توصيه مطلب 
 
کد مطلب: 67333
يکشنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۰ ساعت ۱۱:۴۹
دولت روحانی گره‌های زیادی از اقتصاد کشور باز کرد!
این روزنامه اصلاح طلب مدعی شده است که «پدیدآورندگان برجام، بخش مهمی از پول‌های بلوکه شده کشور را برگرداندند و گره‌های زیادی را از اقتصاد باز کردند.»
دولت روحانی گره‌های زیادی از اقتصاد کشور باز کرد!
به گزارش خط نیوز به نقل از جهان نيوز، روزنامه جمهوری اسلامی در مطلبی با عنوان «ضرورت پرهیز از فرصت سوزی» نوشت: «نتیجه اقدامات پدیدآورندگان برجام را دیدیم که کشور را از زیر فصل ۷ منشور سازمان ملل خارج کردند، بخش مهمی از پول‌های بلوکه شده کشور را برگرداندند و گره‌های زیادی را از اقتصاد باز کردند...ولی افراد متوهم با میدان‌داری‌هائی که کردند، برجام را به کمک ترامپ رئیس‌جمهور دیوانه آن زمان آمریکا به حالت تعلیق درآوردند و لطمات زیادی به کشور و مردم وارد کردند.»

این روزنامه اصلاح طلب در ادامه نوشت: «دولت سیزدهم اگر می‌خواهد از فرصت به دست آمده بهره‌برداری مثبت کند و با احیاء شرافتمندانه برجام بر مشکلات اقتصادی فائق آید، باید افراد متوهم را از دخالت در این موضوع بازدارد و با واقع‌بینی به راهی که برای رسیدن به توافق در پیش گرفته است ادامه دهد.»

جریان اصلاح طلب به دفعات مدعی شده است که دولت روحانی، پرونده ایران را از فصل ۷ شورای امنیت خارج کرده است. برخلاف این ادعا، با بررسی قطعنامه‌های صادرشده علیه جمهوری اسلامی ایران پی می‌بریم که اساساً هیچ یک از قطعنامه‌های صادر شده علیه کشورمان ذیل فصل ۷ قرار نداشته است و هرگاه آمریکا و متحدان غربی‌اش به‌دنبال کشاندن قطعنامه‌های ضدایرانی به ذیل فصل ۷ بودند، روسیه و چین با این استدلال صحیح که ایران هیچ‌گاه امنیت جهان را به مخاطره نینداخته مانع از این کار شده‌اند. با این حال با اصرار و فشار آمریکا و برخی کشورهای غربی عضو شورای امنیت، در نهایت قطعنامه‌ها علیه ایران صرفاً ذیل بند ۴۱ این فصل (و نه کلّیت فصل ۷) به تصویب رسید تا صرفاً «الزام‌آور» بودن آن مشخص و مؤکد باشد.

این روزنامه اصلاح طلب مدعی شده است که «پدیدآورندگان برجام، بخش مهمی از پول‌های بلوکه شده کشور را برگرداندند و گره‌های زیادی را از اقتصاد باز کردند.» این ادعا در حالی است که بی دستاوردی برجام در دولت روحانی به قدری آشکار و واضح بود که در نهایت وزیر خارجه سابق در اظهارنظری عجیب گفت «هدف از برجام اصلا اقتصادی نبود»!
مقامات ارشد دولت روحانی چندین بار اذعان کردند که برجام هیچ دستاوردی برای کشور نداشت. در پسابرجام تحریم ها ۲ برابر شده و فروش نفت ایران نیز کاهش یافت.

از سوی دیگر براساس گزارش های منتشر شده، طولانی‌ترین رشد اقتصادی منفی سه دهه اخیر در دولت روحانی رقم خورد. بر اساس گزارش مرکز آمار، از ابتدای دهه هفتاد شمسی تاکنون، کشورمان در ۳۰ فصل با رشد اقتصادی منفی همراه شده است که ۱۲ فصل آن در دولت روحانی (۴ فصل در دولت یازدهم و ۸ فصل در دولت دوازدهم) رخ داده است.
همچنین دولت روحانی پس از دولت هاشمی بالاترین تورم پس از انقلاب را به مردم تحمیل کرده است. علاوه بر این در دولت روحانی، اشتغال خالص در مقایسه با دولت قبل حدود ۴۰ درصد سقوط کرد.

براساس آمار، قیمت اقلام خوراکی در دوره ۸ ساله دولت روحانی حدود ۷ برابر افزایش یافت. قیمت دلار در دولت روحانی ۷۸۰ درصد گران شد، خودرو حدود ۷۰۰ درصد گران شد و قیمت مسکن نیز حدود ۷۰۰ درصد افزایش یافت.
رئیسی- ۱۴ آذر ۱۴۰۰- در گفت و گوی زنده تلویزیونی گفته بود: «دولت علاوه بر هزینه هایی که دارد فاکتورهایی از دولت قبل وجود دارد یعنی هزینه ها از قبل شده است و اکنون دولت باید پرداخت کند، یعنی ماهانه ۱۰ هزار میلیارد تومان این بدهی ها پرداخت می‌شود.»

یکی از میراث های شوم دولت روحانی، ارز ۴۲۰۰ تومانی است. تصمیمی غیرکارشناسی و غیرفنی که خسارت های بزرگی به کشور وارد کرده و جیب رانت خواران و دلالان را پر کرد. اصلاح طلبان اذعان کرده اند که هم ادامه سیاست ارز ۴۲۰۰ تومانی و هم حذف آن، تبعاتی برای دولت رئیسی دارد و این وضعیتی است که دولت روحانی مسبب و بانی اصلی آن است.
Share/Save/Bookmark