توصيه مطلب 
 
کد مطلب: 69400
چهارشنبه ۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۲ ساعت ۱۳:۳۰
مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی:
همکاری سازنده با ایران به نفع همه است/ امکان احیای برجام ضعیف است
«رافائل گروسی» با اشاره به اینکه امکان احیای برجام در آینده نزدیک بسیار ضعیف است، بر لزوم حفظ تعامل با تهران تاکید کرد و گفت تداوم همکاری سازنده با ایران به نفع همه است.
همکاری سازنده با ایران به نفع همه است/ امکان احیای برجام ضعیف است
با وجود این، «رافائل گروسی» در گفت‌وگو با شبکه کانادایی «سی‌بی‌سی» با اشاره به اینکه امکان احیای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) در آینده نزدیک بسیار ضعیف است، بر لزوم حفظ تعامل با تهران تاکید کرد.

وی تصریح کرد: احتمال بازگشت به میز مذاکره وجود دارد، اما اگر تعاملات ایران و آژانس نامناسب ارزیابی شود و همکاری‌ها خوب نباشد، احتمال احیای برجام به صفر می‌رسد.

«محمد اسلامی» رئیس سازمان انرژی اتمی ایران نیز در واکنش به این موضع‌گیری گروسی درباره آینده برجام تأکید کرد: آژانس مسئول مذاکرات نیست و این مسئولیت بر عهده گروه ۵+۱ قرار دارد. روابط ایران و آژانس بر اساس پادمان و ان‌پی‌تی برقرار است و نظارت‌ها نیز ادامه دارد.

این اظهارات مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در حالی است که او پیشتر از باز شدن درهای توافق با ایران درباره حل و فصل مسائل پادمانی خبر داده بود.

رافائل گروسی ماه مارس گذشته گزارش خود را از سفر خود به ایران ارائه کرد که طی آن با محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران دیدار و گفتگو کرد. او در گزارش خود گفت: ایران پس از گفتگو موافقت کرده است که به آژانس اجازه دهد تا رویه‌های نظارتی و راستی آزمایی اضافی را که برای آژانس در اجرای ماموریتش ضروری است، ادامه دهد.

گروسی تصمیم ایران برای اجازه دادن به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای ادامه بازرسی‌ها را «بسیار مهم» توصیف کرد، زیرا به گفته او این امر به آژانس اجازه می‌دهد تا در صورت از سرگیری اجرای تعهدات هسته‌ای ایران در چارچوب برجام، ایجاد یک خط پایه جدید ضروری را آغاز کند.
Share/Save/Bookmark