توصيه مطلب 
 
کد مطلب: 69954
سه شنبه ۱۴ شهريور ۱۴۰۲ ساعت ۱۲:۳۸
هفت خان دولت رئیسی برای حل مشکلات مردم؛
خان هفتم؛ بی‌توجهی دولت روحانی به خاموشی‌ها/ دولت سیزدهم رکورد افزایش ظرفیت تولید برق را شکست
مقایسه آمار ساخت نیروگاه‌ها طی یک سال ابتدایی دولت سیزدهم با کل عملکرد دولت دوازدهم بیانگر آن است که تنها در یک سال دولت سیزدهم معادل ۸۰ درصد کل دولت دوازدهم ظرفیت تولید برق افزایش داشته است.
خان هفتم؛ بی‌توجهی دولت روحانی به خاموشی‌ها/ دولت سیزدهم رکورد افزایش ظرفیت تولید برق را شکست
به گزارش خط نیوز به نقل از رجانیوز: افزایش ظرفیت تولید برق در کشور از اقدامات واجب هر دولت محسوب می‌شود. اقدامی که دولت‌ها را موظف به تأمین برق خانوارها و همچنین صنایع خرد و بزرگ می‌کند. با این حال اما نگاهی به سال‌های ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ که مصادف با روزهای پایانی دولت دوازدهم و روزهای آغازین دولت سیزدهم بود، حاکی از حاکم شدن خاموشی بر کل کشور است. خاموشی که گریبان‌گیر مردم شد اما دولت سیزدهم با برنامه‌ها و اقدامات مثبت، توانست آن را حل کند.

به گزارش رجانیوز، تمرکز دولت روحانی و تیم وی، تنها با محوریت مذاکره با غرب و توافق با آمریکا بود. موضوعی که منجر به برجام شد اما سایر بخش‌های کشور را به تعطیلی کشاند. در واقع دولت یازدهم و دوازدهم فکر می‌کرد بخش‌های دیگر کشور به صورت خودکار جلو رفته و تنها قسمت سیاست خارجه مهم است.

همین رویکرد موجب شد تا افزایش ظرفیت تولید برق کشور در ۸ سال دولت تدبیر و امید، فقط ۲۳ درصد باشد و منجر به بازگشت خاموشی‌ها به کشور شود. این موضوع در حالی بود که افزایش ظرفیت تولید برق در دولت‌های نهم و دهم ۸۵ درصد بوده و به وضوح نشان‌دهنده کم‌کاری و غفلت دولت دوازدهم است.

دولت روحانی به برنامه ششم توسعه عمل نکرد!
گفتنی است که خاموشی و قطع برق سابقه‌ای طولانی در کشور داشته و حدود ۲۰ سال پیش نیز مردم دچار این معضل بوده‌اند اما با اقدامات دولت‌ها و افزایش ظرفیت تولید برق در سال‌های گذشته موجب شد تا این مشکل در کشور حل شود. با این حال اما این موضوع با اقدامات و تصمیمات دولت تدبیر و امید، پس از ۲ دهه، مجددا مهمان خانه‌ها، کارخانه‌ها و کارگاه‌ها شد.

پر واضح است که اگر توسعه ظرفیت‌های شبکه برق متناسب با نیازهای کشور نباشد، قطعی برق اجتناب‌ناپذیر خواهد بود. در این خصوص نیز برنامه ششم توسعه در مواد مختلف به موضوع توسعه ظرفیت‌های شبکه برق کشور اشاره کرده است. بررسی برنامه ششم توسعه، حاکی از آن است که دولت مکلف به افزایش ۲۵ هزار مگاوات شبکه برق کشور در سال‌های ۱۳۹۶ تا ۱۴۰۰ است اما بررسی‌های بیشتر نشان می‌دهد که دولت ظرفیت شبکه برق کشور را در این مدت تنها حدود ۱۱ هزار مگاوات افزایش داده است.

نتیجه ۸ سال مدیریت تنها ۲۳ درصد رشد بود
همچنین مقایسه مجموع ظرفیت‌ نصب‌شده شبکه نیروگاهی کشور در دولت‌های مختلف نشان می‌دهد که طی سال‌های ۱۳۶۸ الی ۱۳۹۹ دولت روحانی کمترین توسعه را داشته است. بررسی آمارها نشان می‌دهد که دولت احمدی‌نژاد طی ۸ سال سکان‌داری خود توانست ظرفیت شبکه نیروگاهی کشور را ۶۸ درصد توسعه دهد و در جایگاه اول توسعه قرار بگیرد. در همین راستا دولت خاتمی با توسعه ۶۰.۴ درصدی در جایگاه دوم و دولت هاشمی رفسنجانی با توسعه ۵۵.۲ درصدی در جایگاه سوم قرار دارد. این موضوع در حالی بوده که دولت روحانی تنها ۲۳ درصد از ظرفیت شبکه نیروگاهی کشور را توسعه داد.

