توصيه مطلب 
 
کد مطلب: 70217
چهارشنبه ۱۷ آبان ۱۴۰۲ ساعت ۱۱:۱۶
بمب‌های هوشمند؛ هدیه غرب برای تداوم نسل‌کشی در غزه
علاوه بر تجهیز صهیونیست‌ها به سلاح‌های سنگین و نیمه‌سنگین پیشرفته برای جنایت در غزه، دولت بایدن انتقال ۲۴ هزار سلاح سبک و انفرادی به پلیس ملی رژیم صهیونیستی را تصویب کرده که این مسأله نگرانی را در میان برخی از مقام‌های امریکایی افزایش داده مبنی بر اینکه این تسلیحات سبک به دست شهرک‌نشینان اسرائیلی بیفتد و به صورت بی‌رویه علیه غیرنظامیان فلسطینی استفاده شود. ایسنا به نقل از وال استریت ژورنال در گزارشی خبر داده، تصمیم دولت واشنگتن در روزهای اخیر شامل انتقال ۳۰ میلیون دلار سلاح نیمه‌خودکار و خودکار از طریق مجوزهای مورد تأیید وزارت خارجه امریکا گرفته شده است.
بمب‌های هوشمند؛ هدیه غرب برای تداوم نسل‌کشی در غزه
به گزارش خط نيوز به نقل از روزنامه ایران، در حالی تجاوزات رژیم صهیونیستی به نوار غزه از یک ماه گذشت که شمار شهدای فلسطین از ۱۰ هزار نفر فراتر رفته است، با وجود این و به‌رغم اعتراضات، انتقادات و تظاهرات هر روزه مردم در گوشه و کنار دنیا، ایالات متحده امریکا برخلاف تمام شعارهای حقوق بشری و مواضع دوگانه‌اش در خصوص آتش‌بس، اقدام به ارسال تجهیزات جدید کشتار برای رژیم صهیونیستی کرده است.

روزنامه وال‌استریت ژورنال گزارش داد که دولت امریکا در نظر دارد بمب‌هایی هوشمند به ارزش ۳۲۰ میلیون دلار را در اختیار رژیم صهیونیستی قرار دهد. این روزنامه امریکایی به نقل از منبع مطلع خبر داد، دولت جو بایدن در تاریخ ۳۱ اکتبر (نهم آبان) به صورت کتبی و رسمی به رهبران کنگره امریکا این موضوع را اطلاع داد. طبق اعلام دولت بایدن به کنگره، دولت می‌خواهد محموله موشک هوشمند از «خانواده اسپایس» را به ارزش 320 میلیون دلار در اختیار رژیم صهیونیستی قرار دهد. این روزنامه با استناد به مکاتباتی که مشاهده کرد، خبر داد که شرکت «رافائل یو اس ای» سازنده بمب‌های هوشمند، این تسلیحات را برای استفاده توسط وزارت جنگ رژیم صهیونیستی به شرکت مربوطه اسرائیلی منتقل خواهد کرد. البته روز دوشنبه صدها نفر از حامیان فلسطین، بندر «تاکوما» ایالت واشنگتن را در اعتراض به اینکه یک کشتی نظامی به مقصد اراضی اشغالی قصد عزیمت دارد، محاصره کردند. به نوشته روزنامه سیاتل تایمز، ۳۰۰ نفر در مقابل ورودی این بندر تجمع کردند تا مانع فعالیت خدمه عرشه و بارگیری این کشتی شوند. این کشتی ۶۳۵ فوتی بخشی از یگان منابع دفاع ملی امریکا است و برای کمک به جنگ‌های عراق و افغانستان به کار برده شده است.

در این اعتراض ۱۲ ساعته، برخی شرکت‌کنندگان به صورت دایره‌ای ایستاده و پرچم فلسطین و بنرهایی به دست داشتند که رویشان «به اسرائیل کمکی نکنید»، «همین الان آتش‌بس» و «مقاومت تا بازگشت» نوشته شده بود. معترضان همچنین از خودروهای خود برای ایجاد مانع و بستن راه‌ها و ورودی‌ها استفاده کرده و کارگران کشتی را مجبور کردند، برگردند. پلیس نیز پشت حصارها متوقف شده بود. تدارک جو بایدن، رئیس‌جمهور امریکا و دولت این کشور برای تقویت کمک‌های تسلیحاتی به رژیم صهیونیستی در شرایطی انجام می‌شود که واشنگتن از ابتدای عملیات طوفان‌الاقصی، در حال کمک به این رژیم است. امریکا و دیگر کشورهای غربی بدون توجه به تلفات بالای غیرنظامیان فلسطینی شامل کودکان و زنان بی‌پناه، در حال حمایت از رژیم صهیوینستی هستند و حتی خواستار آتش‌بس هم نمی‌شوند. اشرف القدره سخنگوی وزارت بهداشت غزه روز دوشنبه خبر داد که شمار شهدای تجاوزات رژیم صهیونیستی به این منطقه، به 10 هزار و 328 نفر رسیده است.

