توصيه مطلب 
 
کد مطلب: 69314
سه شنبه ۱۹ ارديبهشت ۱۴۰۲ ساعت ۱۲:۳۱
چین سرکنسول کانادا را اخراج کرد
دولت چین اعلام کرد در پاسخ به اقدام کانادا، سرکنسول این کشور در شانگ‌های را عنصر نامطلوب تشخیص داده و فرصت دارد تا شنبه آینده، خاک چین را ترک کند.
چین سرکنسول کانادا را اخراج کرد
به گزارش خط نيوز، مهر به نقل از گلوبال‌تایمز نوشت: وزارت خارجه چین امروز سه‌شنبه انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد در پی «اخراج غیرمنطقی دیپلمات چینی از کانادا»، سرکنسول کانادا در شانگ‌های به عنوان «عنصر نامطلوب» شناخته شده و باید تا پیش از ۱۳ می (شنبه آینده) خاک چین را ترک کند.

در این بیانیه همچنین تأکید شده که «این حق را برای خود محفوظ می‌دارد که واکنش‌های بیشتری نشان دهد.»

دیروز دوشنبه کانادا یک دیپلمات چینی را به اتهام تهدید یک عضو مجلس نمایندگان اخراج کرد. «ملانی جولی»، وزیر امور خارجه در این ارتباط اعلام کرد که «ژائو وی»، دیپلمات چینی به دلیل تهدید یک عضو محافظه کار پارلمان به عنوان «عنصر نامطلوب» معرفی و از او خواسته شده تا خاک کانادا را ترک کند. «کانادا تصمیم گرفته است که آقای ژائو وی را عنصر نامطلوب اعلام کند.

وزیر امور خارجه کانادا با اشاره به اینکه به دیپلمات‌های مستقر در این کشور نسبت به برخی اقدامات هشدار داده شده است، گفت: «کانادا هیچ نوع مداخله خارجی در امور داخلی خود را تحمل نخواهد کرد. تصمیم برای اخراج ژائو وی پس از بررسی دقیق همه عوامل در نظر گرفته شده است.

چند روز پیش از این نیز، دولت کانادا اعلام کرده بود که سفیر چین در این کشور را احضار کرده است. این اقدام اوتاوا به بهانه تهدید یک نماینده پارلمان کانادا و خانواده‌اش از سوی یک دیپلمات چینی روی داد.رسانه‌های کانادا مدعی‌اند که یک دیپلمات چینی در تورنتو در تهدید یک نماینده پارلمان کانادا و خانواده‌اش از طریق یک طرح برنامه‌ریزی شده نقش داشته است!

این ادعا بدون ارائه هرگونه سند و مدرکی توسط سازمان اطلاعات و امنیت کانادا صورت گرفته است. «ملانی جولی» وزیر خارجه نیز به این بهانه گفته بود: کانادا این اقدامات را برنمی‌تابد.

آن طور که ادعا شده، این دیپلمات چینی در کنسولگری چین در تورنتو کار می کرده است و یک نماینده محافظه کار پارلمان کانادا به نام «مایکل چونگ» و بستگانش در هونگ کونگ را در طرحی برنامه‌ریزی شده تهدید کرده است!

این در حالی است که پیشتر سخنگوی وزارت خارجه چین اعلام کرده بود: این کشور تمایلی به مداخله در امور داخلی کانادا ندارد.

«ژائو لیجیان» همچنین در پاسخ به اتهام زنی‌های نخست وزیر کانادا اعلام کرده بود که چین علاقه‌ای به امور داخلی کانادا ندارد. سخنگوی وزارت خارجه چین همچنین از کانادا خواست از اظهارات آسیب زا به روابط دوجانبه میان پکن و اوتاوا دست بردارد.

سخنگوی وزارت خارجه چین در ادامه تاکید کرد که اتهام زنی‌های نخست وزیر کانادا حاکی از آن است اتاوا، تحت فشار بی سابقه واشنگتن، رفتن و پیروی از «استراتژی هند-اقیانوس آرام» که هدف آن مهار توسعه صلح آمیز چین است، را افزایش داده است.

این مقام ارشد وزارت خارجه چین افزود که روابط دوجانبه تنها بر اساس احترام متقابل، برابری و منافع متقابل شکل می‌گیرد و روابط چین و کانادا نیز از این قاعده مستثنی نیست. نخست وزیر کانادا پیشتر در اظهاراتی عنوان کرده بود: متأسفانه، ما شاهد هستیم که کشورها، بازیگران دولتی از سراسر جهان، چه چین یا سایر کشورها، به بازی‌های تهاجمی علیه نهادهای ما و دموکراسی‌های ما ادامه می‌دهند.

در ادامه تنش میان کانادا و چین، پیشتر نیز کانادا اعلام کرده بود که قصد دارد استفاده از تجهیزات مخابراتی نسل پنجم ساخت شرکت‌های چینی هواوی و زد تی ای را به بهانه حفاظت از امنیت ملی ممنوع کند.
Share/Save/Bookmark