نگاهی دقیق‌تر به آمارها نشان می‌دهد که در سال اول دولت هاشمی رفسنجانی ظرفیت شبکه نیروگاهی کشور ۱۴ هزار و ۴۴۲ مگاوات بوده که از این میزان در هنگام تحویل دولت به خاتمی، به ۲۲ هزار و ۴۲۰ مگاوات رسید. در پایان دولت خاتمی نیز این ظرفیت به ۳۷ هزار و ۳۰۰ مگاوات رسید که پس از آن در دولت احمدی‌نژاد با رشد چشمگیری به ۶۸ هزار و ۹۴۱ مگاوات افزایش یافت. با این حال اما دولت روحانی توانست در ۸ سال سکان‌داری خود، این ظرفیت را با رشد اندکی به ۸۵ هزار مگاوات برساند.آیا گرمای هوا و استخراج رمزارز موجب قطع برق می‌شد؟
پس از بروز خاموشی‌های گسترده در کشور، دولت روحانی مدعی شد که عواملی همچون گرمای هوا و استخراج رمزارز عامل اصلی بروز این خاموشی‌ها است اما واقعیت امر کم‌کاری تیم دولت در سال‌های ۱۳۹۲ تا ۱۴۰۰ بود. براساس آمار وزارت نیرو، دولت تدبیر و امید در بین دولت‌های پس از انقلاب اسلامی، کمترین میزان توسعه ظرفیت تولید برق کشور را داشته است.

دولت سیزدهم رکورد زد!/ ظرفیت تولید برق به ۱۰۶۵ مگاوات رسید
اکنون اما با روی کار آمدن دولت سیزدهم و توجه رئیس‌جمهور به تمام بخش‌ها و امور کشور، توانست وضعیت اسفناک کشور را بهبود بخشیده و در راستای حل مشکلات مردم گام بردارد. در همین راستا نیز پس از ۸ سال درجا زدن صنعت برق، دولت مردمی توانست با ساخت ۶ هزار مگاوات نیروگاه در سال اول فعالیت خود، رکورد تاریخی افزایش ظرفیت تولید برق را افزایش داده و به ۱۰۶۵ مگاوات برساند.

به استناد آمار موجود در آمارنامه‌ صنعت برق ایران، رکورد بیشترین ظرفیت اسمی نصب‌شده نیروگاه‌های کشور در طول یک سال تا پیش از سال ۱۴۰۰، با اضافه شدن ۴۹۳۵ مگاوات به شبکه برق در سال ۱۳۸۹ اتفاق افتاده است. این در حالی است که کمترین ظرفیت اسمی نصب‌شده در طول ۱۰ سال اخیر نیز با اضافه شدن ۹۴۳ مگاوات در سال ۱۳۹۴ ثبت شده است. با توجه به رکورد ۴۹۳۵ مگاواتی تولید برق در سال ۱۳۸۹، افزایش ۶ هزار مگاواتی تولید برق در یک سال نخست دولت سیزدهم، منجر شد تا رکورد ساخت نیروگاه در یک سال نیز شکسته شود.

همچنین گفتنی است مقایسه آمار ساخت نیروگاه‌ها طی یک سال ابتدایی دولت سیزدهم با کل عملکرد دولت یازدهم و دوازدهم بیانگر آن است که تنها در یک سال دولت سیزدهم معادل ۸۰ درصد کل دولت دوازدهم و ۷۰ درصد کل دولت یازدهم ظرفیت تولید برق افزایش داشته است.براساس این گزارش، دولت سیزدهم توانسته است با افزایش ظرفیت تولید برق در کشور، نه تنها رکورد افزایش ظرفیت تولید را افزایش دهد بلکه توانست به خاموشی‌ها پایان داده و برق خانه‌ها و صنایع خرد و کلان را نیز فراهم آورد. این موضوع در حالی بوده که عدم دقت و توجه دولت قبل به این موضوع، به صنعت کشور نیز ضربات مهلکی وارد و چرخه تولید کشور را مختل کرد.
Share/Save/Bookmark