توصيه مطلب 
 
کد مطلب: 66168
دوشنبه ۸ شهريور ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۲۵
وزیر نیرو مطرح کرد:
اعتقاد نداشتن به ساخت نیروگاه‌ در دولت قبل اشتباه استراتژیک بود/ باید به سبد تامین‌آب تنوع بدهیم
محرابیان گفت: طی سال‌های اخیر یک اشتباه استراتژیک رخ داد و عنوان شد که ما به نیروگاه‌سازی اعتقادی نداریم و متأسفانه ما امروز با مزرعه‌ای طرف هستیم که سال قبل در آن کشت صورت نگرفته وگرنه این مزرعه پربار است.
اعتقاد نداشتن به ساخت نیروگاه‌ در دولت قبل اشتباه استراتژیک بود/ باید به سبد تامین‌آب تنوع بدهیم
به گزارش خط نیوز به نقل از پایگاه 598، علی اکبر محرابیان، وزیر نیرو شب گذشته 6 شهریورماه سال 1400 در سومین روز کاری دولت سیزدهم در برنامه تلویزیونی گفت‌وگوی ویژه خبری حاضر شد.

محرابیان در ابتدای اظهارات خود پیرامون بازدید از خوزستان عنوان کرد: بر خلاف منابع و مخازن عظیم آب در خوزستان، مردم این استان برای تأمین آب شرب و همچنین دسترسی به خدمات شبکه فاضلاب گلایه‌مند هستند؛ با اینکه در این استان سرمایه‌گذاری‌ها و اقدامات عظیمی برای تأمین آب انجام شده، اما هنوز برخی زنجیره‌های این اقدامات تکمیل نشده است.

*کاهش مدت زمان احداث فاضلاب اهواز از 36 ماه به کمتر از 24 ماه

وزیر نیرو در بیان این مسئل که بازدید از مجموعه تصفیه خانه و شبکه انتقال فاضلاب اهواز به عنوان اولین اقدام رئیس جمهور در سفر به استان خوزستان بود، گفت: از آنجا که ارتفاع آب‌های تحت الارضی در این استان بالاست، امکان جذب فاضلاب در زمین وجود ندارد و احداث شبکه فاضلاب برای چنین شهر‌هایی بسیار ضروری است.

محرابیان در تشریح این مسئله که طی حضور دولت‌های گذشته، احداث شبکه فاضلاب در اهواز کلید خورد و به اتمام رسید، گفت: شهر اهواز یک شبکه فاضلاب بسیار قدیمی دارد که در برخی نقاط ریزشی است و اتصالات این شبکه هم کامل نیست، طی قراردادی قرارگاه خاتم متعهد شد تا ظرف مدت 36 ماه این شبکه را بازسازی و تکمیل نماید، آقای رئیسی هم در بازدید از استان خوزستان دستور داد اعتبارات لازم جهت اجرای این پروژه تزریق شود.

وی با اشاره به ملاحظات ریاست جمهوری افزود: دومین ملاحظه ایشان این بود که مدت زمان اجرای طرح باید کوتاه شود و ظرف مدت 24 ماه و حتی کمتر باید این طرح تکمیل شود که پس از بررسی‌های کارشناسی؛ نتیجه به دولت اعلام می‌شود و نتیجه نهایی را به مردم خوزستان اعلام خواهیم کرد.

وزیر نیرو با بیان اینکه برای اجرای طرح فاضلاب شهر اهواز مشکلی از بابت تأمین منابع مالی نداریم، گفت: پیش پرداخت خوبی به پیمانکار داده شده و قرار است، کارگاه‌های پیمانکاران به دو برابر افزایش یابد؛ البته این کار با ملاحظات شهری و هماهنگی با دیگر نهادها مثل شهرداری خواهد بود که زحمتی برای زندگی روزانه مردم از جمله ایجاد ترافیک نداشته باشد.

*7 طرح آبرسانی خوزستان با قدرت پیگیری می‌شود

محرابیان ادامه داد: وزارت نیرو در استان خوزستان هفت طرح آبرسانی در نقاط مختلف دارد؛ با این هفت طرح هم آبرسانی در تمام شهر‌ها و روستا‌های این استان تکمیل می‌شود و آبرسانی غدیر؛ شمال شرق، جنوب شرق، طرح شهر دزفول و اندیمشک و طرح شهر مسجد سلیمان از آن جمله است که بزرگترین طرح از این طرح ها، طرح غدیر است که توانایی آبرسانی به 26 شهر استان خوزستان را دارد.

وزیر نیرو در تشریح این مسئله که این پروژه از دهه 90 شروع و قرار شد تا از طریق سد کرخه تأمین آب شود و تاکنون از 26 شهر هدف به 18 شهر آبرسانی شده، گفت: فاز دوم طرح غدیر حدود 4 سال متوقف بوده و رئیس جمهور دستور دادند که با روش های کارشناسی، آب سد دز هرچه سریعتر به شبکه آبرسانی غدیر تزریق شده و به مردم خوزستان برسد که در این زمینه روشی را به دولت پیشنهاد دادیم که آرزوی قدیمی مردم خوزستان برای دسترسی به آب شرب باکیفیت محقق شود که در صورت تصویب این روش در دولت، اطلاع رسانی خواهیم کرد.

