توصيه مطلب 
 
کد مطلب: 66923
سه شنبه ۲۱ دی ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۵۰
مدیر حفظ نباتات جهادکشاورزی کرمانشاه:
مردم نگرانی بابت مصرف محصولات کشاورزی نداشته باشند
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه گفت: نسبت به آمریکا و کشورهای اروپایی کمتر سم مصرف می‌کنیم.
مردم نگرانی بابت مصرف محصولات کشاورزی نداشته باشند
فرهاد شریفی در گفت و گو با ایسنا، میزان مصرف سموم در بخش کشاورزی استان کرمانشاه را بین 500 تا 700 تن در طول سال اعلام کرد و افزود: میزان مصرف سم در اراضی استان کرمانشاه کمتر از یک کیلوگرم و حداکثر 700 سی سی در هر هکتار است که غالب سموم مصرفی هم در مزارع گندم و جو مصرف شده که علف کش، حشره کش و آفت کش هستند.

وی با بیان اینکه میزان مصرف سم در اراضی استان کمتر از حد استاندارد است، گفت: کمتر از آمریکا و کشورهای اروپایی سم مصرف می کنیم.

شریفی سپس استفاده از سموم را در مبارزه با آفات بخش کشاورزی گریزناپذیر عنوان کرد و افزود: نمی توانیم مصرف سموم را در بخش کشاورزی کنار بگذاریم، چراکه در این صورت عملکرد مزارع به شدت افت کرده و گاه حتی عملکرد برخی مزارع به طور کامل از دست خواهد رفت.

وی تاکید کرد: نباید از مصرف سم در بخش کشاورزی بترسیم چون مصرف سم در بخش کشاورزی همانقدر لازم است که بیمار باید دارو مصرف کند، اما باید در مصرف سموم دقت کرده و استانداردها رعایت شوند.

شریفی با بیان اینکه در حال حذف سموم پرخطر در بخش کشاورزی هستیم، گفت: سازمان حفظ نباتات در سالهای اخیر استفاده از بیش از 100 قلم سم پرخطر را در بخش کشاورزی ممنوع کرده و به سمت مصرف سموم کم خطر با دوره کارنس(ماندگاری) کمتر از چند روز روی آورده است

وی در ادامه اشاره ای هم به برگشت خوردن محصولات کشاورزی از کشورهایی مثل روسیه، ازبکستان، هندوستان و امارات داشت و گفت: برگشت خوردن محصولات کشاورزی از این کشورها به اذعان خود این کشورها هیچ یک به دلیل وجود بقایای سم و کود در محصولات کشاورزی نبوده، بلکه این محصولات به دلایلی مثل تغییر پروتکل های صادراتی کشور هدف یا بالا بودن میزان خاک موجود در محصولات صادراتی برگشت خورده اند.

شریفی با بیان اینکه سالانه بین 4.5 تا پنج میلیون تن صادرات تره بار از داخل کشور به دیگر کشورها داریم که سهم مرزهای استان کرمانشاه از این میزان صادرات یک میلیون تن است، تصریح کرد: بی انصافی است بخاطر برگشت خوردن چند کامیون محصول آن هم نه به دلیل بی کیفیتی محصول و یا استفاده غیراصولی از سموم، بلکه به دلایل دیگر به اعلام کشورهای هدف صادراتی جنجال به پا کنیم.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه با ابراز تاسف از اینکه برگشت خوردن چند کامیون محصول کشاورزی باعث موج سواری عده ‌ای شده تا سلامت محصولات کشاورزی تولیدی در کشور را زیر سوال ببرند، تاکید کرد: محصولات کشاورزی تولیدی در داخل کشور سالم بوده و به هیچ عنوان بی کیفیت نیستند، لذا مردم نگرانی برای مصرف محصولات کشاورزی نداشته باشند.

شریفی در ادامه برگشت خوردن محصولات کشاورزی را تلنگری برای صادرکنندگان دانست و گفت: این موضوع نشان داد تجار باید رعایت پروتکل های صادراتی را جدی بگیرند.

وی با اشاره به متفاوت بودن پروتکل‌های صادراتی کشورهای مختلف، ادامه داد: از این پس کشاورزان و تجار اگر بخواهند به کشورهای اوراسیا مثل روسیه، ازبکستان، بلاروس، قرقیزستان و ... صادراتی داشته باشند باید قبل از اقدام به صادرات به مراکز مدیریت حفظ نباتات در جهاد کشاورزی مراجعه کرده و لیست سموم مجاز مصرف در کشور هدف را اخذ کرده و سپس بر اساس استانداردهای کشور هدف اقدام به صادرات محصولات کشاورزی کنند.
Share/Save/Bookmark