توصيه مطلب 
 
کد مطلب: 67288
چهارشنبه ۱۱ اسفند ۱۴۰۰ ساعت ۱۱:۲۹
با ارائه گزارشی درباره اقدامات انجام شده برای اتباع ایرانی در اوکراین
سفیر ایران در کی‌یف: هیچ گزارشی از آسیب هم وطنان نداشته‌ایم
سفیر ایران در کی‌یف: هیچ گزارشی از آسیب هم وطنان نداشته‌ایم
سفیر جمهوری اسلامی ایران گزارشی از اقدامات انجام شده برای خروج اتباع ایرانی از اوکراین ارائه و توضیحاتی را اعلام کرد.

به گزارش ایسنا، منوچهر مرادی سفیر کشورمان در اوکراین در پیامی ویدئویی به ارائه توضیحاتی در خصوص فعالیت های انجام شده توسط این سفارتخانه با توجه به شرایط اوکراین پرداخت و گفت: بنده از سفارت جمهوری اسلامی ایران در اوکراین در خدمت شما هستم و می خواهم مطالبی را در خصوص وضعیتی که در کی‌یف به وجود آمده ارائه کنم به ویژه مطالبی که مربوط به اقدامات انجام شده توسط سفارت ایران می باشد.

وی تصریح کرد: سفارت جمهوری اسلامی ایران از ابتدای بحران اوکراین تمامی فعالیت و تلاش خود را صرف دو موضوع اساسی کرد؛ نخست حمایت و حفاظت از اتباع ایرانی و تلاش برای خارج کردن اتباع از اوکراین و مسئله دیگر رصد تحولات و ارسال گزارش به موقع به مرکز بود.

این دیپلمات کشورمان افزود: به رغم دشواری هایی که در اوکراین وجود دارد تمامی هم وطنان در سلامت به سر می برند و هیچ گزارشی از آسیب یا مشکلاتی که جان هم وطنان را به خطر اندازد نداشته ایم. همچنین سفارت ایران در خدمت هم وطنان بوده و با شماره تلفن38063044929 + به صورت شبانه روزی می باشد و اگر لازم بود حتما با ما تماس بگیرند. همچنین در شهرهای بزرگ اوکراین مانند خارکوف و اودسا افرادی را تعیین کرده ایم که به موقع به خروج ایرانیان کمک کنند. هم وطنان می توانند در صورت نیاز با آقای حیدری از همکاران سفارت و با شماره تماس 380635615493+در خارکوف و آقای هاشمی با شماره تماس 380503909555+ در اودسا در ارتباط باشند. این افراد مرتبطین سفارت هستند.

مرادی در ادامه اظهار کرد: نکته مهم این است که برخی از هم وطنان ما به دلایل مختلف تمایلی به خروج از شهرهای اوکراین ندارند. این هم وطنان می توانند در صورت نیاز با شماره هایی که گفتم تماس بگیرند و هر نیازی که به غذا، دارو و یا هر مشکلی داشتند از این طریق پیگیری و حل کنند.

سفیر کشورمان در اوکراین خاطر نشان کرد: درخواستم از هم وطنانی که در شهرها هستند این است که به مکان امن پناه بگیرند و اگر قصد خروج دارند مسیرشان به سمت غرب اوکراین باشد و سعی کنند از مسیر راه آهن و قطار شهرها به سمت لوو استفاده کنند.

وی ادامه داد: لازم است گزارشی از وضعیت مرزها نیز ارائه دهم، براساس گزارش هایی که داریم مرز لهستان شلوغ تر از بقیه مرزهاست و به سمت جنوب یعنی کشورهای مولداوی، مجارستان و رومانی که می رویم وضعیت بهتر می شود. براساس آنچه دوستانی که خارج شدند و به ما اعلام کردند از سمت رومانی و خروجی سیرت از وضع بهتری برخوردار است. در برخی خروجی ها هم وطنان با مشکلاتی مواجه شدند که تلاش کردیم با تماس با مقامات اوکراینی مشکلات را حل کنیم.

مرادی تأکید کرد: درخواستم این است که با هر مدرک ایرانی که در اختیار دارند، اعم از گذرنامه، شناسنامه، کارت پایان خدمت، گواهی نامه که نشان دهنده تبعه ایرانی بودن است به مرزها مراجعه کنند. در پشت مرزها نیز سفارتخانه های ما آمادگی کامل دارند تا از هم وطنان استقبال کنند. نگران پشت مرزها نباشند. هماهنگی کامل با سفارتخانه ها انجام شده است و اگر مشکل مدرک هم دارند همکاران بخش کنسولی آمادگی حل مسائل را دارند.

این دیپلمات کشورمان همچنین بیان کرد: در تهران ستاد اوکراین آمادگی کامل دارد تا به سوالات و مسائلی که هم وطنان در ارتباط با اوکراین دارند پاسخ دهند.

وی در پایان اظهار داشت: سفارت با آمادگی کامل در اختیار است. هم وطنان با شماره هایی که معرفی شده در صورت نیاز می توانند تماس بگیرند. نکته دوم این است که به هم وطنان می گویم حتما مراقب خودتان باشید و اگر نیاز ندارید در شهر تردد کنید و یا خارج شوید در محل امن بمانید و تنها به اطلاعاتی که از طریق اطلاعیه های سفارت، وزارت خارجه و یا شهرداری کی یف و همچنین اطلاعیه هایی که از سوی دولت اوکراین داده می شود به ویژه در ساعات تردد شبانه روزی حتما توجه کنید. سفارت جمهوری اسلامی ایران تا اعزام آخرین نفر از ایرانیانی که اینجا هستند یا آن هایی که تمایل دارند به خارج از اوکراین بروند به فعالیت خود ادامه می دهند.

انتهای پیام
Share/Save/Bookmark