توصيه مطلب 
 
کد مطلب: 66149
سه شنبه ۱۹ مرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۱:۳۹
سوخو-۷۵، دردسر دیگری برای آمریکایی‌ها
سوخو-۷۵، دردسر دیگری برای آمریکایی‌ها
روزنامه وال استریت ژورنال نوشته است، روسیه به کمک یک هواپیمای جدید تاکتیکی (سوخو-۷۵) با آمریکا در آسمان و عرصه ژئوپلیتیک به مقابله و مبارزه خواهد پرداخت.

به گزارش ایسنا، به نقل از اسپوتنیک، جنگنده جدید نسل پنجمی سوخو-۷۵ "چک میت" (کیش‌ و مات) روسی می‌تواند دومین جنگنده تک موتوره جهان باشد که مجهز به پیشرفته‌ترین فناوری فرار از رادار است.

در حال حاضر تنها رقیب آن اف-۳۵ "لایتنینگ ۲" آمریکایی است که توسط شرکت لاکهید مارتین توسعه یافته است- قوی‌ترین هواپیمای در حال خدمت در ایالات متحده. این جنگنده آمریکایی در جهان خواهان زیادی دارد و نه تنها منبع درآمدی برای صادرات سلاح می‌باشد بلکه به دستیابی اهداف دیپلماتیکی واشنگتن نیز کمک می‌کند.

وال استریت ژورنال اشاره می‌کند که روسیه قصد دارد تا سوخو-۷۵ را به کشورهایی که در زمینه دفاعی با ایالات متحده همکاری می‌کنند مانند امارات متحده عربی، آرژانتین، هند و ویتنام پیشنهاد دهد.

این نشریه همچنین خاطرنشان کرد که جنگنده "چک میت" روسی همانطور که از نامش مشخص است، هدفش به چالش کشیدن نفوذ استراتژیک ایالات متحده است.

در عین حال، مسکو ادعا می‌کند که این یک پروژه تجاری است. سرگئی چمزوف، مدیرکل سازمان دولتی فناوری‌های پیشرفته روسیه موسوم به "روس‌تک" خواست تا به دنبال یافتن اهداف ژئوپلیتیک در پروژه روسیه نباشد. وی گفت: "دلیل واقعی بسیار ساده‌تر است- ماشین‌های این کلاس در بازار تجهیزات نظامی جهان تقاضای زیادی دارند."

چمزوف تأکید کرد که سوخو-۷۵ برای کشورهایی که توانایی خرید اف-۳۵ به قیمت ۱۲۰ میلیون دلار را ندارند، مورد توجه قرار خواهد گرفت. طبق داده‌های اولیه، ۳۰ میلیون دلار برای هواپیمای روسی درخواست می‌شود.

انتهای پیام
Share/Save/Bookmark