توصيه مطلب 
 
کد مطلب: 69380
يکشنبه ۲۴ ارديبهشت ۱۴۰۲ ساعت ۱۳:۱۹
"قره‌سو" بیمار است
قره سو سالهاست حال و روز خوبی ندارد. رودخانه‌ای که می توانست ظرفیت گردشگری مناسبی برای کرمانشاه و محلی برای گذران بخشی از اوقات مردم این دیار و گردشگران در کنار آن باشد، اکنون وضعیتی دارد که بواسطه بوی نامطبوع‌اش، همه را فراری می‌دهد.
"قره‌سو" بیمار است
رودخانه قره‌سو از سراب روانسر واقع در ۵۰ کیلومتری شمال غرب کرمانشاه سرچشمه می‌گیرد و قبل از ورود به کرمانشاه، چند رودخانه دیگر از جمله رازآور و مِرگ نیز به آن می‌پیوندد.

این رودخانه سالهاست وضعیت اسفباری دارد، بگونه‌ای که به جرات می‌توان آن را آلوده ترین رودخانه کرمانشاه نامید. دلیل اصلی وضعیت نامناسب آن هم ورود بخش زیادی از فاضلاب شهر کرمانشاه به آن است. فاضلابی که باید تصفیه می‌شد، اما به دلیل نبود تصفیه خانه راهی قره سو می‌شود.

در این سالها بارها استانداران این دیار از وضعیت قره سو انتقاد کرده و برای آن طرح‌ها پیشنهاد داده‌اند از اسدالله رازانی که وعده تبدیل قره سو به دریاچه گردشگری را داد تا رضایی بابادی که می خواست از این دریاچه برای ورزش های آبی استفاده کند، اما هیچکدام از این وعده‌ها راه به جایی نبرد و قره سو که می‌توانست جاذبه ای برای شهر کرمانشاه باشد، امروز دافعه‌ای است که بوی نامطبوعش همه را فراری می‌دهد.

در این یکی دو دهه طرح‌های بسیاری هم برای بهبود وضعیت قره سو داده شده که برخی از آنها فقط در حد طرح باقی مانده و تعدادی هم که اجرا شده، چندان تاثیرگذار نبوده است. از احداث سد لاستیکی برای مهار ذخیره قره سو در فصل بارش تا ساماندهی حاشیه آن و....

بهمن سال گذشته نیز محمدطیب صحرایی استاندار کرمانشاه در نششستی خواستار تهیه طرح جامع ساماندهی قره سو با مشارکت آب منطقه‌ای، آب و فاضلاب، شهرداری، فرمانداری کرمانشاه و سایر مدیران مربوطه با مدیریت معاونت عمرانی استانداری در یک محدوده زمانی کوتاه شد که البته فعلا خبری از این طرح نیست.

صحرایی در آن نشست لایروبی و جمع آوری فاضلاب از رودخانه قره سو، جلوگیری از ورود فاضلاب جدید به داخل رودخانه و ساماندهی و زیباسازی رودخانه و حاشیه آن را از جمله اقدامات ضروری در طرح جامع ساماندهی این رودخانه دانست و عنوان کرد که باید شبانه روزی و سه شیفت برای ایجاد یک محیط شهری سالم و زیبا در حاشیه قره سو تلاش کنیم که آسیب کنونی تبدیل به یک فرصت و مزیت، به ویژه در حوزه گردشگری شود.

اگر چه در این سالها بارها به موضوع قره‌سو و اهمیت آن پرداخته‌ایم، اما قصد داریم باز هم درخصوص این ظرفیت دیارمان که بیمارگونه به حال خود رها شده بپردازیم تا شاید تلنگری برای مدیرانی باشد که در قبال آن مسئولند، اما به مسئولیتشان عمل نمی‌کنند.

علیرضا مرادی بیستونی کارشناس گردشگری در گفت و گو با ایسنا، با بیان اینکه از دوران پیش از تاریخ تا به امروز چشمه‌ها و رودخانه‌ها یکی از عوامل شکل‌گیری هسته اولیه روستاها و شهرها بوده، عنوان کرد: در کرمانشاه هم محوطه‌ها و تپه های باستانی فراوانی وجود دارد که زمانی که آنها را بررسی می‌کنیم، متوجه می شویم که عامل اصلی استقرار انسانهای پیشین در کنار آنها وجود یک رودخانه و یا چشمه در جوار آنها بوده است.

این فعال گردشگری افزود: امروزه هم وجود همین منابع آبی می تواند به عنوان یک پتانسیل گردشگری باعث رونق و آبادانی در هر منطقه ای شود، بویژه اینکه اگر به شکل یک رودخانه و یا چشمه از دل شهری عبور کند.

وی تاکید کرد: در حال حاضر در برخی از کشورهای دنیا مانند مصر، ایتالیا، هند و آلمان رودخانه هایی وجود دارند که از دل شهرهایشان عبور کرده و همین موضوع به یک جاذبه گردشگری مهم برای آن شهرها تبدیل شده است. در کشور خودمان هم رودخانه زاینده رود که از داخل شهر اصفهان می گذرد به نگین گردشگری این شهر تبدیل شده است.

وی به عبور رودخانه قره سو از داخل شهر کرمانشاه نیز اشاره کرد و گفت: برخلاف بسیاری از مناطق دنیا که از فرصت عبور رودخانه از دل شهر به عنوان یک ظرفیت گردشگری استفاده می کنند، متاسفانه در کرمانشاه این اتفاق رخ نداده است.

این فعال گردشگری کرمانشاه تصریح کرد: قره سو نه تنها به یک ظرفیت گردشگری تبدیل نشده، بلکه حتی خود مردم شهر کرمانشاه هم جرات نزدیک شدن به آن را ندارند، چه برسد به اینکه گردشگران بخواهند از آن بازدیدی داشته باشند.

وی ادامه داد: ورود حجم قابل توجهی فاضلاب شهری و روستایی به داخل این رودخانه باعث شده تا تبدیل به یک رودخانه بد بو و متعفن شود که هیچ کس جرات نزدیک شدن به آن را نداشته باشد.

مرادی بیستونی ادامه داد: در سالهای گذشته تلاش هایی برای برداشتن فاضلاب از روی این رودخانه انجام گرفت، اما هیچگاه به نتیجه نرسید، درحالیکه اگر این اتفاق به ثمر می‌نشست، امروز می توانستیم از ظرفیت این رودخانه بهره زیادی را برای حوزه گردشگری استان ببریم.

وی تاکید کرد: اگر با جلوگیری از ورود فاضلاب، قره سو به یک رودخانه پاک تبدیل شود، امکان اجرای پروژه های گردشگری زیادی در آن وجود دارد.

این کارشناس گردشگری کرمانشاه اضافه کرد: راه اندازی ورزش های آبی همچون جت اسکی، ماهیگیری با قلاب و... از جمله برنامه های گردشگری است که می توان در این رودخانه اجرا کرد.

وی ادامه داد: هرچند طی سالهای اخیر اقداماتی از سوی شهرداری برای احداث پارک ساحلی در حاشیه این رودخانه انجام گرفته که کار مثبت و خوبی است، اما زمانی این فضا قابل استفاده خواهد بود و به تفرجگاهی برای گردشگران تبدیل می شود که قره سو عاری از فاضلاب شود.
Share/Save/Bookmark