توصيه مطلب 
 
کد مطلب: 69989
سه شنبه ۲۱ شهريور ۱۴۰۲ ساعت ۱۱:۲۸
چگونه تردد زوار از مرز خسروی "میلیونی" شد؟
مرز خسروی قدیمی ترین مرز ایران با کشور عراق است. مرزی که با بیش از چند قرن سابقه برای تردد زوار امام حسین(ع)، از گذشته‌های دور به "دروازه کربلا" مشهور شده است.
چگونه تردد زوار از مرز خسروی "میلیونی" شد؟
این مرز بین المللی در دهه گذشته، اما با چالش های بسیاری مواجه شد که اصلی ترین آن فعالیت داعش و سایر گروهک‌های تروریستی در کشور عراق بود که در نهایت منجر به بسته شدن مرز "خسروی" شد. مسدود شدنی که چندین سال به درازا کشید و در نهایت منجر به تغییر مسیر تردد زوار به سمت مرز "مهران" واقع در استان ایلام شد.

در نهایت با ثبات امنیت در کشور عراق و تلاش و پیگیری های بسیار مسئولین ایرانی، این مرز از سال ۱۳۹۸ فعالیت خود را دوباره از سر گرفت، اما این فعالیت دوباره هم تنها یک سال تداوم داشت و در سال ۱۳۹۹ ای نبار شیوع کرونا بود که تعطیلی دو ساله این مرز را رقم زد و این مرز همراه با سایر مرزهای کشور به ناچار به روی زوار بسته شد.

سال گذشته شروع اتفاقات خوب برای "مرز خسروی" بود و با فروکش کردن نسبی کرونا در کشور، این مرز هم همراه با سایر مرزهای کشور بازگشایی و تردد زوار مجددا در آن از سرگرفته شد، اما این تردد به دلیل نبود زیرساخت های کافی در کشور عراق و برخی مشکلات امنیتی با محدودیت هایی همراه بود.

محدودیت زمانی که برای تردد در مرز خسروی از سوی مسئولین کشور عراق در نظر گرفته شده بود موجب ایجاد مشکلات بسیاری برای زوار شد. ساعت تردد در مرز تنها از ساعت ۶ صبح تا ۱۷ بعدازظهر انجام می شد و برای همین زوار نمی توانستند از فرصت شب برای تردد استفاده کنند و به ناچار باید در مرز اسکان کرده تا صبح روز بعد بتوانند در ساعت مقرر وارد کشور عراق شوند.

همین محدودیت ها موجب شد که مرز خسروی علی رغم شرایط ایده ال برای تردد زوار و فاصله نزدیکی که با بسیاری استان های کشور دارد و نیز فاصله نزدیک آن با هر چهار شهر زیارتی کشور عراق (کربلا، نجف، کاظمین و سامرا) تنها شاهد تردد ۵۰۰ هزار زائر باشد.

اربعین امسال اما شرایط متفاوتی را برای این مرز رقم زد، طوری که تردد از مرز خسروی به مرز یک میلیون نفر رسید. آماری که کمتر کسی انتظار تحقق آن را داشت اما با تلاش مسئولین استان و ۲۴ ساعته شدن فعالیت مرز و تقویت زیرساخت ها این امر محقق شد.

علی شعبانی جانشین ستاد اربعین استان کرمانشاه در گفت و گو با ایسنا، به تشریح این اقدامات می پردازد تا بگوید چه عواملی در این زمینه موثر بوده که تردد میلیونی زوار از مرز خسروی را رقم زده است؟

۲۴ ساعته شدن مرز خسروی؛ اصلی‌ترین عامل افزایش تردد زوار

شعبانی اولین عامل موفقیت در این زمینه را ۲۴ ساعته شدن فعالیت مرز خسروی می داند و می گوید: طبق بررسی ها و آسیب شناسی که از اربعین سال گذشته داشتیم، مهمترین مشکل ما در مرز خسروی محدودیت زمان تردد بود. این محدودیت زمانی برای تردد موجب شده بود زوار نتوانند از خنکی شب برای تردد استفاده کنند و به ناچار باید در مرز اسکان می یافتند که این امر نارضایتی آنها را به دنبال داشت.

از طرفی همین محدودیت زمانی موجب شکل گیری تجمع هایی در مرز می شد و تعداد کمی از زوار می توانستند در بازه زمانی چندساعته از مرز عبور کنند.

در همین راستا اولین اولویت ما برای اربعین امسال پیگیری ۲۴ ساعته شدن فعالیت مرز بود و برای همین جلسات مکرری با نیروهای امنیتی، حشد الشعبی، ارتش عراق و نهادها و مسئولین کشور خودمان برگزار کردیم و در نهایت با دیپلماسی ملی و نیز دیپلماسی استانی بلاخره این امر محقق شد و امسال شاهد فعالیت شبانه روزی مرز خسروی بودیم.

