توصيه مطلب 
 
کد مطلب: 66278
سه شنبه ۳۰ شهريور ۱۴۰۰ ساعت ۱۱:۳۹
فایننشال‌تایمز: اولویت رئيسی واکسیناسیون و اقتصاد است، نه برجام
اهتمام دولت رئيسی در ایران به واکسیناسیون سریع و فوری و همگانی و بازگشت وضعیت کسب‌وکار به شرایط عادی است و عجله‌ای برای احیای برجام نشان نمی‌دهد.
فایننشال‌تایمز: اولویت رئيسی واکسیناسیون و اقتصاد است، نه برجام
به گزارش خط نيوز به نقل از کیهان، فایننشال‌تایمز در گزارشی به عملکرد چند هفته‌ اول دولت آقای رئیسی پرداخته و نوشت: «یک مرکز واکسیناسیون،یک بیمارستان، یک داروخانه و در نهایت یک سردخانه. اولین بازدیدهای مردمی سیدابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور جدید ایران، اولویت اصلی دولت او را آشکار کرده است: تسریع واردات واکسن کرونا به کشوری که از این همه‌گیری آسیب دیده است.

از زمان آغاز به کار این روحانی 60 ساله در ماه گذشته و جایگزینی وی با حسن روحانی رئیس‌جمهور میانه‌رو، واردات واکسن افزایش چشمگیری داشته است. رئیسی این تلاش جدید را هدایت می‌کند. در این‌باره سخنگوی جمعیت هلال احمر ایران می‌گوید: «وقتی رئیس‌جمهور مانند یک فرمانده در خط مقدم حضور پیدا می‌کند، همه مقامات متوجه می‌شوند که هیچ بهانه‌ای برای تاخیر در واردات واکسن قابل قبول نیست.»

او افزود: «اگر ما به دولت قبلی می‌گفتیم که می‌توانیم یک میلیون دُز وارد کنیم، پاسخ این بود «بیایید در هفته آینده به بررسی آن بپردازیم». اما حالا پاسخ دولت جدید این است که چرا یک میلیون دُز؟ نمی‌توانید 10 میلیون دُز وارد کنید؟»

فایننشال‌تایمز با بیان اینکه روحانی به‌جای تاکید بر واردات واکسن، بر مذاکرات برجام تمرکز داشت، می‌نویسد: در مقابل رئیسی تاکنون به نظر می‌رسد اولویتی بر احیای برجام قائل نیست و تلاش خود را روی واردات سریع و انبوه واکسن و تسریع در واکسیناسیون متمرکز کرده است.

ماه گذشته در بحبوحه خشم رسانه‌های اجتماعی به‌دلیل نبودن واکسن، رهبر ایران از مقامات خواست «تلاش مضاعف» کرده و از «هر راه ممکنی» برای تسریع واکسیناسیون مردم استفاده کنند.

یکی از تحلیلگران اصلاح طلب گفت: «دولت مطمئنا مذاکرات را از سر می‌گیرد اما منتظر است تا نتایج واکسیناسیون و تاثیر آنها را بر وضعیت اقتصادی ببیند.. (رئیسی) به درستی واکسیناسیون را در اولویت قرار داده زیرا ما نمی‌توانیم پای میز مذاکره بنشینیم، در حالی که مردم احساس رنج می‌کنند.»

«محمدرضا شانه‌ساز» رئیس سازمان غذا و داروی ایران گفت: «قبلا وزارت بهداشت تنها بود، اما اکنون تصمیمات در کمیته واکسیناسیون گرفته می‌شود و همه موانع بلافاصله در همان جلسات برداشته می‌شود... واکسیناسیون به اولویت شماره یک دولت آقای رئیسی تبدیل شده است.»

ایران تنها در یک ماه گذشته بیش از 30 میلیون دوز خرید کرده است. این در مقایسه با 19 میلیون دوز در هفت ماه قبل است.

16.3 درصد از مردم به طور کامل واکسینه شده‌اند، این در حالی است که قبل از به قدرت رسیدن رئیسی این رقم 3.3 درصد بود، دولت قصد دارد تا ماه فوریه (بهمن 1400) بیشتر 85 میلیون نفر جمعیت ایران را به طور کامل واکسینه کند.
Share/Save/Bookmark