود که این تحلیل بر پایه این منطقه تعریف شده که تاریخ تکرار می‌شود و با بررسی رفتار قیمت می‌توان آینده آن را حدس زد

۲. تحلیل فاندامنتال یا تحلیل بنیادی: به بررسی و تحلیل شرایط یک ارز از جنبه‌های مختلف و اخبار مرتبط به آن و آنالیز تمام عوامل موثر بر آنکه بتوان پتانسیل‌های بالقوه آن را تشخیص داد می‌گویند. اطلاعات بسیاری در مورد رمز ارزها در دسترس افراد می باشد که با توجه به میزان اهمیت هر یک از شاخص‌ها و مقایسه آنها با دیگر ارزها می توان اطلاعات بسیاری در خصوص ارز مورد نظر به دست آورد

۳. تحلیل سنتیمنتال: به تحلیل احساسات معامله گران دیگر در بازار و جو موجود بر آن می پردازد که در این زمینه می توان به بررسی اخبار مرتبط به آن ارز و همچنین حمایت‌های شکل گرفته آن، که توسط شرکت‌ها و اشخاص معروف شکل می‌گیرد اشاره کرد.

فرا گرفتن این تحلیل‌ها کار دشواری نیست اما نیاز به پشتکار و استمرار فراوان در آموزش دارد که لازمه ورود به بازار است. عوامل دیگر نیز برای رسیدن به موفقیت در این بازار وجود دارد. معامله گری به معنای کنترل احساسات در معامله ها و اجتناب از انجام ریسک های بزرگ و همچنین مدیریت معاملات باز ( بزرگ کردن سود و کوچک کرد ضرر) است.

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های این بازار غیرقابل پیش‌بینی بودن آن است که به هیچ عنوان نمی‌توان به طور قطع در مورد نتیجه یک معامله نظر داد پس برای ماندن در این بازار و رسیدن به موفقیت نیاز به آموزش و تلاش مستمر وجود دارد ورود به آن بسیار ساده و در دسترس و اما ماندن در این بازار بسیار بسیار دشوار است. از این رو پیشنهاد می‌شود افرادی که آگاهی کافی از این بازار ندارند اقدام به سرمایه گذاری نکنند.
Share/Save/Bookmark