توصيه مطلب 
 
کد مطلب: 66702
دوشنبه ۲۹ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۴۲
دبیر کل غیرقانونی برای مدعیان قانون گرایی؟!
راهبرد زنانه ترشدن اصلاحات!/ وقتی نماینده جوان تهران، حزب نزدیکان محمد خاتمی را دچار چالش کرد/
اصلاح طلبان که در دوران در دست داشتن قدرت در زمان ریاست جمهوری محمد خاتمی و حسن روحانی، کمترین میزان استفاده از زنان را در مدیریت کشور در کارنامه دارند، می خواهند به صورت کاریکاتوری خود را پیش رو در حوزه زنان و دموکراتیک تر از بقیه جریانات سیاسی نشان بدهند.
راهبرد زنانه ترشدن اصلاحات!/ وقتی نماینده جوان تهران، حزب نزدیکان محمد خاتمی را دچار چالش کرد/
به گزارش خط نیوز به نقل از جهان نيوز: توییت مالک شریعتی، نماینده جوان مردم تهران در مجلس، درباره غیرقانونی بودن دبیرکلی آذر منصوری در حزب اتحاد ملت، که نزدیکترین حزب به خاتمی شناخته می شود، سبب چالشی جدید برای اصلاح طلبان و این حزب تندرو شده است.

به گزارش جهان نيوز، مالک شریعتی در توییت خود نوشته بود؛ «بعنوان عضو کمیسیون ماده 10 احزاب عرض می کنم، به‌ علت حكم قطعي دادگاه و وفق قانون، خانم آذر منصوري صلاحيت فعاليت حزبي ندارد. اين مساله را دبيرخانه كميسيون به ايشان و حزب اتحاد ملت ابلاغ كرد كه متاسفانه توجهي نشد.»مالک شریعتی همچنین در گفت‌وگو با تسنیم با بیان اینکه فعالیت آذر منصوری دبیرکل حزب اتحاد ملت طبق قانون تخلف است، گفت: خانم آذر منصوری با حکم دادگاه محرومیت اجتماعی داشته و فعالیت وی در این حزب غیر قانونی است.

وی با بیان اینکه کمیسیون ماده 10 احزاب بر اساس قانون نظر می‌دهد، ادامه داد: "پس از اینکه مجمع عمومی حزب اتحاد ملت برگزار شد. پرونده این حزب در کمیسیون ماده 10 بررسی شد و طبق نظراتی که از دستگاه‌های نظارتی مختلفی همچون قوه قضائیه و دادستانی اخذ شده و طبق اعلام نماینده دادستانی در جلسه کمیسیون خانم آذر منصوری محکومیت قطعی دارد و نمی‌تواند فعالیت حزبی داشته باشد".نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی با اعلام اینکه خانم آذر منصوری با توجه به اینکه حکم محرومیت از فعالیت اجتماعی دارد نمی‌تواند عضو موثر حزب اتحاد ملت شود، عنوان کرد: حتی فعالیت وی در انتخابات ریاست جمهوری و مجلس نیز غیر قانونی بوده است.

عضو مجلس در کمیسیون ماده 10 احزاب با بیان اینکه دبیرخانه کمیسیون طی نامه‌ای به حزب اتحاد ملت نظرات خود را منعکس کرده است، تصریح کرد:حتی جلسه‌ای با اعضای حزب اتحاد ملت برگزار شده و نظرات کمیسیون نیز به صورت شفاهی به حزب اعلام شده است.

شریعتی با اعلام اینکه به خود خانم منصوری نیز اعلام شده که فعالیت حزبی وی غیرقانونی است، اظهار داشت: حزب اتحاد ملت باید فرد دیگری را به عنوان دبیرکل این حزب به کمیسیون ماده 10 احزاب معرفی کند.*پاسخ های عجیب اصلاح طلبان درباره غیرقانونی بودن دبیرکلی آذر منصوری
اظهارات مالک شریعتی البته با واکنش اصلاح طلبان نیز رو به رو شد و آنها تلاش کردند موضوع محکومیت آذر منصوری را توجیهه کنند.

