توصيه مطلب 
 
کد مطلب: 69319
سه شنبه ۱۹ ارديبهشت ۱۴۰۲ ساعت ۱۲:۳۱
عمویی با اشاره به جلسه فراکسیون انقلاب اسلامی:
امیرعبداللهیان روند از سرگیری روابط ایران و عربستان را تشریح کرد
امیرعبداللهیان روند از سرگیری روابط ایران و عربستان را تشریح کرد
سخنگوی فراکسیون انقلاب اسلامی با اشاره به جلسه این فراکسیون با حضور وزیر خارجه گفت: در این جلسه وزیر خارجه به سیر روند از سرگیری روابط ایران و عربستان به عنوان شاخصی از تقویت همکاری منطقه ای در دولت سیزدهم پرداخت و بیان داشت که علاوه بر جنبه دوجانبه و سیاسی این رابطه از جمله بحث از سرگیری حج عمره و راه‌اندازی کامل سفارتخانه‌ها و کنسولگری‌ها، به تقویت دورنمای اقتصادی توافق میان دو کشور اسلامی هم توجه داریم.

به گزارش ایسنا، ابوالفضل عمویی در توضیح جلسه روز گذشته مجمع عمومی فراکسیون انقلاب اسلامی گفت: این جلسه با حضور امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه برای بررسی آخرین تحولات دیپلماسی کشور به ویژه در حوزه پیرامونی جمهوری اسلامی ایران برگزار شد.

وی توضیح داد: در این جلسه وزیر خارجه مروری بر روندهای تحولات بین‌المللی و منطقه ای داشت و گفت که دنیا به سمت تکثر بازیگران موثر و برآمدن قدرت های منطقه ای در حال حرکت است. با تغییر نظم بین المللی، اعمال هژمونی آمریکایی در مناطق مختلف جهان از جمله منطقه ما با چالش اساسی مواجه شده است.

عمویی افزود: وزیر خارجه به تقویت نقش آفرینی نهادهای چندجانبه در همکاری کشورهای جنوب، از جمله همکاری شانگهای و بریکس در جهان پیش رو اشاره کرد و از تصویب سریع اسناد عضویت جمهوری اسلامی ایران در سازمان شانگهای در مجلس تشکر و ابراز امیدواری کرد که در اجلاس تیرماه این سازمان در دهلی، عضویت کامل و قطعی ایران در این سازمان اعلام شود.

سخنگوی فراکسیون انقلاب اسلامی بیان کرد: آقای امیرعبداللهیان به سیر روند از سرگیری روابط ایران و عربستان به عنوان شاخصی از تقویت همکاری منطقه ای در دولت سیزدهم پرداخت و بیان داشت که ما علاوه بر جنبه دوجانبه و سیاسی این رابطه از جمله بحث از سرگیری حج عمره و راه‌اندازی کامل سفارتخانه‌ها و کنسولگری‌ها، به تقویت دورنمای اقتصادی توافق میان دو کشور اسلامی هم توجه داریم.

عمویی افزود: در این جلسه ۱۱ نفر از نمایندگان عضو فراکسیون در سخنان خود ضمن تقدیر فعالیت های دستگاه دیپلماسی در ماه‌های گذشته، دیدگاه هایشان در خصوص موضوعات مرتبط با مسئولیت وزارت امور خارجه از جمله شرایط دانشجویان ایرانی خارج از کشور، مناسبات تهران- باکو، شرایط محور مقاومت، مطالبات جمهوری اسلامی ایران در کشورهای خارجی، و آب‌های مرزی با وزیر مطرح کردند.

به گفته وی، ارتقای رویکرد دیپلماسی اقتصادی در سیاست خارجی مهمترین مطالبه اعضای فراکسیون از وزیر امور خارجه در این جلسه بود.

عمویی همچنین گفت: در ادامه این جلسه مجمع عمومی فراکسیون، مروری بر روند فعالیت آتی فراکسیون انقلاب اسلامی داشت و اعلام شد که جلسه مجمع عمومی برای انتخاب و معرفی نامزدهای هیات رئیسه برای اجلاسیه چهارم مجلس یازدهم، روز دوشنبه اول خرداد ماه برگزار خواهد شد.

انتهای پیام
Share/Save/Bookmark