توصيه مطلب 
 
کد مطلب: 66854
چهارشنبه ۸ دی ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۵۲
چه کسی آقای گُل لیگ برتر را کشت؟
می‌توان اشاره‌ای به تقابل شهریار مغانلو، مهاجم سپاهان، با هم‌تیمی‌های فصل پیش کرد و از آن به‌ عنوان یکی از جذابیت‌های دیدار سپاهان و پرسپولیس یاد کرد. با وجود این نه شهریار مغانلو بلکه وضعیت دیگر بازیکن سپاهان یعنی سجاد شهباززاده است که می‌تواند در جدال فردای دو تیم جذاب باشد.
چه کسی آقای گُل لیگ برتر را کشت؟
به گزارش خط نيوز، روزنامه شرق نوشت: «رقابت‌های لیگ برتر فوتبال ایران به هفته دوازدهم رسیده و قرار است تیم‌ها فردا مقابل یکدیگر صف‌آرایی کنند. در حساس‌ترین بازی هفته هم تیم‌های سپاهان و پرسپولیس رودرروی هم قرار می‌گیرند تا علاوه بر تکلیف این هفته، شاید بخشی از پرسش‌های مربوط به نیم‌فصل و جدول نهایی لیگ برتر هم مشخص شود. این بازی بر خلاف روال همیشگی نه در اصفهان بلکه قرار است در اراک برگزار شود. دلیلش هم این است که کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال بعد از درگیری‌هایی که فصل گذشته در جدال این دو تیم صورت گرفت، حکم داد که هیچ‌کدام از تیم‌ها نمی‌توانند از رقیب در ورزشگاه خانگی‌شان میزبانی کنند. حالا سپاهان به‌ عنوان میزبان بازی رفت ورزشگاه آلومینیوم در شهر اراک را انتخاب کرده است. شاید همین یک مورد برای تبیین حساسیت موجود کفایت کند. ولی از آنجا که این دو تیم فعلا هم‌امتیاز با یکدیگر در رده دوم و سوم قرار گرفته‌اند، نتیجه‌اش می‌تواند تأثیر مستقیمی در جدول این رقابت‌ها داشته باشد.

البته می‌توان اشاره‌ای هم به تقابل شهریار مغانلو، مهاجم سپاهان، با هم‌تیمی‌های فصل پیش کرد و از آن به‌ عنوان یکی از جذابیت‌های این دیدار یاد کرد. با وجود این نه شهریار مغانلو بلکه وضعیت دیگر بازیکن سپاهان یعنی سجاد شهباززاده است که می‌تواند در جدال فردای دو تیم جذاب باشد. شهباززاده که پیش‌تر سابقه پوشیدن پیراهن استقلال را در کارنامه دارد، یکی، دو فصلی می‌شود که در اصفهان به روزهای اوج برگشته و یکی از کلیدی‌ترین مهره‌های سپاهان در فصل گذشته بود. شهباززاده، فصل پیش با زدن ۲۰ گل، عنوان آقای‌ گلی لیگ برتر را هم به نام خودش کرد. این ۲۰ گل در شرایطی به نام او ثبت شد که مهاجم سپاهان فقط ۲۷ ضربه در چارچوب در فصل گذشته داشت. نرخ تبدیل ضربات در چارچوب به گل نشان می‌دهد که شهباززاده چقدر مهاجم دقیق و فرصت‌طلبی بوده است.

اما این آمار خوب مربوط به فصل پیش است، چون «آقای گل» در این فصل نه‌تنها نشانی از گل‌زن همیشگی نداشته، بلکه در چند بازی طعم نیمکت‌نشینی را هم چشیده است! شهباززاده حالا در شرایطی به پرسپولیس رسیده که در این فصل فقط یک‌ بار موفق به گلزنی شده و به‌وضوح از آمار خیره‌کننده‌ای که فصل پیش به نام خودش ثبت کرده، فاصله گرفته است. این که چرا شهباززاده در دیدار برابر پرسپولیس می‌تواند چهره جذابی باشد، ریشه در اتفاقات پیش از فصل دارد، همان زمان که سپاهان، شهریار مغانلو را از چنگ پرسپولیس درآورد. پرسپولیسی‌ها در نیم‌فصل دوم فصل گذشته مغانلو را به‌ عنوان یار قرضی از سانتاکلارا به خدمت گرفتند. او نقش مهمی در لیگ قهرمانان آسیا ایفا کرد و در لیگ هم چهار بار برای پرسپولیس گل‌زنی کرد. در شرایطی که خبر می‌رسید سرخ‌های تهرانی مقدمات دائمی‌کردن قرارداد قرضی این بازیکن را فراهم کردند، مغانلو با سپاهان به توافق رسید و به جمع زردپوشان سپاهانی پیوست اما پرسپولیس به فکر حربه‌ای دیگر بود و تلاش کرد که سجاد شهباززاده، آقای گل فصل پیش را به خدمت بگیرد تا جای خالی شهریار مغانلو را پر کند. این پیشنهاد با پاسخ منفی شهباززاده روبه‌رو شد تا به‌ ظاهر یکی از خطرناک‌ترین زوج‌های خط حمله در لیگ برتر ایران، متشکل از مغانلو و شهباززاده در اصفهان شکل بگیرد.

