توصيه مطلب 
 
کد مطلب: 64841
دوشنبه ۶ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۰۱
رئيس اتاق بازرگاني کرمانشاه:
ليست صادرکنندگان متخلف ارزي بايد شفاف‌سازي شود
ليست صادرکنندگان متخلف ارزي بايد شفاف‌سازي شود
به گزارش خط نیوز؛ رئيس اتاق بازرگاني استان کرمانشاه بر لزوم شفاف‌سازي ليست صادرکنندگان متخلف ارزي تاکيد کرد.
کيوان کاشفي در جلسه کميسيون تجارت اتاق بازرگاني کرمانشاه اظهار داشت: سال‌ها مشکلات اصلي در حوزه صادرات مربوط به مرزها، زيرساخت‌ها و قوانين بازدارنده بود اما متأسفانه امروز مشکلات ارز همه آنها را از يادها برده است که فقط به دنبال حل آن هستيم لذا وضعيت خوبي نداريم.
رئيس اتاق بازرگاني استان کرمانشاه افزود: سال‌ها به پاس صادرات به فعالين اين عرصه تقديرها به عمل مي‌آمد اما امروز آنها را خائنيني مي‌دانند که ارز را خارج مي‌کنند.
وي خاطر نشان کرد: روز گذشته آخرين مهلت تسويه حساب ارزهاي صادراتي مربوط به سال‌هاي 97 و 98 بود و صادرکنندگان پس از اين تاريخ اگر ارز صادراتي را برنگردانند با سخت‌گيري‌هاي بيشتر از سوي بانک مرکزي و قوه قضائيه مواجه خواهند شد.
کاشفي با اشاره به اينکه ليست آن دسته از صادرکنندگان که تسويه نداشتند جهت برخورد به دستگاه قضا معرفي شده اند، گفت: متأسفانه اين ليست شفاف سازي نشده و ميزان ارزي را که هر استان بايد برگرداند مشخص نيست.
اين مسئول بيان داشت: اينکه مبلغ 27 ميليارد دلار ارز که به کشور برنگشته است نياز به شفاف‌سازي دارد و پس از شفاف سازي مي‌توانيم ليست افراد را معرفي کنيم چرا که اتاق بازرگاني با افراد متخلف موافق نيست و با افرادي که به دنبال سو استفاده باشند برخورد خواهد کرد.
وي گفت: اگر فشارهاي بانک مرکزي به همين روال ادامه پيدا کند و با اين سياست پيش برود بدون شک صادرات کشور 50 درصد کاهش پيدا خواهد کرد.رئيس اتاق بازرگاني استان کرمانشاه عنوان کرد: کنار کشيدن بخش عمده‌اي از صادرکنندگان منطقي، بالا رفتن آمار بيکاري و کاهش ورودي ارز در بخش صادرات و واردات از ديگر مشکلاتي است که به دنبال اين سياست و فشار بانک مرکزي در کشور شکل خواهد گرفت.
وي بار ديگر تاکيد کرد: اگر شيوه بازگشت ارز حاصل از صادرات با لجاجت بانک مرکزي ادامه پيدا کند، بدون شک در نيمه دوم سال مشکلات شديدي ايجاد خواهد شد.کاشفي در بخش ديگري از سخنانش به مشکلات بيماري کرونا و بسته شدن مرزها به دنبال شيوع اين بيماري اشاره کرد و گفت: البته بازگشايي هفته‌اي 2 روز مرز سومار در دستور کار است که اين براي انعقاد صادرات بسيار مشکل است و بايد براي بازگشايي همه روزه اين مرز تلاش کنيم.عضو هيأت رئيسه اتاق بازرگاني ايران سامان بخشيدن منطقه ويژه اقتصادي قصرشيرين را در توسعه اقتصادي استان بسيار مؤثر دانست و بيان داشت: متأسفانه اين پروژه هيئت مديره خوبي ندارد و مي‌توان گفت مديريت استان آن را رها کرده است.
اين مسئول به مشکلات طولاني شدن طرح جامع بازارچه پرويز خان نيز اشاره داشت و گفت: اين طرح نيز از مواردي است که رسيدگي به آن مي‌تواند صادرات از اين مرز را به روزي 700 تا 800 ماشين برساند.
کاشفي افزود: همچنين مرز سومار مسير کوتاهي تا عراق دارد که باعث نصف شدن هزينه حمل‌ونقل نسبت به مرز پرويز خان مي‌شود لذا راه دسترسي مرز سومار نيز بايد موردتوجه قرار گيرد اما سالهاست که حدود60 کيلومتر اين مرز بسيار نامناسب بوده و بايد تسطيح شود که هنوز اين مهم انجام نشده است.
Share/Save/Bookmark