سنگ‌تمام آلمان برای حمایت از جنایت

به موازات انتشار اخبار در خصوص ارسال بمب‌های هوشمند امریکایی برای رژیم صهیونیستی، برخی اخبار حکایت از اقدام مشابه آلمان برای ارسال تجهیزات و جنگ‌افزارها به این رژیم (صهیونیستی) دارد. در کنار آن روز دوشنبه، فرمانده نیروی هوایی آلمان وارد اراضی اشغالی فلسطین شد و با وزیر جنگ رژیم صهیونیستی دیدار و گفت‌و‌گو کرد. ایرنا به نقل از رسانه‌های صهیونیستی گزارش داد که اینگو گرهارتس، فرمانده نیروی هوایی آلمان پس از ورود به اسرائیل با یواو گالانت، وزیر جنگ رژیم صهیونیستی و فرمانده نیروی هوایی این رژیم دیدار کرد. پیش از این اولاف شولتز، صدراعظم آلمان ۲۵ مهرماه به تل‌آویو رفته بود.

سفر فرمانده نیروی هوایی آلمان به تل‌آویو پس از حمایت این کشور از رژیم صهیونیستی در جنگ با حماس رخ می‌دهد. رابرت هابک، معاون صدراعظم و وزیر اقتصاد آلمان نیز روز شنبه هفته جاری در یک پیام ویدیویی ضمن محکوم کردن آنچه وی رفتارهای‌ یهودی‌ستیزانه در این کشور دانست، مدعی شد که رفتارهای برخی از کشورهای اسلامی «دوگانه» است. وی همچون دیگر مقام‌های دولت فدرال آلمان بر امنیت اسرائیل تأکید کرد و گفت که این تنها یک جمله یا فرمول نسبی نیست و امنیت این کشور برای ما ضروری است.

مقام‌های آلمان در روزهای اخیر در نوبت‌های مختلف ضمن اعلام حمایت از کشتار مردم بی‌دفاع مظلوم فلسطین در جنگ با رژیم صهیونیستی خواهان اخراج طرفداران حماس از آلمان شدند. با افزایش حمایت آلمان از رژیم صهیونیستی، مقام‌های برلین درصدد اجرای قوانین سختگیرانه علیه فلسطینی‌هایی هستند که از آنها به حامیان حماس تعبیر می‌شود.

نگرانی‌ در خصوص مسلح شدن شهرک‌نشینان صهیونیست

علاوه بر تجهیز صهیونیست‌ها به سلاح‌های سنگین و نیمه‌سنگین پیشرفته برای جنایت در غزه، دولت بایدن انتقال ۲۴ هزار سلاح سبک و انفرادی به پلیس ملی رژیم صهیونیستی را تصویب کرده که این مسأله نگرانی را در میان برخی از مقام‌های امریکایی افزایش داده مبنی بر اینکه این تسلیحات سبک به دست شهرک‌نشینان اسرائیلی بیفتد و به صورت بی‌رویه علیه غیرنظامیان فلسطینی استفاده شود. ایسنا به نقل از وال استریت ژورنال در گزارشی خبر داده، تصمیم دولت واشنگتن در روزهای اخیر شامل انتقال ۳۰ میلیون دلار سلاح نیمه‌خودکار و خودکار از طریق مجوزهای مورد تأیید وزارت خارجه امریکا گرفته شده است. این تصمیم در حالی گرفته شده که جامعه جهانی در پی کشته شدن هزاران غیرنظامی بیگناه در حملات اخیر در غزه بشدت نگران است. فروش تسلیحات سبک بر آنچه که برای بسیاری از جمله اعضای کنگره و گروه‌های حقوق بشر، حمایت امریکا از استفاده از هدف قرار دادن بی‌رویه غیرنظامیان در داخل غزه است، تأکید دارد.

