توصيه مطلب 
 
کد مطلب: 67686
چهارشنبه ۵ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۱۷
استاندار کرمانشاه:
رزمندگان اسلام در عملیات مرصاد درس بزرگی به خائنین به ملت و مملکت اسلامی دادند
استاندار کرمانشاه با گرامیداشت سالروز عملیات غرورآفرین مرصاد، گفت: رزمندگان اسلام و فرزندان رشید و شجاع ملت ایران در عملیات بزگ مرصاد با انهدام ماشین جنگی منافقین درسی بزرگ و ماندگار به خائنین به ملت و مملکت اسلامی و حامیان بعثی، منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای آنان دادند.
رزمندگان اسلام در عملیات مرصاد درس بزرگی به خائنین به ملت و مملکت اسلامی دادند
به گزارش ایرنا از روابط عمومی استانداری کرمانشاه؛ «بهمن امیری‌مقدم» روز چهارشنبه پنجم مرداد ماه در پیامی سالروز حماسه غرورآفرین عملیات «مرصاد» و «روز کرمانشاه» را گرامی‌داشت و به روح پرفتوح شهدای دفاع مقدس به‌ ویژه بیش‌ از ۹۸۰۰ شهید استان کرمانشاه درود فرستاد.

استاندار کرمانشاه در ادامه اظهار کرد: پنجم مرداد ماه یادآور حماسه غرورآفرین "مرصاد" است؛ عملیاتی که نمادی از ایثار، شجاعت و مقاومت بزرگمردانی به شمار می رود که با اقتدار و ایمان خویش در برابر منافقان کوردل و قدرتهای سلطه گر حامی آنها ایستادگی کردند تا این شجاعت و ازخودگذشتگی برای همیشه برگی درخشان از تاریخ ایران و دفاع مقدس شود.

امیری‌مقدم افزود: حافظه تاریخی میهن اسلامی نشان می‌دهد یکی از شکوهمندترین جلوه‌های اقتدار و بصیرت ملت عظیم‌الشأن ایران در عرصه‌های رویارویی با جریان نفاق و مقابله سلحشورانه و عبرت‌آموز برابر گروهک منفور و تروریستی منافقین تبلور پیدا کرده است که حماسه عملیات مرصاد در راس این حقایق قرار دارد.

استاندار کرمانشاه اضافه کرد: عملیات غرورآفرین مرصاد که در پی تجاوز ارتش پوشالی و به اصطلاح آزادی بخش سازماندهی شده با عناصر منافقین کوردل و وابسته در روزهای پایانی جنگ تحمیلی و پذیرش قطعنامه ۵۹۸ به ایران اسلامی در جبهه غرب کشور در پنجم مردادماه سال ۱۳۶۷ و با رمز مقدس "یا علی بن ابی طالب" (ع) انجام پذیرفت از وقایع و حوادث معنادار تاریخ دفاع مقدس هشت ساله به شمار می‌رود که طی آن رزمندگان اسلام و فرزندان رشید و شجاع و ملت ایران با انهدام ماشین جنگی منافقین درسی بزرگ و ماندگار به خائنین به ملت و مملکت اسلامی و حامیان بعثی، منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای آنان داد.

وی تصریح کرد: این عملیات پرغرور، آخرین صفحه از کتاب پرافتخار دفاع مقدس بود که همانند اولین برگ آن، در کرمانشاه "سینه ستبر و چهره زیبای ایران اسلامی" ورق خورد.

امیری‌مقدم افزود: اینجانب سالروز عملیات پرحماسه مرصاد و "روز کرمانشاه" را به تمام خانواده های معظم شهدا بویژه شهدای این فتح عظیم و ملت گرانقدر ایران اسلامی و استان شهید پرور، ولایت مدار و قهرمان کرمانشاه تبریک گفته و یاد شهدای این عملیات سرنوشت ساز را گرامی داشته و به روح بلند آنان درود می فرستم.

به گزارش ایرنا، رزمندگان اسلام در عملیات غرورآفرین مرصاد سه روز در برابر منافقان مقاومت کردند و سرانجام در پنجم مرداد ۱۳۶۷ خورشیدی شکست سختی بر آنان وارد ساختند که نزدیک به یک هزار و ۵۲۳ تن از افراد آنها را کشته، ۲ هزار و ۳۰۰ تن زخمی شدند و ۳۰۵ تن هم به اسارت درآمدند.

همچنین از تجهیزات جنگی این گروهک بیش از ۱۲۰ دستگاه تانک، ۴۰۰ دستگاه نفربر، ۹۰ قبضه خمپاره ‌انداز ۸۰ میلی‌متری، ۱۵۰ قبضه خمپاره ‌انداز ۶۰ میلی‌متری و ۳۰ قبضه توپ ۱۰۶ میلی‌متری از میان رفت.

بیش از ۲۷ عملیات طی دوران دفاع مقدس در کرمانشاه از جمله مرصاد، بازی‌ دراز، تنگ حاجیان، محمد رسول‌ الله (ص)، والفجر ۱۰، مطلع‌الفجر انجام شده و همچنین شهر نودشه و روستاهای زرده و دیره شهرستان دالاهو در دوران جنگ تحمیلی بمباران شیمیایی شدند و اینها همگی سندی بر حقانیت و مظلومیت مردم این دیار است.

استان کرمانشاه با ۲ میلیون نفر جمعیت، ۳۷۱ کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق دارد، مردم این استان ۳۰ هزار ایثارگر شامل ۹ هزار و ۸۰۰ شهید، ۱۹ هزار جانباز و هزار و ۷۵۰ آزاده تقدیم انقلاب اسلامی کرده است.

همچنین تقدیم ۸۵۰ زن شهیده، ۱۵۵۰ بانوی جانباز و ۷۵۰ شهید زیر ۱۵ سال از سندهای افتخار مردم این استان است، رتبه اول زنان جانباز کشور و دومین استان که بیشترین تعداد زنان شهیده را تقدیم انقلاب اسلامی کرده از آن کرمانشاه است.

بیش از ۲۷ عملیات طی دوران دفاع مقدس در کرمانشاه از جمله مرصاد، بازی‌ دراز، تنگ حاجیان، محمد رسول‌ الله (ص)، والفجر ۱۰، مطلع‌الفجر انجام شده و همچنین شهر نودشه و روستاهای زرده و دیره شهرستان دالاهو در دوران جنگ تحمیلی بمباران شیمیایی شدند و اینها همگی سندی بر حقانیت و مظلومیت مردم این دیار است.
Share/Save/Bookmark