توصيه مطلب 
 
کد مطلب: 65459
دوشنبه ۳ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۰۰
بالای 40 ساله‌ها با احتیاط این ورزش را انجام دهند
بالای 40 ساله‌ها با احتیاط این ورزش را انجام دهند
اوایل قرن بیستم بود که اسکواش برای اولین در پاکستان رایج شد و بتدریج به دیگر نقاط دنیا رفت.

گفته می شود اولین گروه کارشناسان نفتی اروپایی که به ایران آمدند، اسکواش را هم با خود به ایران آوردند. آنها که در مناطق نفت خیر جنوب ایران مستقر شده بودند برای پرکردن اوقات فراغت خود، اسکواش بازی می کردند. رفت و آمدها و ارتباطاتی که کارمندان نفتی ایران با این خارجی ها داشتند باعث آشنایی آنها هم با اسکواش شد و کم کم به آن علاقمند شدند.

اولین کورت های اسکواش ایران در مناطق نفت خیر ایران یعنی مسجد سلیمانیه، آبادان و به مرور در گچساران و تهران ساخته شدند و آنطور که می گویند در دهه 30 این مناطق سالن اسکواش داشته اند و مسابقاتی هم در آنها برگزار می شده است.

سید خلیل الله کازرونی قدیمی ترین ایرانی است که بصورت تخصصی وارد رشته اسکواش شده بود. این پیشکسوت اسکواش ایران عضو هیئت مدیره کنسرسیوم شرکت نفت بعداز ملی شدن نفت بود و برای توسعه رشته اسکواش از طریق شرکت نفت تلاش های زیادی را انجام داد.

اسکواش در کرمانشاه هم سال 1373 راه اندازی شد و یکسال بعد هیات کرمانشاه دارای یک سالن دو کورته با امکانات جانبی بود و توانست طی سالها فعالیتش قهرمانانی همچون آقایان سپهری، ساعدی و جمشیدی را به تیم ملی ایران تزریق کند.

و حالا پس از گذشت چندین دهه از راه اندازی این رشته، اسکواش علاقمندان زیادی در دنیا دارد و برگزاری مسابقات اسکواش در کنار بناهای تاریخی، فضاهای رو به دریا و ... جاذبه های این رشته را افزایش داده است.

و اما اینکه اصولا اسکواش چه فوایدی برای بدن ورزشکاران دارد سوالی است که رئیس هیات اسکواش کرمانشاه در گفت و گو با ایسنا به آن پاسخ می دهد.

اردشیر خسروی در این رابطه اظهار کرد: طبق تحقیقاتی که تاکنون روی این رشته صورت گرفته، افرادی که بصورت منظم اسکواش بازی می کنند دارای حافظه و تمرکز بیشتری هستند، چراکه این ورزش قسمت های جلویی و قشر بالایی مغز که به تمرکز مربوط می شود را تحریک می‌کند.

وی ادامه داد: همچنین انجام منظم ورزش اسکواش کمک می کند تا ورزشکار این رشته انرژی، قدرت بدنی و تحمل بیشتری داشته‌ باشد.

رئیس هیات اسکواش کرمانشاه به نقش اسکواش در کاهش استرس و اضطراب در میان ورزشکاران این رشته اشاره کرد و افزود: بدن فرد پس از یک یا دو ساعت از اتمام تمرینات، اندورفین بیشتری تولید خواهد کرد که این امر اعصاب را تسکین داده و آسودگی خیال را افزایش می‌دهد.

وی چربی سوزی فراوان، افزایش انعطاف پذیری، تقویت مفاصل، استخوان ها و ماهیچه ها را از دیگر فواید اسکواش دانست و گفت: همچنین این رشته می تواند مکملی تفریحی و تقویت کننده شاخص هایی همچون سرعت، چابکی و تعادل برای سایر رشته های ورزشی باشد.

خسروی اظهار کرد: این ورزش استقامت بدن را به هنگام فعالیت شدید بیشتر می کند و سبب شتاب بیشتر و بهبود سریع تر می شود. اسکواش باعث تحریک ماهیچه های قلب و بالا رفتن استقامت بدن خواهد شد.

وی در ادامه با بیان اینکه اسکواش رشته ای است که برخی افراد هم باید با احتیاط به آن ورود کنند، عنوان کرد: برای ورود به این رشته فرد باید آمادگی جسمانی بالایی داشته باشد و از آنجایی که کم و زیاد شدن سرعت و شتاب های پی در پی ممکن است باعث مشکلات قلبی شود، در این راستا مراقبت هایی برای جلوگیری از خطرات احتمالی لازم است.

رئیس هیات اسکواش استان اضافه کرد: شدت تغییرات فیزیکی و شتاب پی در پی ممکن است به قلب و عروق فشار بیاورد، برای همین از سن 40 سالگی به بالا باید ورزشکاران تست های ورزشی بدهند تا از نبود خطر مطمئن شوند.

وی متذکرشد: افرادی هم که از فضای بسته واهمه دارند ممکن است در زمین اسکواش احساس ناراحتی کنند، بنابراین بهتر است این ورزش را انجام ندهند.

خسروی در ادامه از رایج ترین آسیب های ورزشی در اسکواش هم گفت و افزود: این ورزش ممکن است باعث درد در نواحی شانه ها و آرنج ها شود و مشکلاتی برای ناحیه پشت و کمر ایجاد کند. احتمال پیچ خوردگی زانو و آرنج هم در این ورزش زیاد است.

وی یادآورشد: باید با مراقبت بیشتر از گرفتگی عضلات و مشکلات قلبی جلوگیری کرد و آن را همراه دیگر ورزش های استقامتی انجام نداد.

رئیس هیات اسکواش استان با تاکید بر لزوم دقت در انتخاب تجهیزات ورزشی مانند راکت و کفش اسکواش، گفت: ورزشکاران قبل از انجام تمرینات اسکواش باید بدن خود را گرم کرده و در حین مسابقه چند ثانیه استراحت داشته باشند و آب بنوشند.

انتهای پیام
Share/Save/Bookmark