توصيه مطلب 
 
کد مطلب: 67327
چهارشنبه ۱۱ اسفند ۱۴۰۰ ساعت ۱۱:۲۵
سایه سنگین کمبود امکانات بر دروازه بزرگ تجاری کشور / فاز دوم طرح جامع مرز پرویزخان اجرا شود
مرز پرویزخان با وجود اینکه یکی از دروازه‌های بزرگ تجاری کشور محسوب می‌شود با مشکلات عدیده‌ای از جمله نبود زیرساخت نامناسب مواجه است و برای رشد صادرات غیرنفتی لازم است مشکلات زیرساختی برطرف شود.
سایه سنگین کمبود امکانات بر دروازه بزرگ تجاری کشور / فاز دوم طرح جامع مرز پرویزخان اجرا شود
به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمانشاه، مرز رسمی پرویزخان به عنوان قلب تپنده صادرات غیرنفتی کشور به عراق در همسایگی استان سلیمانیه در اقلیم کردستان قرار دارد و با توجه به نزدیکی فرهنگی و اجتماعی، تجارت عمده این بازارچه با کردهای این استان به ویژه شهرهای کلار، سلیمانیه و همچنین موصل، خانقین و کرکوک در بخش مرکزی کشور عراق است.

مرز پرویزخان از اواخر سال 76 به صورت رسمی راه‌اندازی شده است که در ابتدای احداث وسعت این مرز که به شکل بازارچه فعالیت داشت سه هکتار بود و اکنون به 375 هکتار رسیده است.

در سال گذشته که مرزهای کشور با عراق مسدود شده بود مرز پرویزخان تنها مرز فعال کشور با عراق بود و همین موضوع سبب شد این مرز ارزآوری خوبی برای کشور داشته باشد.

با وجود مزایای بسیار این مرز برای کشور و مرزنشینان آن، زیرساخت‌ها هیچ تناسبی با ظرفیت‌های آن ندارد و طرح جامع پرویزخان که بزگترین طرح گمرک ایران از نظر ریالی محسوب می‌شود و شامل ساختمان گمرک، محوطه‌سازی، سردخانه، انبار، پارکینگ، محل استقرار تجار و محل ترانزیت سوخت و همچنین امکانات رفاهی و محل استقرار تجار و فعالان در مرز است به کندی پیش رفت و بعد از چند سال فاز نخست آن امسال افتتاح شد.
این در حالی است که واردات قطعی از گمرکات استان در امسال 56 میلیون و 887 هزار و 172 دلار با وزن 19 هزار و 648 تُن بوده که نسبت به سال گذشته افزایش 13 درصدی را شامل می‌شود و کالاهای اظهاری هر گمرک از حیث ارزش دلاری به نحوی است که 42 درصد در مرز پرویزخان، 39 درصد کرمانشاه، 15 درصد مرز خسروی و چهار درصد مرز شوشمی را شامل می‌شود.

با توجه به اهمیت صادرات از مرز پرویزخان مشکلات مرز از جمله گره‌های ترافیکی، ساماندهی مسیرهای تردد و پارکینگ‌ها، تعریض ورودی مرز، ایجاد امکانات رفاهی و غیره باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.

امیری‌مقدم استاندار کرمانشاه در نشستی از وضعیت پرویزخان اظهار تاسف کرد و گفت: در بازدیدی که داشتیم متأسفانه این مرز وضعیت مناسبی ندارد و تداوم این نابسامانی فعلی زیبنده کشور نیست و ضرورت دارد هرچه سریع تر فاز دوم طرح جامع ساماندهی پرویزخان، اجرایی و این مشکلات، اصلاح شود.

وی در جایی دیگر با اشاره به اهمیت ویژه بازارچه تیله‌‌کوه در رونق اقتصادی منطقه، ایجاد اشتغال و بهبود معیشت مرزنشینان عنوان کرد: بر تسریع در بازگشایی این بازارچه به دلیل موقعیت بسیار مناسب تأکید داریم و از این فرصت بهینه برای گسترش مبادلات تجاری و افزایش درآمد زایی مردم در کنار اشتغال پایدار استفاده خواهیم کرد.

امیری‌مقدم با اینکه اقدامات مهم برای تکمیل زیرساخت‌های لازم در حال انجام و تکمیل است افزود: با راه اندازی این بازارچه بار ترافیکی مرز پرویزخان به عنوان یکی از مرزهای مهم صادراتی و دروازه بزرگ تجاری کشور که به نوعی شاهراه اقتصادی است کاسته خواهد شد و در انجام فعالیت‌های تجاری تسهیل و تسریع در مرزهای استان صورت خواهد گرفت.

دارابی رئیس این سازمان صمت استان کرمانشاه گفت: با بازدید میدانی اعضای کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی استان که از مرز پرویز خان داشتند، مشکلات این مرز رسمی احصا و مورد بررسی قرار گرفته است.

وی عنوان کرد: برطرف کردن گره‌های ترافیکی مرز، بهسازی آسفالت مسیر ورودی و ساماندهی و زیباسازی بلوار ورودی مرز، خط‌کشی و روشنایی مسیر از عمده مشکلاتی است که تا پایان سال جاری مرتفع می‌شود.

دارابی افزود: هم‌اکنون مرز رسمی پرویز خان به‌ صورت 24 ساعته فعال است و به ‌تنهایی بیش از 50 درصد از حجم صادرات به عراق را به خود اختصاص داده است.
Share/Save/Bookmark