وی ادامه داد: از محل اعتبارات هدفمندسازی، برای جمع آوری آب‌های سطحی شهر اهواز اعتباراتی به شهرداری این شهر ابلاغ شده است، با این اقدام موضوع سیلاب‌های پس از باران هم در این شهر حل خواهد شد.

*حجم مفید سد‌های استان خوزستان کم است

محرابیان با بیان اینکه حجم مفید سد‌های استان خوزستان کم است، گفت: طی تصمیماتی که در اولین سفر رئیس جمهور به استان خوزستان گرفتیم؛ قرار شد به شرط رعایت الگوی کشت، آب کشاورزی خوزستان را به صورت کامل تأمین کنیم؛ و روی هم رفته آب پشت سد‌های استان خوزستان مال مردم است و جای دیگری صرف نخواهد شد.

وزیر نیرو گفت: مردم می‌توانند با رعایت الگوی کشت و استفاده از روش‌های مکانیزه در کشاورزی، در راستای بهره مندی از آب‌های پشت سد‌های استان خوزستان در سال کم آب و شرایط خشکسالی با دولت همکاری نمایند تا از شرایط فعلی به خوبی گذر کنیم.

*اعتقاد نداشتن به نیروگاه‌سازی، اشتباه استراتژیک سال‌های گذشته

وزیر نیرو با بیان اینکه ظرفیت تولید برق کشور از ابتدای انقلاب تاکنون بیش از 12 برابر رشد کرده و به 85 هزار مگاوات رسیده است، گفت: طی سال‌های گذشته یک اشتباه استراتژیک رخ داد و عنوان شد که ما به نیروگاه سازی اعتقادی نداریم و متأسفانه ما امروز با مزرعه‌ای طرف هستیم که سال قبل در آن کشتی صورت نگرفته، وگرنه این مزرعه بسیار پربار است.

وی ادامه داد: یکی از وظایف ما این است که به قدری آب و برق تولید کنیم تا مردم بتوانند در سایه خدمات زیربنایی، راحت زندگی کنند و بنگاه‌های خود را رشد دهند، اما اکنون یک بنگاه برای توسعه، برق کافی ندارد و حتی بنگاه‌های اقتصادی فعلی هم مشکل تأمین برق دارند.

وزیر نیرو میزان تراز منفی و فاصله بین تولید و مصرف را 13 هزار مگاوات اعلام کرد و گفت: در حال حاضر از ظرفیت تولید 85 هزار مگاوات برق؛ حدود 53 هزار مگاوات برق تولید می‌شود، یعنی اگر 13 هزار مگاوات دیگر هم تولید کنیم تقاضا وجود دارد.

محرابیان اجرای برنامه افزایش 30 هزار مگاواتی ظرفیت تولید برق کشور را شدنی دانست و گفت: احداث 2500 مگاوات نیروگاه جدید حرارتی و ایجاد ظرفیت 7500 مگاواتی جدید از محل تبدیل واحدهای سیکل ساده به سیکل ترکیبی، احداث 10 هزار مگاوات نیروگاه حرارتی از محل سرمایه گذاری صنایع و احداث 10 هزار مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر در 4 سال آینده برنامه‌ریزی شده است؛ همچنین در برنامه داریم که در طی 4 سال 10 هزار مگاوات صرفه جویی در بخش مدیریت مصرف محقق شود.

*پرداخت طلب نیروگاه‌های خصوصی در دستور کار دولت

وی افزود: از آنجا که تعداد صنایع انرژی بر در کشور گسترش یافته، در صدد آن هستیم که در قبال ساخت نیروگاه‌های حرارتی این صنایع انرژی بر تعهد دهیم که محدودیتی از محل نیروگاه‌های ساخت خودشان، قائل نشویم و به این ترتیب این صنایع می‌توانند با اطمینان سرمایه گذاری و تولید کنند.

وزیر نیرو تصریح کرد: نرخ‌های برق صنعتی هم طبق قوانین جدید دائمی می‌شود و توجیه پذیر خواهد بود؛ به طور مثال فولاد خوزستان با اعلام آمادگی برای تولید 500 مگاوات فعالیت خود را شروع می‌کند و این حجم را به هزار مگاوات افزایش خواهد داد.

محرابیان درخصوص بدهی دولت به نیروگاه ها گفت: در روزهای آینده اعلام می کنیم با نیروگاه‌های طلبکار به روشی تسویه می‌کنیم تا دغدغه های آن ها از بین برود.

