توصيه مطلب 
 
کد مطلب: 65874
چهارشنبه ۱۸ فروردين ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۵۸
پیک چهارم کرونا و رشد چشمگیر مبتلایان و تلفات/ پرسش مردم: ستاد کرونا از عاقبت آزاد گذاشتن سفرهای نوروزی خبر نداشت؟
مردم می پرسند در ایام عید که جاده ها و مسیرها باز بود و مردم به شهرهای مسافرپذیر و شهرهای شمالی سفر می کردند مسئولان ذی ربط فکر نمی کردند که بعد از اتمام تعطیلات موج جدید کرونا کشور را در بر می گیرد؟
پیک چهارم کرونا و رشد چشمگیر مبتلایان و تلفات/ پرسش مردم: ستاد کرونا از عاقبت آزاد گذاشتن سفرهای نوروزی خبر نداشت؟
به گزارش خط نیوز به نقل از جهان نيوز: نگاهی که به اخبار روز می اندازیم، طغیان موج دیگری از کرونا و قرمز شدن وضعیت بسیاری از شهرها در صدر اخبار جای گرفته است. حاشیه‌های بیماری کرونا اما تنها به موج چهارم ختم نمی‌شود. رسانه‌ها و مردم و البته مسئولان در پی علت یابی این موضوع هستند و تقریبا همه در یک چیز اتفاق نظر دارند. سفرهای نوروزی از جمله عوامل اصلی بروز این موج سهمگین است.

حالا مردم می پرسند در ایام عید که جاده ها و مسیرها باز بود و مردم به شهرهای مسافرپذیر و شهرهای شمالی سفر می کردند مسئولان ذی ربط فکر نمی کردند که بعد از اتمام تعطیلات موج جدید کرونا کشور را در بر می گیرد؟

این سهل انگاری با توجه به اینکه تجربه نوروز سال گذشته نیز وجود داشت؛ چه معنایی می دهد؟ هزینه تصمیمات غلط مسئولان را چه کسانی باید بدهند؟ به ویژه آنکه با زحمت فراوان تعداد تلفات روزانه کرونا تا عدد 50 و 60 کاهش یافته بود.

«سعید نمکی» وزیر بهداشت با بیان اینکه با موج سهمگینی و پرچالشی روبرو هستیم مطرح می کند: «در مورد کنترل سفرها کسی به حرف من گوش نداد و امروز با گرفتاری بسیار سنگینی مواجه هستیم.»

وی پیش از ایام تعطیلات عنوان می کرد که التماس می کنم مردم به سفر نروند اما ستاد ملی مقابله با بحران کرونا راه ها را باز کرد و با رنگ بندی شهرها به قرمز و نارنجی و زرد و سفید راه را برای رفتن بسیاری به استان های دیگر باز گذاشت. هر چند در میانه تعطیلات و بروز نسبی موج جدید کرونا پلیس با اعمال جریمه مسافران را به خانه های خود روانه کرد اما کار از کار گذشته و موج دیگری از کرونا شروع شده بود.

ماجرای مدیریت کرونا به همینجا ختم نمی شود. مسئله شیوع موج سهمگینی از بیماری کرونا در کشور ترکیه نیز یکی دیگر از این حواشی بود. گفته می شود دو روز گذشته «سعید نمکی»، وزیر بهداشت در نامه‌ای به «رحمانی فضلی»، فرمانده ستاد ملی کرونا درخواست کرده تا سریعا سفرهای زمینی و هوایی ترکیه به مدت یک هفته متوقف شده و اتباع کشور ترکیه برای ورود به کشور تست کرونا بدهند اما این نامه با بی‌توجهی وزیر کشور روبرو شده است.

با وجود بحرانی شدن وضعیت کشور ترکیه در زمینه شیوع بیماری کرونا پروازها به این کشور نه تنها متوقف نشده بلکه قیمت بلیت‌ هواپیما به ترکیه ارزانتر نیز شده است.

به دلیل شیوع گسترده ویروس کرونا در ترکیه، احتمال وقوع جهش و ظهور نوع جدیدی از این ویروس مختص به این کشور وجود دارد.

حالا رسانه ها پر شده اند از اخبار هشدار درباره کرونا و قرمز شدن وضعیت یک به یک شهرهای مختلف از جمله پایتخت. در همین رابطه، «دکتر مسعود یونسیان»، اپیدمیولوژیست بیان می کند: «دو هفته دیگر افزایش فاحشی در تعداد مرگ و میر مبتلایان کرونا خواهیم داشت. اجازه سفر در نوروز اشتباهی استراتژیک بود.»

جالبتر این که دراین موارد هم مثل همیشه هم مردم قربانی ماجرا هستند و هم بدون پاسخگویی مسئولان مقصر بروز چنین وضعیتی تلقی می شوند.

وزیر بهداشت در این زمینه بیان می کرد که «گفتیم، نامه زدیم، التماس کردیم به سفر نروید» اما گویا رئیس جمهور نظری دیگری داشت که در آستانه ایام نوروز عنوان کرد «به نظرم پیک کرونا رو به اتمام است.»

حالا گفته می شود ۱۵‌‌ هزار بیمار کرونا که تست مثبت داشتند در ایام نوروز به سفر رفتند. با این حال مدیریت بیماری کرونا در کشورمان به این نحو شده است که با سهل انگاری کارهایی که نبایستی انجام شود با رهاسازی دولت انجام شده و بعد از اینکه پیک بیماری شروع شد مسئولان در مقام هشداردهنده عمل می کنند و مردم در این زمینه با استرس فراوان مجبور هستند زندگی کنند. بازهم بسیاری از کسب و کارها فلج می شود و کادر درمان که خسته از مقابله با موج های گذشته کروناست بایستی خود را برای یک دوره و جنگ دیگر آماده کند.
Share/Save/Bookmark