توصيه مطلب 
 
کد مطلب: 71398
شنبه ۲ تير ۱۴۰۳ ساعت ۱۱:۰۲
نامه امیرالمومنین (ع)به مالک اشتر برای همیشه، الگوی حکمرانی و متضمن سعادت دنیا وآخرت دولت مردان است
نامه امیرالمومنین (ع)به مالک اشتر برای همیشه، الگوی حکمرانی و متضمن سعادت دنیا وآخرت دولت مردان است
به گزارش خط نیوز؛ به مناسبت دهه ولایت و در آستانه انتخابات ریاست جمهوری نشستی با موضوع لزوم توجه به عهدنامه مالک اشتر در اداره کشور، با همت اداره کل امور کتابخانه‌های عمومی و ستاد امر به معروف و نهی از منکراستان، امروز پنجشنبه مورخ ۳۱ خرداد ماه در کتابخانه امیرکبیر کرمانشاه، با شرکت جمعی از اساتید و کارشناسان و با حضور دکتر جهانبخش زنگنه تبار پژوهشگر انقلاب اسلامی و دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر استانداری کرمانشاه برگزار شد.
این نشست بر انتظارات اساتید و کارشناسان از رئیس جمهور آینده تحت عنوان" سوال از رئیس جمهور آینده" متمرکز بود .
زنگنه تبار به عنوان سخنران اصلی این نشست ضمن گرامیداشت یاد شهید چمران وتبریک روز بسیج اساتید، محورهای نامه امیرالمو منین (ع) به مالک اشتر را برشمرد: از جمله این محورها ضرورت خودسازی، اخلاق رهبری، مردمگرایی و حقگرایی، پرهیز از مدیران حکومت های فاسد گذشته، نظارت بر امور مدیران و کارگزاران، اصالت دادن به عمران آبادانی و بازرگانان، نظارت بر زندگی محرومان، رسیدگی مستقیم به امور نیازمندان، پرهیز از مردم گریزی، روش برخورد با دشمن، پرهیز از امتیازدهی به نزدیکان و غیره بود.
وی در ادامه به ارزیابی عملکرد دولت‌های گذشته براساس شاخص‌های فوق الذکر و انطباق عملکرد آنها،با همین نامه ۵۳ نهج البلا غه اشاره کرد.
زنگنه تبار گفت: نظام مقدس جمهوری اسلامی بر اساس احکام نورانی اسلام ناب محمدی(ص) بنیانگذاری شده است، لذا تمام مدیران ملزم به رعایت و اجرای قوانین بر اساس همین عهدنامه راهبردی مالک اشتر می‌باشند.
وی گفت: آنچه تحت مدیریت مستقیم ولی معظم فقیه قرار دارد از جمله در حوزه‌های نظامی و دفاعی،تدوین سیاست‌ های کلی،ثبات قدم در مبارزه بااستکبار جهانی و آنچه که در بر اساس اصل ۱۱۰ قانون اساسی وظایف واختیارات رهبر انقلاب است، می‌بینیم که مایه افتخار است، اما در مواردی که به قوای سه گانه به خصوص در قوه مجریه که مسئول اجرای قوانین است، نگاه می‌کنیم طی ۴۵ سال اخیر شدت و ضعف‌هایی وجود داشته است. اینکه برنامه‌های توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی که با نگاه محرومیت زدایی تهیه و تصویب می‌شوند، به طور کامل اجرا نمی‌شوند، گاهی امتیازات ویژه که به نزدیکان داده شده، کم توجهی به رفع مشکلات زیرساختی و عمرانی و مصوبات قانونی در کشور و عدم اجرای سیاست‌ های کلی ابلاغی مقام معظم رهبری توسط مجریان، دچار شدت و ضعف‌هایی شده‌ایم. امام خامنه‌ای (مدظله العالی) فرمودند گر مصوبات سفر من به سیستان و بلوچستا ن اجرایی می‌شد وضعیت استان این چنین نبود. ا ین‌ها از مصادیق کم کاری، قصور و ترک فعل مسئولین اجرایی می‌باشد که بر اساس نامه امیرالمومنین (ع) به مالک اشتر که می‌تواند برای همیشه مبنای حکمرانی قرارگیرد،نمی‌توان به این گونه مدیران نمره قبولی داد، از این گونه مثال‌ها در عرصه‌ های مختلف زیاد داریم.وتقاضای ما از رئیس جمهور آینده این است که بعنوان سرباز ولایت عهدنامه مالک اشتر و نسخه بروز شده ی آن ،قوانین جمهوری اسلامی وسیاست های کلی نظام اسلامی ابلاغی نائب امام زمان(عج)را چراغ راه خود و ملتزم به اجرای آن باشد.
وی گفت امیرالمومنین (ع) در این نامه فرموده اند که: هرگاه یکی از کارگزاران دست به خیانت گشود، باید به سبب خیانتی که کرده تنش را به تنبیه بیازاری و از کاری که کرده است بازخواست نمایی، سپس خوار و ذلیلش سازی و مهر خیانت بر او زنی و ننگ تهمت را بر گردنش آویزی. در این خصوص شاید بر اساس این عهدنا مه و فرمان هشت ماده ای مبارزه با فساد، ابلاغی مقام معظم رهبری، عمل نکرده‌ایم لذا عدم برخورد قاطع، خاطیان را در خیانت پیشگی جسورتر می‌کند، البته در خیلی از موارد هم برخوردها کاملاً قاطع و بازدارنده بوده است.
وی در ادامه برخی دیگر از بندهای این عهدنامه را برشمرد و آنها را توضیح داد.

زنگنه تبار در پایان گفت: امیرالمومنین (ع) در پایان عهدنامه از خدای متعال برای خود و منصوبانش آرزوی توفیق و نیک نامی در میان مردم، فراوانی نعمت و کرم برای مردم را طلب می‌کند و می‌فرماید: خداوند کار من و تو را به سعادت و شهاد ت به پایان رساند.
وی بر همین اساس به تبیین عملکرد شهید آیت الله رئیسی به عنوان مدیر در تراز انقلاب اسلامی پرداخت و گفت: هر کس بر اساس مواد این عهدنامه پیش برود اگر در عرصه دفاع باشدهمچون حاج قاسم سلیمانی به عنوان سیدالشهدای مقاومت ، اگردرعرصه خدمت باشد، همچون شهید آیت الله رئیسی به عنوان سیدالشهدای خدمت مشهور و ماندگار خواهد شد.
دراین نشست تعدادی از اساتیدو کارشنا سان نظرات خود را دررابطه با دستور کار نشست بیان کردند.
Share/Save/Bookmark