بر اساس اعلام وزارت بهداشت غزه، در این یک ماه بیش از 10 هزار فلسطینی شهید شدند که بیش از دو سوم آنها را زنان، کودکان و سالخوردگان تشکیل می‌دهند. قانونگذارانی چون سناتور «کریس ون هولن» نگران هستند که این تسلیحات سبک به دست افراد ناباب بیفتد. او به دنبال دستیابی به این تضمین از سوی دولت واشنگتن است که این تسلیحات برای تحریک خشونت و افراط‌گرایی علیه فلسطینی‌های بیگناه استفاده نشود. بن گویر نمادی از ملی‌گرایان افراطی در دولت صهیونیستی است که تا سال ۲۰۲۰ تصویری از«باروخ گلدشتاین»، افراط‌‌گرای اسرائیلی- امریکایی را در اتاق نشیمن منزلش آویزان می‌کرد؛ گلدشتاین در سال ۱۹۹۴، ۲۹ فلسطینی را در مسجدی در کرانه باختری به شهادت رساند.

این مقام رژیم صهیونیستی کسی است که در اکتبر سال‌جاری میلادی وقتی بر سر زبان‌ها افتاد که یکسری تصاویر را در رسانه‌های اجتماعی از خودش منتشر کرد در حالی‌که میان گروه‌های مدنی در سراسر اراضی اشغالی سلاح توزیع می‌کرد. مقام‌های وزارت خارجه امریکا فروش تسلیحات سبک از کارخانه «کلت» و سایر کارخانجات تسلیحات‌سازی را تأیید کرده و گفتند، نگرانی‌ها از سوی اعضای کنگره، گروه‌های حقوق بشری و سایرین افزایش یافته و از دولت امریکا خواسته‌اند تا از رژیم صهیونیستی تضمین‌هایی درباره عدم سوءاستفاده از این تسلیحات دریافت کند.

جسیکا لویس، دستیار وزیر خارجه امریکا در امور سیاسی- نظامی در بیانیه‌ای بی‌سابقه با تأیید فروش تسلیحات و مذاکرات دیپلماتیک پیرامون آن با رژیم صهیونیستی گفت: ما تضمین‌هایی از سوی مقام‌های اسرائیلی دریافت کرده‌ایم که این تسلیحات فقط توسط واحدهای تحت کنترل پلیس ملی اسرائیل مورد استفاده قرار می‌گیرند. مقام‌های دولت بایدن نیز گفته‌اند که نگرانی مبنی بر توزیع یا استفاده نادرست از این تسلیحات توسط گروه‌های مدنی در کرانه باختری از آنجا که این پلیس در کرانه باختری فعالیتی ندارد و این تسلیحات نباید در آنجا مورد استفاده قرار گیرد، به صورت مؤثری مورد بحث نیست. نیویورک تایمز نیز اخیراً گزارش کرد که وزارت خارجه امریکا اطلاع‌رسانی غیررسمی فروش سلاح به رژیم صهیونیستی را به کمیته‌های کنگره ارائه کرده است.

تسری جنایت به کل خاورمیانه در پی حمایت‌های بی‌دریغ غرب

وقتی موتور کشتار رژیم صهیونیستی طی یک ماه گذشته با سوخت اروپایی و امریکایی مدام در حال جنایت است، بی‌شک نوعی ولع و طمع برای این رژیم شکل می‌گیرد که به دنبال تسری جنایت‌های خود به کل منطقه خاورمیانه باشد و در این راستا با حمایت‌های سیاسی، دیپلماتیک، امنیتی و لجستیکی غرب، رژیم صهیونیستی خود را برای انجام هرگونه جنایتی در هر نقطه از غرب آسیا محق بداند، کما اینکه هرتزی هالوی، رئیس ستاد مشترک ارتش رژیم صهیونیستی، در جریان بازدید از اسکادران جنگنده‌های رادارگریز اف-۳۵ «آدیر» مدعی اهداف جنگی منطقه‌ای برای اشغالگران پس از عملیات «طوفان الاقصی» توسط جنبش مقاومت اسلامی «حماس» در ۷ اکتبر شد.

طبق گزارش شبکه صهیونیستی «آی۲۴» که فارس منتشر کرده، هالوی اذعان کرد: «ما یک ماه از جنگ را به پایان رساندیم و آسیب‌های زیادی به حماس، رهبران آن و خرابکاران وارد کرده‌ایم. زیرساخت‌های حماس را در غزه ویران کردیم و همیشه آماده مقابله با دیگران در سایر مناطق هستیم.» رئیس ستاد مشترک ارتش صهیونیست‌ها در پیامی به کشورهای منطقه و تهدیدات در خصوص گشوده شدن چند جبهه علیه اشغالگران پاسخ داده و مدعی شد: «به شما می‌گویم که این پایگاه نظامی می‌تواند همه جای خاورمیانه را هدف قرار دهد.» هالوی در ادامه و ضمن تکرار ادعاهای نظامی تل‌آویو به‌‌رغم تلفات ارتش، گفت: من این فرصت را داشتم که در اسکادران ۱۴۰ یک جنگنده آدیر را ببینم که می‌تواند در فاصله ۲۰۰ متری از نیرو به سربازان ما کمک کند؛ ما هنوز چنین کاری را با سلاح‌های بسیار سنگین انجام ندادیم.