بر خلاف تصور اولیه این زوج نه‌تنها تا به الان در فوتبال ایران خطرناک نشان نداده‌ بلکه ماحصلش محوشدن سجاد شهباززاده در بین بازیکنان گل‌زن لیگ برتر بوده است. او فقط یک بار برابر تیم بحران‌زده نفت مسجدسلیمان موفق به گل‌زنی شده و تلاش‌های دیگرش بی‌نتیجه ماند. البته شهباززاده تاوان اندیشه‌های تاکتیکی محرم نویدکیا در سپاهان را می‌دهد. مربی جوان سپاهان با خریدن شهریار مغانلو، بیشترین لطمه را تا به الان به آقای گل فصل پیش زده است. در سپاهان برای این که شهریار مغانلو در پست تخصصی‌اش که مهاجم نوک است، به میدان برود، محرم نویدکیا مجبور شده تغییراتی اعمال کند و سجاد شهباززاده را به‌ عنوان وینگر، در جایی که تخصص زیادی ندارد، به زمین بفرستد. عدم توفیق شهباززاده در این پست نهایتا باعث شد تا او با نیمکت ذخیره‌ها هم آشنا شود. شهباززاده به‌ عنوان وینگر رقبای سرسختی مانند سلمانی جوان و البته فرشاد احمدزاده آماده را دارد و کار سختی برای ماندن در ترکیب اصلی سپاهان در پیش دارد. تصمیم محرم نویدکیا در شرایطی ذوق گل‌زنی شهباززاده را کشته و از بین برده که شهریار مغانلو، مهاجمی که آقای گل در سپاهان، فدای او شده است، هم توفیق چندانی نداشته است. مغانلو در این فصل با وجود قرارگرفتن در ترکیب اصلی فقط در دیدار برابر نساجی توانسته گل‌زنی کند تا محرم اساسا در بهره‌گیری از دو مهاجم تیمش تا به اینجای رقابت‌ها ناکام مانده باشد. خاموشی سجاد شهباززاده در سپاهان در شرایطی تداوم دارد که پرسپولیس همچنان به دنبال یافتن مهاجمی گل‌زن است تا از موقعیت‌های به‌ وجود آمده در خط حمله‌اش بهره ببرد. اینجاست که می‌شود انتخاب سجاد شهباززاده برای ماندن در سپاهان را هم مورد بررسی قرار داد.

اگر او در ابتدای فصل پیشنهاد پرسپولیس را می‌پذیرفت، آیا شرایطش در لیگ فوتبال ایران شبیه به این روزهای سپاهان بود؟ نمی‌شود پاسخ قطعی به این پرسش داد ولی می‌شود احتمال داد که وضعیت گل‌زنی‌اش در مقایسه با آمار این روزهایش در خط حمله سپاهان بهتر باشد. حالا در انتها فقط کافی است آمار فصل پیش شهباززاده مرور شود تا افت چشمگیر او در این فصل برجسته‌تر شود. ۲۷ شوت در چارچوب که ۲۰ تا از آنها گل شد؛ این عملکرد خیره‌کننده بهترین بازیکن فصل قبل است. سجاد شهباززاده با زدن این ۲۰ گل، آقای گل لیگ شده بود. سجاد علاوه بر تمام‌کنندگی بالا در خلق موقعیت برای سایر بازیکنان سپاهان هم مؤثر بود. او در طول فصل ۳۳ مرتبه با پاس کلیدی موقعیت ساخت که چهار پاس او منجر به گل‌زنی هم‌تیمی‌هایش شد. شهباززاده در این فصل فقط در یک بازی مقابل نفت مسجدسلیمان گل زده است. البته او تک‌گل تیمش در دیدار حذفی مقابل ستارگان اورکی اسلامشهر را هم به ثمر رساند.
Share/Save/Bookmark