توصيه مطلب 
 
کد مطلب: 67650
چهارشنبه ۵ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۱۷
سلاجقه اعلام کرد
ناتوانی در برابر سیل درپی بی‌توجهی به آبخیزداری/ اجرای بسته نرم‌افزاری احیای دریاچه ارومیه
ناتوانی در برابر سیل درپی بی‌توجهی به آبخیزداری/ اجرای بسته نرم‌افزاری احیای دریاچه ارومیه
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه آبخیزداری در حفاظت از آب و خاک از اهمیت بالایی برخوردار است، اظهار کرد:امروزه بارندگی و سیل در استان‌هایی رخ می‌دهد که دچار کمبود آب هستند اما به دلیل بی‌توجهی به آبخیزداری قدرت کنترل سیل را نداریم.

علی سلاجقه در گفت وگو با ایسنا درباره نقش آبخیزداری در کنترل سیلاب اظهارکرد: در حال حاضر نمود عینی نقش آبخیزداری و عملیات آبخیزداری را در حفظ آب و خاک کشور قابل ملاحظه است. سال۱۳۸۹ رویکردی در کشور مطرح کردیم تا از آن پس مدیریت جامع حوزه آبخیز کشور به عنوان یک برنامه کلان در کشور زیرساخت همه برنامه‌های عمرانی و توسعه‌ای قرار گیرد اما متاسفانه نسبت به این موضوع کم توجهی شد و امروزه بارش‌های رگباری بر اساس شرایط اقلیمی اصلا قابل پیش‌بینی نیست و در مدت زمان خیلی کم و شدت خیلی زیادی اتفاق می‌افتد.

وی افزود: سیلابی که امروزه اتفاق می‌افتد بسیار متفاوت با سیل‌های گذشته است؛ سیلاب‌های بسیار غلیظ و همراه با جریان‌های واریزه‌ای که قدرت تخریب بسیار بالایی دارد و متاسفانه هدر رفت آب و خاک با سرعت بالایی انجام می‌شود. آبخیزداری نقش بسیار مهمی در کنترل سیل دارد و تنها راهی است که می‌تواند در این شرایط جوی کشور را نجات دهد و در قالب فعالیت جامع آبخیزداری تعریف می‌شود. طی روزهای اخیر در استان‌هایی مانند سیستان و بلوچستان، کرمان و یزد که دچار کمبود آب هستند، حجم باران زیاد با کیفیت مناسب باریده است اما قابل کنترل نیست این در حالیست که به دنبال تامین آب از منابع آبی نامشخص هستیم؛ منابعی که هزینه استحصال آن بالا است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست تاکید کرد: اگر دلسوز کشور هستیم باید آبخیزداری و مدیریت جامع آبخیز را به عنوان زیرساخت اصلی همه پروژه های عمرانی و توسعه کشور قرار دهیم.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود درباره بسته نرم‌افزاری احیای دریاچه ارومیه گفت: اجرای این بسته آغاز شده و مبتنی بر استفاده حداکثری از منابع آبی موجود است. در اجرای این بسته وزارت جهاد کشاورزی در زمینه نقشه الگوی کشت برای منطقه و استفاده از محصولات کم‌آب‌بر مطرح است تا محصولاتی کشت شود که با حداقل آب حداکثر بازدهی را داشته باشد.

سلاجقه ادامه داد: از طرفی هم استفاده از پساب‌ها و بازچرخانی‌ آب مطرح است که وزارت نیرو این کار را انجام داده و دو هفته آینده نیز مسئله مهم اتصال تصفیه خانه شهر ارومیه و شهر تبریز محقق می‌شود تا آب با کیفیت مناسبی وارد دریاچه ارومیه شود و امیدواریم حق‌آبه دریاچه ارومیه تامین شود.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در پایان درباره میزان ارتباط دو سازمان حفاظت محیط زیست و منابع طبیعی و آبخیزداری گفت: همکاری سازمان منابع طبیعی و سازمان حفاظت محیط زیست صد در صدی است و با اینکه به لحاظ قوانین فعلی کشور، سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور مکلف به مدیریت حوزه آبخیز و کاهش سیل است اما سازمان محیط زیست نیز با تمام ظرفیت های خود در کنار سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری است.

انتهای پیام
Share/Save/Bookmark