رئیس ستاد مشترک ارتش رژیم صهیونیستی روز چهارشنبه هفته گذشته هم در سخنانی مدعی شده بود که تل‌آویو از هر فرصتی برای بازگرداندن ربوده‌شدگان استفاده خواهد کرد. او در ادامه و ضمن اشاره به سختی شرایط جنگی اذعان کرده بود: «جنگ بهای سنگین و دردناکی دارد اما ضروری است.» یوآو گالانت، وزیر جنگ رژیم اشغالگر هم شنبه (۴ نوامبر) مدعی شده بود که تل‌آویو «یحیی السنوار»، رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس در غزه را ترور خواهد کرد. او با تحریک فلسطینی‌ها به دشمنی با رهبران حماس اذعان کرد: «اگر ساکنان غزه در این امر از ما سبقت بگیرند، زمان جنگ کوتاه‌تر خواهد شد.»

ناکامی مجدد شورای امنیت

در حالی که ایالات متحده امریکا در کنار حمایت تمام قد نظامی و تسلیحاتی، یک تنه تمام نشست‌های شورای امنیت سازمان ملل برای صدور قطعنامه و وادار کردن رژیم صهیونیستی به برقراری آتش بس را ناکام گذاشته است، دیگر نهادها و سازمان‌های بین‌المللی هم سلسله نشست‌هایی بی‌حاصل را برگزار کردند که تاکنون هیچ خروجی عملی برای توقف کشتار در نوار غزه به دنبال نداشته است. در تازه‌ترین مورد طبق گزارش منابعی اختصاصی، دیروز سه‌شنبه یک نشست بین‌المللی محرمانه در ژنو جهت گفت‌وگو و رایزنی پیرامون «آینده غزه» برگزار شده است. آن طور که ایسنا گفته، این نشست شامل نماینده‌هایی از امریکا، کشورهای اروپایی و یک هیأت سیاسی سطح بالا از سوی تشکیلات خودگردان فلسطین می‌شود.

رسانه خبری بی‌ان‌ان گزارش داد، این نشست بر سناریوی مربوط به نحوه حکومتداری در غزه بعد از جنگ متمرکز است و آماده کمک‌رسانی در مدیریت این منطقه می‌شود. محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین هم در جریان دیدار با آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه امریکا در شهر رام‌الله آمادگی خود را برای کمک‌رسانی به اداره این منطقه اعلام کرد. نشستی که هم‌اکنون به طور محرمانه در حال برگزاری است، «آینده غزه» نام دارد و علاوه بر کشورهای مذکور، برخی کشورهای عربی نیز در آن حضور دارند. از طرف دیگر نماینده دائم امارات در سازمان ملل اعلام کرد، نشست آتی شورای امنیت درخصوص اوضاع نوار غزه روز پنجشنبه (هجدهم آبان ماه) برگزار می‌شود. لانا زکی، نماینده دائم امارات در سازمان ملل خاطرنشان کرد: «همان‌طور که من متوجه شدم، شورای امنیت سازمان ملل روز پنجشنبه تشکیل جلسه خواهد داد. ما همچنین قصد داریم درخواستی مبنی بر برگزاری نشست‌های منظم، رسمی و غیررسمی را مطرح کنیم تا بیشتر بر این فاجعه انسانی در نوار غزه، متمرکز شویم.»

پیشتر سخنگوی وزارت خارجه چین اعلام کرده بود که پکن طی دوره ریاست دوره‌ای خود در شورای امنیت از هیچ تلاشی برای برقراری صلح در اراضی فلسطینی دریغ نخواهد کرد. اخیراً ژانگ جون، نماینده چین در شورای امنیت سازمان ملل متحد بر ضرورت برقراری آتش‌بس فوری برای اهداف بشردوستانه تأکید کرد و همچنین خواستار تسهیل در ارسال بدون مانع کمک‌ها به غیرنظامیان در نوار غزه از جمله غذا، آب، دارو و سوخت در سطح کافی شد.ژانگ جون از شورای امنیت خواست تا قطعنامه قاطعانه‌ای را تصویب کند که به وضعیت انسانی در نوار غزه می‌پردازد و آن را ضروری دانست.

