توصيه مطلب 
 
کد مطلب: 66173
دوشنبه ۸ شهريور ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۴۷
عدم نظارت بر فساد و بی‌بندو‌باری نقل و انتقالات
جیب خالی و پز عالی سرخابی‌ها رندی سپاهان متمول
اوج فساد، بی‌بندو‌باری‌های مالی و عدم نظارت را می‌توان هر ساله در فصل نقل و انتقالات به طور کاملاً شفاف و واضح دید. فصلی مملو از دوز و کلک‌های نهان و آشکاری که فوتبال را به سوی نابودی سوق می‌دهد و تیم‌های موفق و غیرموفق آن را بدهکارتر از قبل می‌کند.
جیب خالی و پز عالی سرخابی‌ها رندی سپاهان متمول
اوج فساد، بی‌بندو‌باری‌های مالی و عدم نظارت را می‌توان هر ساله در فصل نقل و انتقالات به طور کاملاً شفاف و واضح دید. فصلی مملو از دوز و کلک‌های نهان و آشکاری که فوتبال را به سوی نابودی سوق می‌دهد و تیم‌های موفق و غیرموفق آن را بدهکارتر از قبل می‌کند.

هر ساله بحث‌ها و قوانین مختلفی مطرح می‌شوند برای آرام‌سازی جو پرتلاطم فصل نقل و انتقالات، اما آنچه در آخر شاهد هستیم بی‌پروایی بیشتر بازیکنان، مربیان، مدیران و دلال‌هایی است که حالا دیگر با قیافه‌هایی موجه به چپاول بیت‌المال و تاراج جیب مردم می‌پردازند و هیچ نیروی بازدارنده‌ای هم برای کوتاه کردن دست آن‌ها از جیب ملت وجود ندارد!

جیب خالی مدیران در این بین، اما جالب‌ترین نکته‌ای است که گویی اصلاً مدنظر قرار نمی‌گیرد! برای نمونه پرسپولیس به عنوان قهرمان پنج دوره پیاپی لیگ برتر در حالی درگیر جذب نفرات مورد نظر کادر فنی خود است و با رقم‌های قابل توجهی قرارداد نفرات جدید را به ثبت می‌رساند که گفته شده بود باشگاه‌ها تنها در صورت تسویه‌حساب مالی با بازیکنان داخلی و نداشتن پرونده شکایت در فیفا و CAS است که می‌توانند قرارداد‌های جدید خود را به ثبت برسانند. این در شرایطی است که تا همین چندی پیش شاهد گله بازیکنان از عدم تسویه و پرداخت مبلغ قرارداد‌های آن‌ها بودیم، اما باشگاه پرسپولیس مدعی می‌شود که با پرداخت بدهی‌های خود و تسویه حساب با شاکیان و بدهکارات موفق به باز کردن پنجره نقل و انتقالات شده است. اتفاقی که باید دید به راستی تسویه بدهی‌هاست یا راه فراری تازه برای دور زدن قانون.

باشگاه‌هایی هم هستند در این بین که چراغ خاموش، اما پرکار روز‌های فصل نقل و انتقالات را پشت سر می‌گذارند و نه فقط گلایه‌ای از عدم پرداخت مبلغ قرارداد بازیکنان سال گذشته آن‌ها به گوش نمی‌رسد که علاوه بر تمدید قرارداد بازیکنان قبلی، خرید‌های پروپیمانی هم برای فصل جدید داشته‌اند و با ارقامی که نمی‌توان به آن نه گفت، نفرات بسیاری را جذب کرده‌اند که شاید شاخص‌ترین آن‌ها شهریار مغانلو باشد که با وجود تکذیب پیشنهاد کلانی که به او شده، گفته می‌شود پرسپولیس به هیچ عنوان توان رقابت با سپاهان را بر سر این بازیکن نداشت. هرچند مغانلو اگرچه یکی از گران‌ترین خرید‌های این فصل سپاهان لقب گرفته، اما تنها خرید زردپوشان نیست و مسعود ریگی که استقلالی‌ها به دنبالش بودند و سجاد شهباز‌زاده آقای گل لیگ یک ونیما میرزازاد از جمله خرید‌های پرتعداد نماینده زردپوش اصفهانی‌هاست که گفته می‌شود هزینه‌های قابل توجهی برای جذب آن‌ها شده است. هزینه‌هایی که قرار بود این فصل معقول‌تر باشد، اما به نظر نمی‌رسد که براساس توافقات انجام شده باشد و آنطور که گفته می‌شود با برخورد جدی مسئولان در صورت نجومی بودن مواجه شود!

استقلال هم اگرچه این روز‌ها درگیر اختلاف‌نظر‌های جدی با کادر فنی است و حرف و حدیث‌ها و حاشیه‌های بسیاری را در همین راستا متحمل شده، اما با جذب شش بازیکن که برخی از آن‌ها برای حضور در این تیم جنجال‌های جالب توجهی هم به راه انداخته‌اند، عملکرد قابل توجهی در فصل نقل و انتقالات داشته است، آن هم در شرایطی که همواره از بی‌پولی و مشکلات مالی گله‌مند بود، اما با وجود بدهی‌هایی که به بازیکنان و مربیان قبلی خود دارد و هنوز صحبتی در خصوص تسویه با آن‌ها و باز بودن پرونده‌های شکایتی که از این باشگاه در فیفا و دادگاه عالی ورزش وجود دارد، عملکرد قابل توجه و پرباری را در فصل نقل و انتقالات داشته که باید دید با وجود قوانین جدید می‌تواند از نفرات جدید خود در فصل پیش‌رو استفاده کند یا قوانین جدید دست این باشگاه را در پوست گردو می‌گذارد!

آسمان، اما همه جا یک‌رنگ است و اوضاع در دیگر تیم‌های لیگ برتری نیز بهتر از شرایطی که سرخابی‌های پایتخت تجربه‌اش می‌کنند، نیست. برخی، چون پرسپولیس و استقلال با وجود خالی بودن دست‌شان همچنان در فصل نقل و انتقالات یکه‌تازی می‌کنند و برخی نیز همچون سپاهان با هزینه‌های هنگفت خود را مهیای فصل جدید می‌کنند و در این بین برخی هم با نفراتی به توافق می‌رسند که پیشتر از آن‌ها به عنوان بی‌اخلاق یاد کرده بودند که همکاری دوباره آن‌ها می‌تواند مصداق بارز دلالی در فوتبال ایران و فصل نقل و انتقالات باشد.

منبع: روزنامه جوان
Share/Save/Bookmark