توصيه مطلب 
 
کد مطلب: 70346
سه شنبه ۷ آذر ۱۴۰۲ ساعت ۱۰:۵۷
خیز دولت سیزدهم برای تحقق بودجه بدون نفت/ درآمدهای مالیاتی دو برابر فروش نفت
در حالی که در بودجه سال جاری رقم فروش نفت خام با بیش‌برآوردی مجلس بشکه‌ای ۸۵ دلار تعیین شده، دولت در لایحه بودجه سال آینده رقم فروش نفت را بشکه‌ای ۶۵ یورو لحاظ کرده است.
خیز دولت سیزدهم برای تحقق بودجه بدون نفت/ درآمدهای مالیاتی دو برابر فروش نفت
به گزارش خط نیوز؛ یکم آذر ماه متن لایحه بودجه ۱۴۰۳ کل کشور منتشر شد. لایحه‌ای که یکی از متفاوت ترین لوایح بودجه سنواتی سال های اخیر است بارزترین تفاوت، به دو مرحله ای بودن لایحه بودجه ۱۴۰۳ بر اساس قانون آیین نامه داخلی مجلس و برای اولین بار برمی‌گردد که قرار است کلیات و جداول ابتدا به مجلس ارائه شده و سپس جزییات در اختیار نمایندگان قرار گیرد.

آنگونه که سید احسان خاندوزی وزیر اقتصاد در آخرین نشست خبری سخنگوی اقتصادی دولت اعلام کرد، رقم بودجه سال آتی ۲۴۶۲ هزار میلیارد تومان با رشد ۱۸.۲ درصدی نسبت به سال جاری تدوین شده است.

پیش بینی سهم درآمدهای مالیاتی و گمرکی در بودجه سال آینده از کل درآمدهای دولت، با افزایش ۸ درصدی نسبت به بودجه امسال، ۵۱ درصد و رقم لحاظ شده برای آن، ۱۲۶۲ هزار میلیارد تومان است این در حالی است که علی بهادری جهرمی سخنگوی دولت اخیرا از تحقق سهم ۵۲ درصدی درآمدهای مالیاتی از درآمدهای بودجه ای امسال و پیشی گرفتن از درآمدهای نفتی خبر داده است که نشان می دهد دولت بدون آنکه فشار مالیاتی به اقشار و دهک های مختلف خصوصا تولیدکنندگان وارد کند، توانسته با مهار فرارهای مالیاتی، از بخش های مغفول اقتصاد ایران مالیات اخذ کند که به روش های عادلانه نزدیک تر است؛ تحقق همین وضعیت نیز برای سال آینده هم محتمل بوده و با توجه به روند خوبی که سازمان امور مالیاتی در اخذ مالیات از بخش های غیر مولد و سوداگرانه و سفته بازانه در پیش گرفته، احتمال عبور سهم درآمدهای مالیاتی از رقم ۵۱ درصد پیش بینی شده در لایحه بودجه ۱۴۰۳ بسیار زیاد است.

محاسبه درآمدهای ارزی دولت بر اساس یورو
از دیگر تفاوت های مهم لایحه بودجه ۱۴۰۳، محاسبه درآمدهای ارزی دولت بر اساس یورو است به عنوان مثال طبق اعلام خاندوزی وزیر اقتصاد در نشست خبری خود، پیش بینی فروش نفت در بودجه ۱۴۰۳، روزانه یک میلیون و ۳۵۰ هزار بشکه نفت خام و میعانات گازی است که رقم در نظر گرفته شده برای قیمت هر بشکه نفت خام، ۶۵ یورو است.

این در حالی است که داود منظور معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه در حاشیه نشست هیأت دولت در جمع خبرنگاران از بیش‌برآوردی قیمت نفت در قانون بودجه سال جاری از سوی نمایندگان مجلس خبر داده و گفته بود نمایندگان مجلس در هنگام بررسی لایحه بودجه سال ۱۴۰۲، رقم فروش هر بشکه نفت خام را ۸۵ دلار در نظر گرفتند اما در عمل فروش نفت با این رقم محقق نشده است.

شاید به همین دلیل باشد که دولت اولا با هدف دلارزادیی و ثانیا با هدف واقع‌نگری بیشتر به بازار جهانی نفت، قیمت فروش هر بشکه نفت خام در لایحه بودجه ۱۴۰۳ را ۶۵ یورو پیش بینی کرده و درآمدهای نفتی را بر اساس این رقم در لایحه بودجه آورده است. نرخ تسعیر ارز نیز ۳۱ هزار تومان لحاظ شده است.

سهم درآمدهای عمومی (درآمدهای غیر نفتی) در لایحه بودجه سال آینده نسبت به کل درآمدها ۶۱ درصد و رقم آن ۱۴۹۶ هزار میلیارد تومان است که از قانون بودجه امسال ۸ درصد بیشتر است این اتفاق می تواند همان آرزوی دیرینه رهبر معظم انقلاب مبنی بر حذف وابستگی درآمدهای عمومی کشور به نفت را تا حدود زیادی و به صورت پلکانی (طی چند سال) محقق کند؛ به عبارت دیگر این اولین بار است که یک دولت (دولت سیزدهم) به سمت تحقق شعار بودجه منهای نفت خیز برداشته است.

با این حال درآمدهای نفتی پیش بینی شده در لایحه بودجه ۱۴۰۳ معادل ۶۱۴ هزار میلیارد تومان و تقریبا نصف درآمدهای مالیاتی اعلام شده است.

منبع: ایرنا
Share/Save/Bookmark