محمود ميرلوحي عضو شوراي مركزي حزب اتحاد ملت اقدام مالک شریعتی را مصداق «رفتار غيرحرفه‌اي» و «جلو افتادن از كميسيون ماده 10 احزاب توصيف كرد و در استدلالی عجیب برای اینکه ثابت کند انتخاب آذر منصوری به عنوان دبیرکلی قانونی هست، مدعی شد چون رئیس قوه قضائیه اخیرا نظرات سیاسی این فعال زن را جویا شده، پس او دبیرکل قانونی است!

میرلوحی گفته است: «رييس جديد قوه قضاييه پس از انتصاب به اين عنوان، نگاهي نو را دنبال كرده و بر اين اساس با بسياري از فعالان سياسي چپ و راست تماس گرفت و از آنان خواست تا با اين قوه همكاري كنند. ازجمله با خانم منصوري هم تماس داشتند و از ايشان نيز خواستند تا مسائل را با تعامل با دستگاه قضايي دنبال كنند و به نظر مي‌رسد اين مساله به مذاق برخي خوش نيامده است.»این فعال اصلاح طلب حتی در ادامه مخالفت با دبیرکلی آذر منصوری را برای ایجاد مانع برای تحقق اهداف اژه ای در قوه قضائیه عنوان کرده و گفته است: «متاسفانه دوستان مي‌خواهند به هر طريق بار ديگر رفتار و روشي را كه زماني آقاي مرتضوي دنبال مي‌كرد، به قوه قضاييه تحميل كنند و منجر به بازگشت به آن زمان شوند.»

جالب آنکه میرلوحی در ادامه به محکومیت قضایی آذر منصوری اعتراف می کند ولی مدعی شده است: «اگر منظور بحث دادگاه چند عضو حزب مشاركت باشد، بايد بگويم كه در آن مورد هم هيچ‌گونه ابلاغي به اين افراد و كساني كه به دادگاه رفتند، صورت نگرفته اما حتي اگر اين نكته را هم ناديده بگيريم، چنان‌كه اشاره شد به‌موجب ماده 61 مكرر قانون مجازات اسلامي، اين محروميت دايمي و ابدي نيست و با گذر زمان نه‌تنها نمي‌تواند مانع از كار تشكيلاتي و صنفي و حزبي شود، بلكه حتي نمي‌تواند از كانديداتوري افراد براي انتخابات مجلس نيز ممانعت به عمل آورد.»*چرا اصلاح طلبان یک زن را دبیر کل حزب نزدیکان خاتمی کردند؟
اما هفتمین کنگره حزب اتحاد ملت ایران اسلامی در حالی برگزار شد که وضعیت این جریان در شرایط خاصی قرار دارد و اصلاح طلبان در بدترین شرایط سیاسی و انزوای کم سابقه اجتماعی قرار دارند. در این میان پس از انتخاب رسمی «آذر منصوری» به سمت دبیرکلی حزب اتحاد ملت، رسانه های اصلاح طلب با انتشار یادداشت‌ها و گزارش های تلاش کردند که انتخاب یک زن به عنوان دبیر کل یک حزب اصلاح طلب را یک اتفاق ویژه سیاسی و اجتماعی به افکار عمومی القا کنند.

به اعتقاد کارشناسان سیاسی، اصلاح طلبان که این روزهای چهره های اصلی حزبی آنها از منفورترین چهره های سیاسی در کشور محسوب می شوند، تلاش می کنند با برجسته سازی انتخاب یک زن به عنوان دبیر کل، چهره سیاسی خود را در میان مردم کمی ترمیم کنند. راهبردی که فعالین اصلاح طلب از آن بع عنوانذ راهبرد زنانه‌تر شدن! اصلاحات برای زنانگی ساختن سیاست یاد می کنند. اصلاح طلبان به ظن خود تلاش می کنند با راهبرد زنانه تر شدن اصلاحات، اقدامات نرم سیاسی و اجتماعی را جایگزین اقدامات خشک سیاسی و انتخاباتی کنند.

اصلاح طلبان که در دوران در دست داشتن قدرت در زمان ریاست جمهوری محمد خاتمی و حسن روحانی، کمترین میزان استفاده از زنان را در مدیریت کشور در کارنامه دارند، می خواهند به صورت کاریکاتوری خود را پیش رو در حوزه زنان و دموکراتیک تر از بقیه جریانات سیاسی نشان بدهند.
Share/Save/Bookmark