توصيه مطلب 
 
کد مطلب: 69987
سه شنبه ۲۱ شهريور ۱۴۰۲ ساعت ۱۱:۱۳
رویترز طی گزارشی مدعی شد؛
اوایل هفته آتی، دارایی‌های بلوکه شده‌ی ایران در کره جنوبی به بانک‌های قطر واریز می‌شود/ ایران و آمریکا در آستانه مبادله زندانی‌ها
انتقال منابع مالی ایران از کره جنوبی به حساب‌های محدود شده در موسسه‌های مالی در قطر انجام خواهد شد و اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود، انتظار می‌رود انتقال به بانک‌ها در قطر تا چند روز دیگر انجام شود.
اوایل هفته آتی، دارایی‌های بلوکه شده‌ی ایران در کره جنوبی به بانک‌های قطر واریز می‌شود/ ایران و آمریکا در آستانه مبادله زندانی‌ها
به گزارش خط نیوز به نقل از رجانیوز: روز یکشنبه خبرگزاری رویترز طی گزارشی نکات مهمی از توافق مبادله‌ی زندانیان را مطرح کرده و به بیان جزئیات مهمی از آن پرداخت. طی این گزارش، رویترز مدعی شد که ایران و آمریکا در آستانه مبادله زندانی‌ها بر اساس توافقی هستند که با وساطت قطر به دست آمده‌است.

به گزارش رجانیوز؛ رویترز به نقل از برخی منابع ادعا کرد که در هفته‌ی پیش رو، بعد از انتقال 6 میلیارد دلار از دارایی‌های ایران به بانک‌های قطر، 5 زندانی دو تابعیتی آمریکایی ایران را ترک کرده و همین تعداد زندانی ایرانی بازداشت شده در آمریکا به خانه باز می‌گردند.

طبق ادعای رویترز، سه زندانی آمریکایی «سیامک نمازی»، «عماد اشراقی» و «مراد طاهباز»ند و هویت زندانی‌های چهارم و پنجم که یکی از آنها زن است، همچنان فاش نشده است.

همچنین یک منبع آگاه از مذاکرات قطر اظهار کرد که دوحه دست کم میزبان 8 دور از مذاکراتی است که مذاکره کنندگان ایرانی و آمریکایی در هتل‌های جداگانه برای مذاکره حضور داشته‌اند. نکته‌ی مهم آنکه جلسات اولیه عمدتا بر روی مسائل هسته‌ای و باقی جلسات بر روی آزادی زندانی‌ها متمرکز بوده است.

این منبع اضافه کرد: آنها پی بردند که (مذاکرات) هسته‌ای یک بن بست بوده و اکنون تمرکز را بر روی زندانی‌ها تغییر دادند. موضوع زندانی‌ها ساده‌تر و دستیابی به آن راحت‌تر است.

به گفته سه تن از منابع آگاه، دوحه یک مقدمات مالی را اجرا خواهد کرد که بر اساس آن هزینه‌های بانکی را پرداخت و نظارت می‌کند که چگونه ایران پول نقد مسدود نشده را هزینه کند. این به آن دلیل است تا اطمینان حاصل شود که پولی برای اقلام تحت تحریم‌های آمریکا استفاده نخواهد شد.

رویترز به نقل از یک دیپلمات ارشد ادعا کرد: ایران ابتدا می‌خواست دسترسی مستقیم به منابع مالی داشته باشد اما در نهایت موافقت کرد تا از طریق قطر دسترسی داشته باشد. ایران اقلام غذایی و دارو خریداری و قطر به صورت مستقیم پرداخت خواهد کرد.

این خبرگزاری به نقل از یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نوشت که واشنگتن آماده اعلام زمان دقیق آزادی زندانی‌ها نبود. اما وزارت خارجه آمریکا از اظهار نظر در این مورد خودداری کرده و این مساله را یک مذاکره بسیار حساس و در حال انجام خوانده است.

این سخنگوی وزارت خارجه آمریکا افزود که واشنگتن به انتقال منابع مالی ایران از کره جنوبی به حساب‌های محدود شده در موسسه‌های مالی در قطر رضایت داد اما هیچ پولی به صورت مستقیم به ایران نمی‌رود.

منابع ایرانی، دیپلماتیک و منطقه‌ای گفتند زمانیکه پول از مبدا کره جنوبی و از طریق سوئیس به قطر برسد، مقام‌های قطری به تهران و واشنگتن خواهند گفت تا آزادی زندانی‌ها را طبق شرایط یک سند امضا شده توسط دو طرف و قطر در اواخر ماه ژوئیه یا اوایل ماه اوت، پیش ببرند.

منبع آگاه دیگری به رویترز گفت که اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود، انتظار می‌رود انتقال به بانک‌ها در قطر تا چند روز دیگر انجام شود.

منبع آگاه از مذاکرات به رویترز گفت: زندانی‌های آمریکایی از تهران به قطر پرواز خواهند کرد و زندانی‌های ایرانی از آمریکا به قطر می‌روند و آنگاه به ایران منتقل خواهند شد.

منبع آگاه از مذاکرات و دیپلمات ارشد غربی گفتند که پیچیده‌ترین قسمت مذاکرات ترتیب دادن یک ساز و کار برای تضمین شفافیت در انتقال پول و توجه به تحریم‌های آمریکا است.

رویترز به نقل از منبع دیگری نوشت که قطر برای جلوگیری از فروپاشی مذاکرات متعهد به تامین هزینه‌های بانکی برای انتقال منابع مالی از سئول به سوئیس و تعاقبا بانک‌های قطری شد، درحالیکه همچنین مسئولیت نظارت بر هزینه‌ها را بر عهده گرفت.

یک منبع دیگر نیز گفت که روسای بانک مرکزی ایران و قطر در روز 14 ژوئن برای گفتگو در مورد انتقال پول‌ها با یکدیگر دیدار کردند.

دو منبع آگاه از مذاکرات و دیپلمات غربی گفتند که مذاکرات با حضور رابرت مالی نماینده ویژه سابق آمریکا در امور ایران و آبرام پالی معاون او و علی باقری کنی مذاکره کننده هسته‌ای ارشد ایران انجام شد.

یک دیپلمات ارشد ایران به رویترز گفت که مهدی صفری معاون اقتصادی وزیر خارجه ایران در دو جلسه از مذاکرات در مورد انتقال پول‌ها به هیات ایرانی پیوست.
Share/Save/Bookmark