توصيه مطلب 
 
کد مطلب: 69394
دوشنبه ۲۵ ارديبهشت ۱۴۰۲ ساعت ۱۴:۰۳
مهمان ویژه نمایشگاه و غافلگیری در مصلای تهران
سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران در نیمه کار خود، میزبان یک مهمان ویژه بود و صبح روز گذشته رهبر معظم انقلاب اسلامی از این رویداد بازدید کردند.
مهمان ویژه نمایشگاه و غافلگیری در مصلای تهران
سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران در نیمه کار خود، میزبان یک مهمان ویژه بود و صبح روز گذشته رهبر معظم انقلاب اسلامی از نمایشگاه کتاب بازدید کردند. در این بازدید سه ساعته رهبر انقلاب به غرفه‌های مختلفی سر زدند و از اوضاع صنعت چاپ و نشر باخبر شدند.

در پنجمین روز از نمایشگاه کتاب باز هم شاهد استقبال مخاطبان از این رویداد فرهنگی بودیم و علی رغم اینکه در شروع هفته هستیم جمعیت قابل توجهی به نمایشگاه سر زدند؛ همچنین برنامه‌های مختلف فرهنگی و آموزشی در جای جای نمایشگاه کتاب در حال برگزاری است.

خوشبختانه پس از گذشت پنج روز از نمایشگاه کتاب صدای تبلیغ غرفه‌ها و نشرهای حاضر در این رویداد در حیاط اصلی صحن مصلی امام خمینی (ره) شنیده می‌شد که این مسئله می‌تواند به دسترسی آسان مخاطبان کمک کند. البته ناگفته نماند که وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی امروز نیز در نمایشگاه حضور دارد و در روند برنامه‌های این رویداد قرار گرفت.

نمایشگاه بین المللی کتاب تهران این روزها تبدیل به یکی از با نشاط ترین رویدادها تبدیل شده است چراکه در صحن اصلی شبستان تعدادی از دختران با همراه داشتن کیک و گل و بادکنک برای دوست دیگرشان تولد گرفتند و او را غافلگیری کردند و می‌توان گفت این یکی از صحنه‌های بامزه ای بود که تاکنون در نمایشگاه کتاب رخ داده است.

علی رمضانی قائم مقام سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران در نشست خبری خود گفت: تا ساعت ۲۰ روز چهارم شنبه مطابق گزارش دستگاه‌های رسمی کارتخوان ها مجموعاً ۵۰ میلیارد تومان که با برآورد حدود ۱۵ میلیاردی خرید نقدی و دستگاه‌های کارتخوان خارج از شبکه در مجموع ۶۵ میلیارد تومان خرید حضوری نمایشگاه بوده است، همچنین در بخش مجازی نمایشگاه مجموع فروش ۳۷ میلیارد تومان بوده است که ۲۶ میلیارد تومان سهم ناشران و ۱۱ میلیارد سهم کتابفروشان بوده است.

قائم مقام سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران گفت: میزان فروش در مجموع ۱۰۲ میلیارد تومان تا پایان روز چهارم است و تاکنون ۳۱۰ هزار نسخه کتاب فروخته شده است. مرکز پاسخگویی تماس نیز تاکنون به ۸ هزار تماس که ۷ هزار تماس خروجی و هزار تماس ورودی پاسخگویی داشتند همچنین در بخش اطلاع رسانی ۱۹ غرفه در بخش‌های مختلف تا ۸ شب در نمایشگاه مستقر هستند.

به گفته علی رمضانی بخش ناشران کودک و نوجوان نیز هر روز نظافت شده و برای حضور خانواده‌ها به همراه فرزندانشان مناسب سازی می‌شود.

استودیوهای شبکه تلویزیونی مختلفی نیز با برنامه‌های با محوریت کتاب در نیم طبقه شبستان قرار گرفتند و با نویسندگان کتب مختلف به بحث و گفتگو و معرفی کتاب می‌پردازند تا مخاطبان بتوانند به راحتی کتب مد نظر خود را انتخاب کنند.

یکی از نکات مهم پنجمین روز از نمایشگاه حضور مخاطبان در غرفه‌های انتشارات‌هایی که رهبر انقلاب به آن سرزدند بود به طوری که مخاطبان با مراجعه به این غرفه‌ها به دنبال کتاب‌هایی بودند که رهبر انقلاب نسبت به آنها توجه ویژه داشته است.

علاوه بر غرفه‌های اطلاع رسانی و بخش‌هایی با عنوان مشاوره کتاب که به مخاطبان نمایشگاه کتاب کمک می‌کنند تا بتوانند کتاب خوبی تهیه کنند در پنجمین روز از نمایشگاه بین المللی کتاب تهران کارکنان غرفه سوره مهر در مقابل در اصلی مصلی امام خمینی (ره) اقدام به معرفی کتاب‌های این انتشارات می‌کردند که این مسئله قابل اهتمام و توجه است.

اگرچه کتاب از سبد خانوار ایرانی به دلیل مشکلات اقتصادی خارج شده است اما خرید کتاب‌های دانشگاهی ناگزیر است و ناشران این بخش نیز در این دوره از نمایشگاه کتاب تهران مثل دوره‌های گذشته به کار خود ادامه می‌دهند و استقبال از این بخش نیز خوب است.
Share/Save/Bookmark