توصيه مطلب 
 
کد مطلب: 66176
دوشنبه ۸ شهريور ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۵۳
یک فعال کارگری:
60 تا 70 درصد کارگران زیر خط فقرند/ لزوم ترمیم دستمزد در نیمه دوم سال
یک فعال کارگری با بیان اینکه حداقل ۶۰ تا ۷۰ درصد کارگران زیر خط فقر هستند، گفت: تقاضا داریم امسال ترمیم حقوق کارگران برای نیمه دوم سال مدنظر قرار گیرد.
60 تا 70 درصد کارگران زیر خط فقرند/ لزوم ترمیم دستمزد در نیمه دوم سال
جواد اکبری در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اینکه اخیرا خط فقر حدود ۱۰ میلیون تومان اعلام شده، گفت: ۶۰ تا ۷۰ درصد کارگران ما حداقل بگیر هستند و با دریافتی ماهیانه میانگین حدود ۴.۵ میلیون تومان زیر خط فقر قرار دارند.

وی افزود: بازنشستگان کارگری نیز شرایط مشابهی دارند و با دریافتی پایینی که دارند وضعیت معیشتی آنها بسیار نامناسب است.

رئیس کانون بازنشستگان کارگری کرمانشاه با بیان اینکه دریافتی کارگران به هیچ عنوان جوابگوی معیشت آنها نیست، خاطرنشان کرد: با تورم افسارگسیخته‌ای که در نیمه اول امسال شاهد بودیم، باز هم میزان دستمزد از هزینه سبد معیشت فاصله بیشتری گرفته است.

اکبری گفت: درخواست ما این است که برای بهبود وضعیت معیشتی کارگران و به تبع آن بازنشستگان کارگری، ترمیم دستمزد برای نیمه دوم سال از سوی شورای عالی کار پیگیری شود.

وی اضافه کرد: اگرچه افزایش دستمزد دو بار در سال تاکنون سابقه نداشته، اما تقاضا داریم امسال برای اولین بار ترمیم دستمزد کارگران پیگیری شود.

عضو هیات مدیره کانون بازنشستگان کارگری کشور با بیان اینکه طبق قانون دستمزد کارگران بر اساس نرخ تورم و هزینه سبد معیشت خانوار تعیین می‌شود، تاکید کرد: اگر قرار به اجرای قانون باشد، با توجه به افزایشی که در هر دو شاخص در نیمه اول امسال داشتیم، دستمزد کارگران نیز باید به تبع آن افزایش یابد.
Share/Save/Bookmark