توصيه مطلب 
 
کد مطلب: 69348
شنبه ۲۳ ارديبهشت ۱۴۰۲ ساعت ۱۲:۴۴
در آستانه معرفی و انتخاب وزیر جدید؛
چند نکته با رئیس جمهور و نمایندگان مجلس درباره وزیر حیاتی ترین وزارتخانه کشور
اگر ثبات مدیریت در آموزش و پرورش نباشد، طرح ها و برنامه ها نیمه کاره رها خواهد شد، یا به ثمر مطلوب نخواهند رسید و در خوشبینانه ترین حالت – اگر اجرا شوند - در زمان مناسب، عملیاتی نمی شوند.
چند نکته با رئیس جمهور و نمایندگان مجلس درباره وزیر حیاتی ترین وزارتخانه کشور
به گزارش خط نیوز به نقل از جهان نيوز: رهبر انقلاب در دیدار اخیر با معلمان فرمودند: «یک نکته‌ی مهم که غالباً در آموزش‌وپرورش ما از آن عبور می شود و به آن توجه نمی شود، مسئله‌ی ثبات مدیریت است. در این دستگاهِ به این عظمت، به این اهمیت، ما دچار بی‌ثباتی هستیم».

با توجه به اینکه منتظر هستیم تا دولت، وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش را به مجلس معرفی کند، در این زمینه چند نکته قابل بیان است:

یک: در برخی وزارتخانه ها مانند وزارت امور خارجه در دولت های مختلف دیده ایم که یک وزیر برای هشت سال مانده است؛ اما متأسفانه در وزارت آموزش و پروش دچار عدم ثبات هستیم. رهبر انقلاب در همین دیدار اخیر با معلمان نیز به این موضوع اشاره کردند و فرمودند: «اینجا به من گزارش دادند ــ البته خود بنده هم می توانستم بفهمم، اما در گزارش ها هم بود ــ که از سال ۹۲ تا کنون که ده سال است، ما پنج وزیر و چهار سرپرست در آموزش‌وپرورش دیده‌ایم! این چیز خیلی عجیب ‌وغریبی است. خب در وزارت های دیگرِ‌ ما، [مثل] وزارت خارجه یا وزارت جهاد کشاورزی، هفت سال، هشت سال، گاهی بیشتر، یک وزیر در دو دولت می مانَد؛ چرا در وزارت آموزش ‌وپرورش این‌جور بی‌ثباتی در مدیریت وجود دارد؟»

دو: در همین دولت سیزدهم که کمتر از دوسال از شروع به کار آن می گذرد، وزارت آموزش و پرورش، دو سرپرست و یک وزیر به خود دیده است.

سه: همه فعالیت ها و اقدامات دیربازده نیاز به ثبات مدیریت دارند. نهاد آموزش و پروش هم جزو نهادهایی است که دیر بازده است و ثمرات آن به مرور زمان آشکار می شود. اگر امروز روی دانش آموز برنامه ریزی صورت گیرد، برای مثال، پانزده، بیست یا سی سال آینده اثراتش ظاهر می شود.

چهار: اگر ثبات مدیریت در آموزش و پرورش نباشد، طرح ها و برنامه ها نیمه کاره رها خواهد شد، یا به ثمر مطلوب نخواهند رسید و در خوشبینانه ترین حالت – اگر اجرا شوند - در زمان مناسب، عملیاتی نمی شوند.

زیرا یک مدیر می آید و برنامه ای می ریزد و پس از مدتی می رود؛ مدیر دیگر ممکن است صد در صد مخالف با آن طرح باشد؛ یا تغییراتی در آن ایجاد کند. همین مدیر جدید هم بعد از مدتی می رود و مدیر دیگر می آید؛ مدیر دیگر دوباره ممکن است آن طرح را تغییر دهد و یا به طور کلی کنار بگذارد. از این سرگردانی برنامه ها و طرح ها، از همه بیشتر، نهاد آموزش و پرورش، دانش آموزان و در مرحله بعد کل جامعه متضرر خواهد شد.

پنج: با رفت و آمد وزیر، بعضاً مشاهده می کنیم که معاونین بخش های مختلف و گاهی اوقات تا سطح مدیر مدرسه هم عوض می شود. این رویه اگر به طور مداوم ادامه داشته باشد، بسیار آسیب زننده است.

شش: اگر قرار است که آموزش و پرورش، مبدأ حل مشکلات کشور باشد، قطعاً انتخاب مدیر شایسته و همچنین ثبات مدیریت باید با همدیگر باشد. بهترین فرد هم برای وزارت آموزش و پرورش انتخاب شود، اما ثبات مدیریتی وجود نداشته باشد، به نتیجه نخواهیم رسید.

بنابراین رئیس جمهور و همچنین مجلس شورای اسلامی به این نکته توجه کنند که باید وزیری را انتخاب کنند که بیش از دوسال آینده - تا پایان دولت سیزدهم - و همچنین حداقل در دولت آینده وزیر آموزش و پرورش باقی بماند. ضمن اینکه هم دولت و هم مجلس همواره باید کمک کنند که حاشیه ها از این وزارتخانه برداشته شود و کارهای آن با تمرکز صورت گیرد.
Share/Save/Bookmark