توصيه مطلب 
 
کد مطلب: 70279
يکشنبه ۲۸ آبان ۱۴۰۲ ساعت ۱۰:۴۸
پیش‌بینی شناسایی ۱۷۰ هزار مبتلا به دیابت و فشار خون کرمانشاهی در پویش ملی سلامت
معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان کرمانشاه گفت: به دنبال اجرای پویش ملی سلامت، پیش‌بینی می‌شود ۱۷۰ هزار نفر مبتلا به دیابت و فشار خون شناسایی شود که ۱۰۰ هزار نفر از آن‌ها جدید هستند.
پیش‌بینی شناسایی ۱۷۰ هزار مبتلا به دیابت و فشار خون کرمانشاهی در پویش ملی سلامت
به گزارش خط نیوز به نقل از خبرگزاری تسنیم از کرمانشاه، ابراهیم شکیبا در نشست خبری که امروز در این معاونت برگزار شد با اشاره به اینکه 78 درصد مرگ‌های کشور به دلیل بیماری‌های غیرواگیر است، اظهار داشت: 45 درصد مرگ‌ها به دلیل بیماری‌های قلب و عروق است و این نشان‌دهنده اهمیت این موضوع است.

وی با اشاره به بیماری‌های دیابت و فشار خون به عنوان قاتل خاموش عنوان کرد: این بیماری‌ها قابل کنترل و قابل اجتناب هستند، اما در صورت عدم توجه بیماری‌های قلب و عروق و کلیوی را افزایش می‌دهند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان کرمانشاه با بیان اینکه چنانچه فردی علائم دیابت را داشت نباید درمان آن را به تعویق بیاندازد، گفت: شایع‌ترین دلیل نارسایی کلیه، نابینایی و قطع عضو دیابت است و در دیابت نوع دوم که شایع‌تر است، گاهی فرد به دنبال مشکلات بینایی متوجه بیماری خود می‌شود.

وی با بیان اینکه فشار خون و دیابت با دارو قابل کنترل است، افزود: تشخیص این بیماری‌ها ساده است و هزینه‌ای ندارد. در دنیا برای شناسایی دیابت، افراد بالای 45 سال غربالگری می‌شوند و در ایران افراد بالای 40 سال به صورت رایگان بررسی می‌شوند.

شکیبا گفت: افرادی که کمتر از 40 سال هستند اما اضافه وزن دارند، مادران باردار و افرادی که سابقه دیابت در خانواده آن‌ها وجود داشته باشد نیز مشمول غربالگری می‌شوند. در طرح غربالگری افرادی که قند خون بالایی داشته باشند تحت درمان قرار می‌گیرند و عوارض حاد برای این بیماران درمان می‌شود یا به تعویق می‌افتد.

شکیبا بیان کرد: چنانچه هر فرد در هفته پنج روز و به مدت 30 دقیقه پیاده‌روی داشته باشند، به طوری که 20 درصد به ضربان قلب او افزوده شود از دیابت و بیماری‌های قلبی و عروقی جلوگیری می‌کند. تمام افراد بالای 18 سال برای فشار خون غربالگری می‌شوند و براساس میزان فشار خون توصیه‌های لازم را دریافت می‌کنند و افراد مبتلا نیز تحت درمان قرار می‌گیرند و روند درمان آن‌ها با ثبت در سامانه سیب به صورت مستمر پیگیری می‌شود.

شکیبا افزود: در این طرح برای فشار خون یک میلیون و 456 هزار و 788 نفر غربالگری می‌شوند که 80 درصد جمعیت شهر کرمانشاه را شامل می‌شوند و در شهرستان‌‌ها 100 درصد غربالگری می‌شوند. در این طرح یک میلیون و 278 هزار و 861 نفر برای دیابت غربالگری می‌شوند. مهمترین دلیل ابتلا به دیابت و فشار خون در استان رژیم غذایی و عدم تحرک است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان کرمانشاه با اشاره به اینکه تمام پایگاه‌ها، خانه‌های بهداشت و مراکز جامع سلامت آمادگی کامل برای غربالگری را دارند گفت: همکاران ما از طریق فضای مجازی، تماس‌های تلفنی، سفیران سلامت و مراجعه به درب منازل داوطلبان را شناسایی می‌کنند.

وی با بیان اینکه 631 خانه بهداشت و 280 پایگاه و مراکز جامع سلامت در استان از 20 آبان تا 15 دی ماه آماده ارائه خدمات غربالگری هستند افزود: نخستین گام در این طرح شناسایی است و بعد از آن سیستم ارجاع فعال می‌شود و افرادی که بیمار نیستند توصیه‌هایی را دریافت می‌کنند و در نهایت وضعیت بیماران پیگیری می‌شود.

شکیبا با اشاره به اینکه اینکه انتظار داریم در این طرح 10 درصد بیماران در هر دو بیماری شناسایی شوند بیان کرد: درصد شیوع فشار خون در استان 29.4 درصد و در کشور 32.3 درصد است. 59 درصد بیماران مبتلا به فشار خون از بیماری آگاهی دارند، 52 درصد در حال درمان هستند و 38 درصد نیز درمان مؤثر دریافت می‌کنند.

شکیبا با بیان اینکه درصد شیوع دیابت در میانگین کشوری 14 درصد است که با رژیم غذایی مناسب کنترل می‌شود گفت: درصد شیوع پره دیابت یا پیش دیابت در افراد بالای 18 سال 27 درصد، آگاهی از بیماری 86 درصد و پوشش درمان 72 درصد است. چنانچه جمعیت یک میلیون و 200 هزار نفری را غربالگری کنیم، انتظار داریم حداقل 170 هزار نفر شناسایی شود که تعدادی از قبل شناخته شده‌اند و پیش‌بینی می‌شود 100 هزار نفر جدید شناسایی شوند.

شکیبا با اشاره به طرح پزشک خانواده گفت: این طرح در شهرهای زیر 20 هزار نفر از سال 84 آغاز شده که در استان کرمانشاه شهرستان‌های ثلاث‌باباجانی، قصرشیرین، دالاهو و گیلان‌غرب را شامل می‌شوند.

وی با بیان اینکه از 9 شهرستان بالای 20 خانوار استان شهرستان کنگاور در فاز اول اجرا شد، افزود: سه شهرستان دیگر شامل هرسین، پاوه و سنقر و کلیایی در فاز دوم اضافه شده و دو شارستان جوانرود و صحنه برای فاز سوم پیشنهاد داده شده که در این صورت سه شهرستان کرمانشاه، اسلام آبادغرب و سرپل‌ذهاب باقی می‌ماند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان کرمانشاه با اشاره به مفهوم نظام ارجاع و پزشک خانواده گفت: در این طرح هر 3000 نفر یک پایگاه را تشکیل می‌دهند و هر پایگاه دو مراقب سلامت از جمله ماما دارد و در هر پایگاه یک پزشک حضور دارد. تمام شهروندان در این طرح صاحب پرونده الکترونیک می‌شوند و خدمات براساس طیف سنی ارائه می‌شود و به طور نمونه در کنگاور مراقبین سلامت فعال شده‌اند.

وی با بیان اینکه کرمانشاه رتبه نخست کشور را در زمینه پزشک خانواده به دست آورده است، گفت: موضوع پزشک مقیم در پایگاه سلامت مهمترین مشکل است که با بیمه سلامت مذاکره شده که از پزشکان آن‌ها استفاده شود و در حال پیگیری هستیم.
Share/Save/Bookmark