در اربعین امسال پیک تردد زوار از مرز خسروی از ۲۰ شب تا هفت صبح روز بعد بود و همین امر نشان می دهد که ۲۴ ساعته شدن مرز چه تاثیر مهمی در افزایش تردد زوار داشته است.

افزایش گیت‌های مرز خسروی به ۹۲ گیت/ تردد هر زائر ۵ ثانیه طول کشید

شعبانی اقدام اساسی دیگر برای تسهیل و افزایش تردد زوار از مرز خسروی را افزایش گیت های عبوری می داند و می گوید: امسال ۹۲ گیت در مرز خسروی فعال شد تا زوار بتوانند با سرعت بیشتری از مرز عبور کنند.

درکنار افزایش گیت ها امسال چیدمان گیت ها هم تغییر داده شد و تلاش کردیم این چیدمان به نحوی باشد که زوار به راحتی در گیت های مختلف تقسیم بندی شده و بتوانند در کوتاهترین زمان ممکن عبور کنند.

این افزایش گیت ها و تغییر چیدمان آنها در نهایت موجب شد زمان عبور هر زائر از گیت های مرز خسروی حدود پنج ثانیه و در بدترین شرایط حدود ۲۰ ثانیه به طول بیانجامد.

همین کوتاه شدن زمان تردد هم موجب شد امسال شاهد ایجاد تجمعات گسترده و ازدحام در مرز نباشیم، طوری که حتی یک مورد آسیب و یا گرمازدگی ناشی از ازدحام در مرز گزارش نشده است.

در برخی روزها تردد بیش از ۱۰۰ هزار نفری زوار را در مرز داشتیم، اما ایجاد همین زیرساخت ها و تسهیل تردد زوار موجب شد مشکلی برای زوار در مرز پیش نیاید.

چگونه تردد زوار از مرز خسروی "میلیونی" شد؟

جداسازی مسیر ورود و خروج زوار در مرز خسروی/ راه اندازی درب جدید "باب الرضا" برای ورود زوار به کشور

به گزارش ایسنا، شعبانی اقدام مهم دیگر برای تسهیل تردد زوار از مرز خسروی را راه اندازی درب جدید برای این مرز می داند و می گوید: در مرز خسروی یک درب پنج متری داریم که قطعا برای تردد چند 10 هزار نفری زوار در یک شبانه روز جوابگو نیست.

در همین راستا با پیگیری ها و تلاش بسیار و با هماهنگی وزیر کشور ومعاون امنیتی وزارت کشور توانستیم دستور توسعه درب پایانه خسروی را بگیریم و یک درب ۲۵ متری دیگر در مرز خسروی ایجاد کنیم. با راه اندازی این درب جدید، عملا مسیر ورود و خروج زواراز هم جدا شد و زوار به راحتی توانستند از مرز وارد و خارج شوند.

این درب ۲۵ متری که درب ورود زوار به کشور شده به نام باب الرضا(ع) نامگذاری شده است.

درب پنج متری و قدیمی مرز هم که قرار است توسعه آن را پیگیری کنیم و زوار از این درب راهی کربلا می شوند به نام باب الحسین(ع) نامگذاری شده است.

انجام ۳۰۰ کیلومتر روکش آسفالت/ رفع ۲۱۰ نقطه حادثه خیز

شعبانی به اقداماتی که برای بهبود مسیر تردد زوار تا مرز صورت گرفته هم اشاره می کند و می گوید: یکی از مزایای مرز خسروی وجود مسیرهای بزرگراهی منتهی به این مرز است و از ورودی کنگاور تا خود مرز خسروی ما شبکه بزرگراهی داریم. برای بهبود تردد زوار طی این مدت ۳۰۰ کیلومتر روکش آسفالت در مسیر های منتهی به مرز خسروی صورت گرفت.

علاوه بر این ۲۱۹ نقطه حادثه خیز در مسیرهای اصلی تردد زوار تا مرز خسروی شناسایی و توانستیم طی مدت آماده سازی مرز، حادثه خیز بودن ۲۱۰ نقطه را رفع کنیم.

خوشبختانه این اقدامات موجب شد تا در کنار تلاش نیروهای راهور، در اربعین امسال علی رغم افزایش تردد دو برابری زوار در مرز خسروی، شاهد کاهش بیش از ۳۰ درصدی در مجموع تصادفات باشیم.

این کاهش تصادف در حالی است که ۸۰ درصد زواری هم که به سمت مرز مهران می روند، بازهم از محورهای کرمانشاه برای تردد استفاده می کنند.