*بازگشت سرمایه نیروگاه‌های تجدیدپذیر 2 ساله است

وی افزود: اگر در نیروگاه های تجدیدپذیر, یک میلیارد تومان سرمایه گذاری کنید سالانه 500 میلیون تومان از محل صرفه جویی سوخت، سوددهی دارد و سرمایه گذاری یک نیروگاه تجدیدپذیر در مدت 2 سال بر می گردد.

محرابیان در پاسخ به سوالی درخصوص آزادسازی نرخ برق گفت: بر اساس تحقیقاتی که انجام داده ام, آزاد سازی یکباره نرخ برق، موجب رشد یکباره اقتصاد و افزایش رفاه نمی شود؛ اگر بخواهیم تصمیم معقولی بگیریم که هم نرخ رشد اقتصادی و هم رفاه بالا برود باید مجموعه‌ای از سیاست‌های قیمتی و انگیزشی را به کار ببریم.

محرابیان با بیان اینکه سرانه مصرف آب از 6858 مترمکعب در سال 1335 به 1597 مترمکعب در سال 1400 رسیده، گفت: در شرایط فعلی باید با این میزان آب، قوانین و مقررات گذشته را بازنگری کنیم.

* موضوع کشور ما مدیریت نقدینگی است

وی افزود: لایحه آب در دولت مطرح است که با توجه به دیدگاه های دولت جدید در حال بازنگری آن هستیم و امیدواریم لایحه‌ای خوب و کارساز تقدیم مجلس کنیم.

وزیر نیرو با بیان اینکه در موضوع توزیع، باید اجرای طرح ها را تسریع کنیم, گفت: کسری بودجه وجود دارد، اما در کشورمان کمبود نقدینگی نداریم و موضوع کشور ما مدیریت نقدینگی است؛ اگر در بودجه هایی که تنظیم می شود طرح‌ها را به گونه‌ای تعریف کنیم که بتوانیم از نقدینگی موجود در کشور در این طرح‌ها، استفاده کنیم ، مشکل حل می‌شود.

محرابیان با بیان اینکه طرح های آب و انرژی در همه کشورها، پرسودترین طرح هاست افزود: بسیاری از صنایع, داوطلب سرمایه‌گذاری در برخی طرح ها مانند انتقال آب هستند.

وزیر نیرو خاطرنشان کرد: بیش از 99 درصد آب هایی که اکنون مدیریت می‌کنیم، آب‌های بارشی است و کمتر از یک چهارم بارش را به آب هایی تبدیل می کنیم که بر روی آن ها مدیریت می کنیم.

*تنها 90 میلیارد متر مکعب مدیریت منابع آب داریم

محرابیان با اشاره به اینکه در سال‌ های معمول، 400 میلیارد متر مکعب بارش داریم اما آبی که مدیریت می‌کنیم، حدود 90 میلیارد متر مکعب است, گفت: در کنار مدیریت مصرف باید به سبد تامین آب تنوع بدهیم که در این خصوص استفاده از آب دریا را برای متنوع سازی منابع تأمین آب در دستور کار داریم.

وی افزود: این طرح را برای تامین آب صنایع در فلات مرکزی، آغاز کردیم و در دولت های یازدهم و دوازدهم ادامه یافت و مرحله نخست آن برای تامین آب در دو استان کم آب کشور به بهره برداری رسید.

وزیر نیرو تصریح کرد: برای کشور ما بسیار زشت است که شهری مانند چابهار که در دهانه اقیانوس واقع شده است، مردمش در دسترسی به آب محدودیت داشته باشند؛ برای مردم این شهر، هفته‌ای چند ساعت آب وصل می‌شود.

*صنایع ما متقاضی انتقال آب از دریا هستند

وی ادامه داد: حتی در شهرهای غیر ساحلی هم می توانیم از آب دریا استفاده کنیم و بسیاری از صنایع ما متقاضی انتقال آب هستند.

محرابیان با بیان اینکه "استفاده از آب ژرف روشی معمول در نقاط بسیاری از دنیا است"، گفت: در اعماق 2 هزار و تا 3 هزار متری زمین، روان آب های گسترده‌ای در برخی نقاط وجود دارد و در منطقه شرقی کشورمان چنین روان آبی را در عمق 2 تا 3 هزار متر داریم.

وزیر نیرو بیان اینکه " 2 چاه ژرف در شرق کشور تاکنون به آب رسیده", گفت: ای.سی آبی که از این دو چاه برداشت شده حدود 12 هزار بوده که با تصفیه ساده می‌توان از این آب استفاده کرد و هزینه تمام شده آب نسبت به خطوط انتقال کمتر می‌شود.

محرابیان یکی از مهمترین برنامه های محوری دولت سیزدهم در بخش آب را آبرسانی به روستاها و مناطق محروم اعلام کرد و گفت: برنامه ریزی کردیم پوشش آب روستایی را از 75 به 90 درصد برسانیم یعنی حدود 8 هزار روستا را در طول 4 سال باید آبرسانی کنیم.
Share/Save/Bookmark