در سی و دومین روز از جنگ غزه بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی و امریکایی‌ها می‌گویند در حال بحث بر سر امکان دستیابی به آتش‌بس بشردوستانه یا توقف تاکتیکی در جنگ جاری در غزه هستند، در عین حال جنگ را طولانی می‌دانند. مقاومت فلسطین نیز به هدف قرار دادن عمق اراضی اشغالی با حملات موشکی و مقابله با تهاجمات نیروی زمینی اشغالگران ادامه داده و مانع از تحقق اهداف دشمن می‌شود.

تجهیزات پیشرفته‌تر محور مقاومت برای توازن قوا

با وجود آنکه حمایت همه جانبه امریکایی‌ها، چه در قالب سیاسی و دیپلماتیک و ناکام گذاشتن شورای امنیت و دیگر نهادهای بین‌المللی برای فشار به رژیم صهیونیستی در اجرای آتش بس و چه در قالب ارسال تجهیزات و تسلیحات پیشرفته عملاً منجر به تداوم و تشدید جنایات در غزه شده است، در مقابل محور مقاومت منطقه نیز با دستیابی به جنگ‌افزارهای مدرن‌تر توانسته به نوعی به توازن قوا و توازن تهدید دست پیدا کند. در این خصوص گروه‌های مقاومت اسلامی عراق به موشک‌های میان برد از نوع «اقصی ۱» مجهز شدند. به گزارش ایرنا، مقاومت اسلامی عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد که در چهارچوب پاسخگویی به جنایات ارتش رژیم صهیونیستی در حملات به غزه تحت هدایت و مدیریت امریکا، گروه‌های مقاومت اسلامی عراق برای اولین بار موشک میان برد از نوع «اقصی ۱» را وارد مدار خدمت کردند. مقاومت اسلامی عراق همچنین در بیانیه خود اشاره کرده که در برخی از عملیات‌های خود علیه پایگاه‌های اشغالگران امریکایی در عراق و سوریه از این نوع موشک استفاده کرده است.

در روزهای گذشته پایگاه‌های نظامی ایالات متحده در عراق و سوریه در چندین نوبت هدف حملات پهپادی، راکتی و موشکی مقاومت اسلامی عراق قرار گرفت. مقاومت اسلامی عراق به دنبال حمایت همه جانبه واشنگتن از رژیم صهیونیستی در حمله به غزه و پس از بمباران بیمارستان المعمدانی غزه توسط رژیم صهیونیستی، به امریکا هشدار داده بود که از این پس حملات علیه پایگاه‌های امریکایی در خاک عراق آغاز می‌شود.

ادعای نتانیاهو درباره کنترل اداره امنیتی غزه پس از جنگ

نشریه اسرائیلی یدیعوت آحارونوت اطلاع داد که نتانیاهو به ABC امریکا گفته اسرائیل برای مدت نامعلومی غزه را اداره خواهد کرد. نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در مصاحبه با این شبکه امریکایی وقتی از او پرسیده شد پس از پایان جنگ چه کسی باید غزه را اداره کند؟ با اشاره به حمله بزرگ مقاومت فلسطین به اراضی اشغالی در هفت اکتبر گفت: من معتقدم که اسرائیل مسئولیت امنیتی همه جانبه این باریکه را برای مدت نامعلومی بر عهده خواهد داشت، زیرا ما دیدیم که وقتی این مسئولیت امنیتی را برعهده نگیریم چه اتفاقی می‌افتد.

نتانیاهو گفت، تل‌آویو آنچه را او «وقفه‌های کوچک تاکتیکی» در جنگ غزه برای تسهیل ورود کمک‌های بشردوستانه یا اجازه خروج اسیران تحت بازداشت جنبش مقاومت اسلامی (حماس) خواند، در نظر خواهد گرفت. وی افزود: با توجه به وقفه‌های کوچک تاکتیکی که قبلاً اتفاق افتاده‌ است، فکر می‌کنم شرایط را بررسی کنیم تا امکان ورود کالاهای بشردوستانه یا خروج اسرا فراهم شود. رژیم صهیونیستی افزایش فشار بین‌المللی برای آتش‌بس را رد کرده و بر دستیابی به آنچه به عنوان اهداف جنگ خود علیه غزه از طریق پایان دادن به توانایی‌های جنبش حماس و آزادی اسرای صهیونیست می‌خواند، پافشاری می‌کند.
این اظهارات نتانیاهو در حالی است که در سی و دومین روز از جنگ غزه، اشغالگران حملات خود را به نوار غزه تشدید کرده و مناطق مسکونی، تأسیسات حیاتی و بیمارستان‌ها را هدف قرار می‌دهند، به طوریکه تاکنون بیش از ۱۰ هزار نفر به شهادت رسیده‌اند که بیشتر آنها زن و کودک هستند.
Share/Save/Bookmark