چگونه تردد زوار از مرز خسروی "میلیونی" شد؟

افزایش تردد روزانه ۶ رام قطار در مسیر مشهد-تهران-کرمانشاه/ ایجاد ظرفیت پارک ۱۳۰ هزار خودرو در مرز خسروی

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری کرمانشاه در ادامه اقدام مهم دیگر برای تسهیل تردد زوار به مرز خسروی را افزایش رام‌های قطار عنوان می کند و می گوید: تا پیش از اربعین تنها سه رام قطار در مسیر مشهد-کرمانشاه و برعکس تردد می کرد و برای تسهیل تردد زوار پیگیری های بسیاری برای افزایش رام های قطار صورت گرفت.

خوشبختانه با موافقت شرکت راه آهن روزانه شش رام قطار به این مسیر اختصاص داده شد و این یعنی افزایش ۱۲ برابری تردد قطار در این مسیر.

علاوه بر این، اقدام دیگر جهت تسهیل تردد زوار، برقراری پروازهای کرمانشاه-نجف بود و طی این مدت ۵۰ پرواز کرمانشاه- نجف صورت گرفت.

شعبانی در ادامه این گفت و گو پارکینگ را یکی از نیازهای ضروری زوار می داند و می گوید: امسال تاکید بر این بود که زوار با خودروهای شخصی به مرز بیایند، بنابراین برای رفاه حال زوار باید پارکینگ های بیشتری در مرز ایجاد می شد.

با توجه به هدفگذاری تردد یک میلیونی زوار از مرز خسروی، به پارکینگ هایی با ظرفیت حدود ۱۲۵ هزار جای پارک نیاز داشتیم که توانستیم این ظرفیت را به ۱۳۰ هزار جای پارک برسانیم.

چگونه تردد زوار از مرز خسروی "میلیونی" شد؟

"حمل و نقل" چالش اصلی اربعین امسال بود/ برای تردد ۲ میلیونی زوار در اربعین سال آینده آماده می‌شویم

شعبانی چالش اصلی در اربعین امسال را حمل و نقل عنوان می کند و می گوید: علی رغم سختی های بسیار توانستیم این چالش را تا حد زیادی کنترل کنیم، اما نیاز است که در اربعین سال آینده که قطعا با افزایش دو برابری تردد زوار مواجه خواهیم شد، تدبیر ویژه تری دراین زمینه اندیشیده شود.

عمده مشکل در این زمینه مربوط به آن سوی مرز است که باید با هماهنگی مسئولین کشور عراق برای آن چاره اندیشی شود.

در حال حاضر مرز منذریه در کشور عراق( نقطه مقابل مرز خسروی در ایران) برای پایانه ها و رانندگان عراقی شناخته شده است، اما باید تعداد خودروی بیشتری برای تردد در این مسیر در ایام اربعین اختصاص داده شود.

همچنین نیاز است که مرز منذریه ساماندهی بهتری پیدا کرده و فضا را برای تردد زوار بهبود ببخشیم تا رضایتی که زوار در اربعین امسال داشته اند را در سالهای آتی ارتقاء دهیم.

فرمانده قرارگاه ویژه اربعین کرمانشاه با اشاره به تحقق هدفگذاری تردد یک میلیونی زوار از مرز خسروی می گوید: خوشبختانه با تمامی اقدامات و زحمات صورت گرفته هدفگذاری ما جهت تردد یک میلیون نفری زوار از مرز خسروی محقق شد و آمار تردد صورت گرفته از این مرز نشان می دهد که در زمینه این هدفگذاری، خیال پردازی نکرده ایم.

البته باید این نکته مهم را در نظر داشت که تنها اقدامات زیرساختی و سخت افزاری موجب این افزایش تردد نشده و در کنار آن کارهای نرم افزاری و هماهنگی است که تسهیل تردد زوار را رقم زده است.

هماهنگی دستگاه های مختلف خدمات رسان کار بسیار دشواری است، اما با تلاش شبانه روزی نیروها و عنایت امام حسین (ع) این کار با موفقیت انجام شد و برخی مشکلات که می توانست به یک بحران تبدیل شود، با تلاش نیروها و هماهنگی های صورت گرفته در همان ابتدای امر مرتفع می شد.

معاون استانداری کرمانشاه در پایان از هدفگذاری تردد دو میلیون نفری زوار از مرز خسروی در اربعین سال آینده خبر می دهد و می گوید: با توجه به استقبال خوبی که امسال از این مرز صورت گرفت، باید سال آینده برای تردد دو میلیونی زوار آماده شویم.
Share/Save/Bookmark