توصيه مطلب 
 
کد مطلب: 70328
دوشنبه ۶ آذر ۱۴۰۲ ساعت ۱۰:۰۳
عضو هیات مدیره نظام مهندسی ساختمان کرمانشاه:
شهرداری باید جلوی ایجاد "نما رومی" در ساختمان‌ها را بگیرد
عضو هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان کرمانشاه با اشاره به ممنوعیت نمای رومی ساختمان در کرمانشاه، از شهرداری کرمانشاه خواست برای مقابله با این تخلف ورود کند.
شهرداری باید جلوی ایجاد "نما رومی" در ساختمان‌ها را بگیرد
طیب حیدری در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به ترویج گسترده نمای رومی ساختمان ها در شهر کرمانشاه گفت: متاسفانه این نماها علاوه بر مشکلات سازه‌ای که دارند، به لحاظ فرهنگی هم مشکل ساز هستند.

وی افزود: این نوع نماها، نمای عاریه‌ای از سرزمین های دیگر هستند و با فرهنگ ایرانیِ ما هیچ سنخیتی ندارند.

حیدری گفت: با گسترش این نوع نمای ساختمان در شهر، عملا روح شهر دارد از دست می رود و شهر زیبایی قبلی را ندارد، چرا که این نوع نما با نماهای دیگر بسیار متفاوت بوده و وقتی در کنار هم قرار می‌گیرند چهره جالبی ندارد و چهره شهر به هم ریخته به نظر می رسد.

وی به مشکلات سازه‌ای این نوع نما هم اشاره کرد و افزود: نمای رومی وزن بسیار سنگینی دارد که به بدنه اصلی سازه فشار وارد می کند. در طراحی ساختمان این وزن سنگین نما لحاظ نشده و وزن آن برای بدنه اصلی سازه سنگین است که این امر مشکلات سازه ای به وجود آورده و در حوادثی مانند زلزله می تواند مشکل ساز شود.

عضو هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان کرمانشاه با اشاره به ممنوعیت این نوع نما در بسیاری شهرهای دیگر گفت: در کرمانشاه هم در دوره پنجم شورای شهر جلسات بسیاری برای این موضوع برگزار کردیم که در نهایت به تصویب آین نامه اجرای نمای ساختمان ها منجر شد.

حیدری گفت: طبق این آیین نامه اجرای نما رومی ساختمان در کرمانشاه ممنوع شده و باید از نمایی استفاده شود که با فرهنگ بومی منطقه همخوانی داشته و زیبنده شهر باشد.

وی با بیان اینکه اجرای این آیین نامه هنوز روی کاغذ مانده، گفت: متاسفانه علی رغم تصویب این آیین نامه، همچنان شاهد تخلفات در نمای ساختمان ها و استفاده از نمای رومی هستیم.

حیدری با بیان اینکه نمای ساختمان جزیی از منظر شهری محسوب می شود، گفت: طراحی داخل خانه با صاحبخانه است، اما در طراحی نما، هیچ کس حق ندارد هرطور که دلش بخواهد آن را طراحی و اجرا کند، چرا که نما در دید عموم است و نوعی منظر شهری محسوب شده و شکل نازیبای آن چهره شهر را به هم می‌ریزد.

این مسئول گفت: متاسفانه مانند بسیاری قوانین و مصوبات، آیین نامه اجرای نمای ساختمان اجرایی نمی شود و مسئول این کار شهرداری است که باید در این زمینه ورود کرده و جلوی این تخلفات را بگیرد.

پیش از این معاون شهرسازی شهرداری کرمانشاه، سازمان نظام مهندسی را مسئول نظارت بر اجرای نمای ساختمانها دانسته و گفته بود این سازمان باید با تشکیل "کمیسیون نما" نمای ساختمانها را تعیین کرده و جلوی بکارگیری نماهای رومی را بگیرد.

به گزارش ایسنا، استاندار کرمانشاه هم چندی پیش با انتقاد از وضعیت نمای ساختمان ها در شهر کرمانشاه و استفاده از نماهای غیربومی از جمله "نما رومی"، بکارگیری این نماها را مخرب فرهنگ و هویت ایرانی و اسلامی دانست.

وی از شهرداری کرمانشاه خواست تا مشوق هایی برای استفاده از نماهای بومی در ساخت و سازها قرار دهد تا شهر از به هم ریختگی و آشفتگی بصری نجات یابد.
Share/Save/Bookmark