توصيه مطلب 
 
کد مطلب: 70361
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ساعت ۱۱:۵۵
در حاشیه جلسه دولت
وزیر بهداشت: شایع‌ترین ویروسی که افراد به آن مبتلا هستند آنفلوآنزا است
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تاکنون هیچ نوع سندی دال بر اینکه ویروس خاصی در چین باشد گزارش نشده است.
وزیر بهداشت: شایع‌ترین ویروسی که افراد به آن مبتلا هستند آنفلوآنزا است
به گزارش خط نیوز به نقل از ایسنا، بهرام عین‌اللهی در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران با اشاره به گزارشی که سازمان بهداشت جهانی از چین خواسته تاکید کرد: تاکنون هیچ نوع سندی دال بر اینکه ویروس و بیماری جدید خاصی در چین باشد گزارش نشده، بنابراین تمام مواردی که مطرح می شود به صورت گزارشات غیرموثق است، ولی سازمان بهداشت جهانی در حال بررسی است.

وی درباره تخصیص ارز برای واردات دارو نیز گفت: ما امسال با هماهنگی خیلی خوبی که با سازمان برنامه و بانک مرکزی داشتیم توانستیم ارز مورد نیاز خودمان را به مقدار کافی دریافت کنیم و این باعث شده که امسال وضعیت دارویی ما از سال گذشته خیلی بهتر است.

عین‌اللهی همچنین در مورد وضعیت ویروس آنفلوآنزا و کرونا در کشور اظهار کرد: ما یک سری بیماری‌های فصلی داریم که آنفلوآنزا از جمله این بیماری‌هاست که معمولا در حدود شهریور شروع می‌شود و تا اواخر پاییز و اوایل زمستان ادامه پیدا می‌کند. در سال‌های گذشته کرونا هم این کار را انجام می‌داد. ابتدا فکر می‌کردند که کرونا ویروس فصلی است، ولی بعدا دیدند که در همه فصول ایجاد می‌شود.

وی ادامه داد: در بررسی ما شایع‌ترین ویروسی که افراد به آن مبتلا هستند همان آنفلوآنزاست و از بین بیمارانی که بستری می‌شوند 5 درصد بیماران بدحال مربوط به کروناست و 95 درصد آنفلوآنزاست. از نظر انتشار در این مدت کرونا، همه تمرین کردند که چگونه از بیماری جلوگیری کنند. اولین و مهم‌ترین مساله این است که کسانی که علائم سرماخوردگی دارند حتما باید ماسک بزنند و رعایت فاصله داشته باشند. چون این کار برای خودشان نیست، بلکه برای سلامتی دیگران است.

وزیر بهداشت همچنین گفت: کسانی که بیماری‌های زمینه‌ای دارند که ما آن را به عنوان نقص ایمنی تلقی می‌کنیم، حتما واکسن کرونا و آنفولانزا را در سال حداقل یک بار بزنند و اگر در تجمعات شرکت می‌کنند حتما از ماسک استفاده کنند، چون نقص ایمنی دارند و زودتر از بقیه به بیماری دچار می‌شوند.

وی در پاسخ به سوالی درباره داروهای جانبازان شیمیایی که در گمرک رسوب کرده‌اند، اظهار کرد: سازمان غذا و دارو باید همه داروهایی را که در کشور تولید یا از خارج وارد می‌شود، تایید کند و اینها اگر تاییدیه بگیرند می‌توانند به کشور وارد و توزیع شوند. در این مورد اگر داروی خاص مورد نظرتان است بگویید که ما پیگیری کنیم.ضمن اینکه اگر توان تولید دارویی در داخل باشد وارد نمی‌کنیم و از تولید داخلی استفاده خواهد شد.

عین‌اللهی در مورد یارانه شیر که قرار است به مادران شیرده داده شود و کمبودها در زمینه شیر خشک نیز خاطرنشان کرد: اولا خواهشم از همه رسانه‌ها این است که این موضوع را فرهنگ‌سازی کنند که بهترین تغذیه برای بچه‌ها، شیر مادر است، چون هیچ شیر خشکی آنچه در شیر مادر موجود است را ندارد. حتی در شیر مادر المان‌های دفاعی وجود دارد و می‌تواند بچه را در مقابل بسیاری از میکروب‌ها مقاوم کند.

وی با اشاره به اینکه تا ماه گذشته بخشی از شیر خشک را با ارز ترجیحی تامین می‌کردیم، گفت: مشکلی که داشتیم این بود که به خاطر اختلاف قیمت خیلی زیادی که وجود داشت مقدار زیادی از آن قاچاق می‌شد. میزان تولید شیر خشک امسال از سال پیش بیشتر است، ولی به دلیل قاچاق و مصارف غیرمعمول در قنادی‌ها و صنعت، امسال با کمبود مواجه شدیم. به همین دلیل قرار شد شیر خشک فقط به مصرف‌کننده واقعی داده شود.

وزیر بهداشت همچنین اضافه کرد: مصرف‌کننده واقعی هم کاملا مشخص است چرا که کد ملی نوزادانی که متولد می‌شوند از سازمان ثبت به واحد غذا و دارو داده و در تی‌تک ثبت می‌شود که مشخص است که با آن کد ملی می‌توانند شیر خشک بگیرند، بنابراین درباره مصرف‌کننده واقعی هیچ تغییری ایجاد نشده و به همان قیمت قبلی به فروش می‌رسد، اما به غیر از آن با قیمتی که جدید عنوان شده فروخته خواهد شد. وی درباره فروش شیرخشک به اتباعی که کد ملی ندارند، بیان کرد: آنهایی را که از وزارت کشور شناسه می‌گیرند قبول می‌کنیم، ولی هیچ خدمتی به کسانی که شناسه ندارند ارائه نمی‌شود.

عین‌اللهی در ادامه در پاسخ به سوالی درباره طرح دارویار و اختصاص نیافتن بودجه مورد نظر به آن اظهار کرد: ما سال پیش این مشکل را داشتیم، ولی امسال با هماهنگی که با بانک مرکزی و سازمان برنامه و بودجه انجام گرفته، طرح دارویار به خوبی پیش می‌رود و بیمه‌ها هم به تعهدات خودشان نسبت به سال گذشته بهتر عمل کرده‌اند.

وزیر بهداشت در پایان یادآور شد: دارویار اگر انجام نمی‌شد همین اتفاقی که برای شیرخشک افتاد برایش می‌افتاد، چون اختلاف قیمت داروهای ما با کشورهای دیگر خیلی زیاد بود و باز همان قاچاق انجام می‌شد و طرح دارویار توانست جلوی این کار را به خوبی بگیرد و به همین صورت ادامه پیدا خواهد کرد.
Share/Save/Bookmark