توصيه مطلب 
 
کد مطلب: 67737
چهارشنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۰۳
مدیرعامل بانک دی
زیان انباشته را با فروش اموال مازاد کاهش می‌دهیم
زیان انباشته را با فروش اموال مازاد کاهش می‌دهیم
مدیر عامل بانک دی با بیان اینکه این بانک از ابتدای سال تاکنون بیش از ۸۰۰۰ میلیارد تومان تسهیلات پرداخت کرده است، گفت: برنامه ما این است که با جذب منابع ارزان قیمت و فروش اموال مازاد بخش قابل توجهی از زیان انباشته بانک را کاهش دهیم.

به گزارش ایسنا، بانک دی یکی از بانک‌های خصوصی کشور است که با هدف تسهیل و فراهم ساختن امکان مشارکت گسترده و فراگیر ملی و مردمی در تمامی فعالیت‌های سازنده، مثر ثمر و موجه اقتصادی و مالی به ویژه در زمینه پولی، بانکی و مالی تشکیل شد و در حال حاضر با ۹۱ شعبه فعال در سطح کشور به ارائه خدمات بانکی مشغول است.

علیرضا قیطاسی - مدیر عامل بانک دی - با حضور در خبرگزار ی دانشجویان ایران، به بیان عملکرد بانک در چند ماهه ابتدایی سال جاری در زمینه پرداخت تسهیلات بانکی، وضعیت فروش اموال مازاد، اعطای تسهیلات بدون ضامن و ... پرداخت که مشروح این گفت‌وگو به شرح زیر است:

عملکرد بانک دی در تسهیلات‌دهی از ابتدای سال جاری تاکنون را شرح دهید. میزان تسهیلات پرداختی بانک برای وام ازدواج و فرزندآوری در سال جاری چه میزان بوده است؟

از ابتدای سال جاری تاکنون، بانک دی بیش از ۸۰۰۰ میلیارد تومان تسهیلات پرداخت کرده که از نظر تعدادی، معادل ۱۵ هزار فقره تسهیلات بوده و به میزان ۴۰۰۰ فقره از این تسهیلات از نوع تسهیلات قرض‌الحسنه و تقریبا ۱۰ هزار فقره نیز تسهیلات مرابحه پرداخت شده است.

بانک دی از ابتدای سال جاری تا پایان تیرماه بیش از ۸۰ درصد سهمیه تعیین شده برای وام ازدواج را پرداخت کرده و برای تسهیلات فرزندآوری نیز ۱۴۲ درصد سهمیه خود را پرداخته است. به عبارت دیگر، سهمیه بانک دی در پرداخت وام فرزندآوری ۷۴ میلیارد تومان تعیین شده که بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان در این زمینه پرداختی داشته است. بنابراین، بانک دی به تعهدات خود در پرداخت تسهیلات ازدواج و فرزندآوری عمل کرده است.

زیان انباشته را با فروش اموال مازاد کاهش می‌دهیم

همچنین این بانک برای پروژه نهضت ملی ۷۵ میلیارد تومان سهمیه دارد که به دو استان تهران و هرمزگان مربوط است و در حال حاضر ۲۰ مورد به بانک معرفی شده اما هنوز به مرحله پرداخت نرسیده است و در مرحله بررسی قرار دارد.

آخرین وضعیت پرداخت تسهیلات بدون ضامن در بانک دی به چه صورت است؟ و ضمن تشریح وضعیت مطالبات غیرجاری بانک، اقدامات انجام شده در این زمینه را اعلام کنید.

بانک دی از اول بهمن ماه سال گذشته که پرداخت تسهیلات بدون ضامن مبتنی بر اعتبارسنجی شروع شد، معادل ۱۹۰ میلیارد تومان وام بدون ضامن پرداخت کرد و در سال ۱۴۰۱ نیز معادل ۲۵۰ میلیارد تومان پرداخت کرده است.

بانک مطابق با قانون، فهرست اشخاص مرتبط با تسهیلات غیرجاری خود را به بانک مرکزی ارسال و این بانک نیز آن را منتشر کرده است. تسهیلات غیرجاری به سه بخش تقسیم می‌شود که تسهیلات سررسید گذشته یکی از سرفصل‌های آن است. در سررسید گذشته، بازپرداخت اقساط تسهیلات از موعد گذشته و عقب افتاده که در این شرایط بانک شش ماه به مشتری برای پرداخت فرصت می‌دهد و اگر پس از این مهلت نیز پرداخت صورت نگیرد، این تسهیلات در سرفصل معوق قرار می‌گیرد که در این زمینه اقدامات بانک علیه مشتری و یا ضامن او انجام می‌شود. در نهایت، اگر باز هم مشتری نسبت به تعیین تسهیلات معوق خود اقدام نکند، آن تسهیلات در سرفصل مطالبات مشکوک الوصول بانک قرار می‌گیرد که در این شرایط اقدامات قضایی برای وصول آن شروع می‌شود.

زیان انباشته را با فروش اموال مازاد کاهش می‌دهیم

از سوی دیگر با عمومی شدن فهرست مطالبات غیرجاری بانک‌ها، شخص بدهکار برای حفظ آبروی خود برای خارج شدن نامش از این فهرست اقدام می‌کنند و انتشار این فهرست تاثیرات مثبتی خواهد داشت. در کل، اقدامات برای مطالبات غیرجاری انجام شده و در حال رسیدگی به پرونده‌های آن‌ها هستند. همچنین، در بانک‌ها کمیته رسیدگی به مطالبات غیرجاری وجود دارد که در بانک دی، در این شش ماهه اخیر حضور بنده برای مطالبات غیرجاری روزانه جلسه برگزار می‌شود تا با حضور رئیس شعبه موردنظر و بدهکار مربوطه به بررسی راهکارها در جهت وصول مطالبات به صورت نقدی، تهاتری و تملیکی پرداخته شود.

در بانک دی، در مجموع ۱۰ هزار پرونده مربوط به مطالبات غیرجاری در سطح کشور وجود داشت که ۲۰۰۰ مورد از این پرونده‌ها تعیین تکلیف شد و در سرفصل مشکوک‌الوصول‌ها نزدیک به ۱۰۰ میلیارد تومان وصولی داشتیم.

مجمع بانک دی چه زمانی برگزار می‌شود و چه اقداماتی برای کاهش زیان انباشته بانک در نظر گرفته‌اید.

برای جبران زیان انباشته بانک برنامه داریم که این برنامه را به بانک مرکزی ارسال کرده‌ایم. برنامه ما این است که با جذب منابع ارزان قیمت و فروش اموال مازاد بخش قابل توجهی از زیان انباشته بانک را کاهش دهیم. بدین منظور، در تیرماه امسال اولین مزایده فروش اموال مازاد بانک با ۱۱ ملک برگزار شد و دومین مزایده نیز با ۲۳ ملک در ماه پیش رو برگزار خواهد شد. اگر بتوانیم ۵۰ درصد این املاک را تا پایان سال واگذار کنیم، بخش عمده زیان انباشته بانک کاهش می‌یابد.

انتهای پیام
Share/Save/Bookmark