توصيه مطلب 
 
کد مطلب: 34478
چهارشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۳ ساعت ۰۸:۵۶
مک‌کین: می‌توانید اسم توافق با ایران را «موز» بگذارید!
سناتور تندرو جمهوری‌خواه که ریاست کمیته نیروهای مسلح سنا را بر عهده دارد، روز سه‌شنبه بار دیگر گفت توافق هسته‌ای با ایران، یک پیمان است و کنگره باید در پذیرش آن ایفای نقش کند.
مک‌کین: می‌توانید اسم توافق با ایران را «موز» بگذارید!
به گزارش خط نیوز ، جان مک‌کین رئیس جمهوری‌‌خواه کمیته نیروهای مسلح سنای آمریکا روز سه‌شنبه بار دیگر گفت توافق هسته‌ای احتمالی با ایران، یک «پیمان» است.

وی این اظهارات را در بحبوحه مذاکراتی مطرح کرد که دور تازه آن برای حل مناقشه هسته‌ای، از هفته آینده با دیدار وزیران خارجه ایران و آمریکا در شهر لوزان سوئیس، برگزار می‌شود.

کنگره آمریکا به خصوص جمهوری‌خواهان، تلاش زیادی کرده‌اند تا نقش خود در روند مذاکرات را افزایش داده و بر توافق احتمالی اثرگذاری باشند.

روز دوشنبه گروهی ۴۷ نفره از سناتورهای جمهوری‌خواه، خطاب به سران ایران نامه‌ای سرگشاده منتشر کرده و گفتند توافق هسته‌ای اگر به تائید کنگره نرسد، بعد از پایان دوران ریاست‌جمهوری باراک اوباما، «با یک حرکت قلم»، ملغی می‌شود.

با این حال، کاخ سفید می‌گوید توافق با ایران، یک توافقنامه و نه یک پیمان است و به همین دلیل نیازی به تصویب و بررسی در کنگره ندارد.

مک‌کین که یکی از امضاکنندگان «نامه سرگشاده» است، روز سه‌شنبه با تأکید بر اینکه توافق با ایران یک «پیمان» است، در جمع گروهی از خبرنگاران گفت: «روشن است که این یک پیمان است. می‌توانند اسم آن را بگذارند موز، اما به هر حال این یک پیمان است.»

به نوشته پایگاه خبری «هیل»، «بن رودز» مشاور امنیت ملی کاخ سفید هفته گذشته گفته بود این یک توافقنامه است و نیازی به نظر کنگره وجود ندارد. وی که در برنامه «چارلی رز شو» صحبت می‌کرد، گفت: «ما داریم بر سر توافقنامه‌ای مذاکره می‌کنیم که دوره زمانی مشخصی دارد. ما در حال مذاکره بر سر یک پیمان ثابت نیستیم و هرگز هم نبوده‌ایم.»
Share/Save/Bookmark